NATURA BRAMY

Rynki Ekonomia Gospodarka Świat i czasem Polityka

Sierpniowo – wrześniowe węzły czasowe a FED

28 Komentarzy

Wygląda na to, że najciekawsze rzeczy w tym roku na rynkach akcji w krajach rozwiniętych mogą mieć miejsce w sierpniu i wrześniu. Siłą rzeczy w jakimś stopniu muszą one oddziaływać również na rynki pozostałych krajów, choć oczywiście osobną sprawą jest tu siła i stopień korelacji między tymi rynkami.

Poniżej zajmuję się jedynie wykresem indeksu S&P500, ale od razu zaznaczam, że bardzo podobne efekty daje posłużenie się innymi amerykańskimi indeksami. Również w oparciu o np. indeksy zachodnioeuropejskie dostaje się identyczne punkty czasowe.

Nowi Czytelnicy (wiem, że takowi są) proszeni są o przeczytanie poniższego mojego wpisu z lutego 2012 – to powinno oszczędzić mnóstwa pytań, jakie nasunęłyby się bezpośrednio po lekturze najnowszej notki:

https://naturabramy.wordpress.com/2012/02/04/filizanke-kakao-czesc-i/

Aby już nie przedłużać,  jeszcze tylko przypomnienie dla nie pamiętających / nie zorientowanych, przydatne w analizie i zrozumieniu poniższych wykresów:

11- liczba Lucas’a

13- liczba Fibonacci’ego

18 – liczba Lucas’a

21 – liczba Fibonacci’ego

23 – pochodna od 0,236 (sześcianu 0,618 )

29 – liczba Lucas’a

34 – liczba Fibonacci’ego

36 – liczba Gann’a

38 – pochodna od 0,382 (kwadratu 0,618)

47- liczba Lucas’a

49 – liczba Gann’a

54 – liczba Fibonacci’ego minus 1 (55-1)

61 – pochodna od 0,618

89 – liczba Fibonacci’ego

90 – liczba Gann’a oraz liczba Fibonacci’ego+1 (89+1)

123 – liczba Lucas’a

127 – pochodna od 1,272 (pierwiastek kwadratowy z 1,618)

162 – pochodna od 1,618,

206 – pochodna od 2,058 (pierwiastek kwadratowy z 4,236, sześcianu z 1,618)

215 – liczba Gann’a

233 – liczba Fibonacci’ego

236 – pochodna od 0,236

262 – pochodna od 2,618 (kwadratu 1,618)

378 – liczba Fibonacci’ego +1 (377+1)

520 – liczba Lucasa – 1 (521 – 1)

Przypominam też, ze dokładność wystąpienia cyklu to plus minus jedna jednostka czasowa (dzień dla układu dziennego, tydzień dla tygodniowego itd)

Po tym przydługim wstępie możemy już przejść do meritum.

Oto pierwszy wykres i pierwszy „węzeł czasowy”, wskazywany przez historyczne ekstrema z lat 2010 – 2013:

SP500 weekly top

Całkiem sporo średnioterminowych ekstremów wskazuje bardzo wyraźnie na jedno i to samo miejsce – pierwszy „pełny” tydzień sierpnia 2013 czyli 5-9.08.

Jest wysoce prawdopodobne, że „coś”, może się wtedy dziać na rynkach akcji, a biorąc pod uwagę obecne wykupienie rynku, dość długo utrzymujący się bardzo byczy nastrój drobnych inwestorów (AAII survey), niedawną bardzo szybką i mocną poprawę nastrojów zarządzających (NAAIM) oraz poziomy, na których obecnie jest VIX, zaryzykowałbym tezę, że tym „czymś” będzie średnioterminowy szczyt.

Ale to nie koniec tego, co chciałbym pokazać. Wykres drugi, w układzie miesięcznym pokazuje, jak ważnym węzłem czasowym jest wrzesień tego roku:

SP500 monthly september

Już choćby to, ze wrzesień 2013 jest 162 miesiące od szczytu z 2000 roku powinno zapalić w głowie żółtą, ostrzegawczą lampkę. I zapaliło rzecz jasna, dając asumpt do głębszych poszukiwań, których wyniki tu przedstawiam.

Na koniec części obrazkowej wróćmy do układu tygodniowego. Oto mamy wystąpienie 2 istotnych węzłów czasowych, przypadających na 233 i 236 tydzień od dna z marca 2009, tj. na ostatni tydzień sierpnia i trzeci pełny tydzień września 2013 roku:

SP500 wkly augsept

Ten wykres jest doprecyzowaniem tego, co wynika z układu miesięcznego. I choć w zasadzie cały okres między 233 a 237 tygodniem należałoby traktować jako jeden wielki węzeł czasowy, to mam wrażenie, że to wydzielenie końca sierpnia i trzeciego tygodnia września nie tylko nie jest błędem, ale ma istotne znaczenie.

Czytelnicy lepiej zorientowani w rozkładzie zajęć Rezerwy Federalnej  zapewne od razu zauważyli wyraźną zbieżność terminów węzłów czasowych z dwoma istotnymi wydarzeniami, zaplanowanymi przez FED na ten okres.

Koniec sierpnia to oczywiście doroczne sympozjum naukowe FED w Jackson Hole w stanie Wyoming. W ostatnich latach to stamtąd przychodziły sygnały, co do zamiarów w zakresie polityki pieniężnej tej instytucji. W tym roku po raz pierwszy od początku swego urzędowania w Jackson Hole nie będzie Bena Bernanke’go (podobno sprawy osobiste) co nie znaczy, że wydarzenie to będzie mniej śledzone przez rynki, niż zazwyczaj.

Drugi termin (trzeci tydzień września) to oczywiście posiedzenie FOMC w dniach 17-18.09, po którym dodatkowo odbędzie się publiczna konferencja Bernanke’go, poświęcona ekonomicznym i gospodarczym projekcjom FED.

Najwyraźniej to kwestie polityki monetarnej będą gorącym tematem pod koniec tegorocznego lata.

Spróbujmy to wszystko pozbierać razem i przełożyć z języka obrazkowego na zrozumiałe dla tradera 🙂

Od razu zaznaczam – to poniżej to już wyłącznie moje spekulacje, bazujące na wyżej opisanych faktach.

Co może się stać w owych węzłach czasowych? Jakiego typu ekstremów można się tam spodziewać?

Zacznijmy od tego, że zawsze któryś z owych węzłów może nie zadziałać lub zadziałać odwrotnie do oczekiwanego efektu (inwersja). Wątpię jednak, by nie zadziałał żaden. Są zbyt istotne i znaczące. Do rzeczy.

Domniemanie dalszego trwania trendu wzrostowego jako stanu bardziej prawdopodobnego, zasada byczej rotacji ekstremów w cyklach Greenblatt’a, a także wspomniane wcześniej bycze nastroje inwestorów i typowy układ cyklu sezonowego w ciągu roku każą oczekiwać we wrześniu istotnego dna. Sposób dojścia do tego dna jest teoretycznie kwestią drugorzędną, praktycznie całkiem istotną dla traderów na rynkach futures.

Osobiście jestem zwolennikiem następującego schematu: średnioterminowy szczyt na początku sierpnia, wtórny szczyt (szczyt fali B wg określeń Elliott’owców) końcówka sierpnia br. i ostateczne dno na kiepskich nastrojach w okolicach FOMC.

Oczywiście na dziś równie prawdopodobny jest wariant drugi, dający w sumie identyczne zakończenie – dno korekty niższego rzędu (a nie szczyt, jak w pierwszym wariancie) plus minus teraz zaczętej na początku sierpnia (byłaby to więc jakiegoś typu korekta płaska ), z kolei średnioterminowego rzędu szczyt, powyżej bieżących maksimów, pod koniec sierpnia.

To są dwa najbardziej preferowane przeze mnie scenariusze.

Technicznie rzecz biorąc najsensowniejszym miejscem do formowania się wrześniowego dołka w obu tych przypadkach byłby dla indeksów na Zachodzie rejon minimów z czerwca tego roku. Takie spadki byłyby wystarczające do wywołania znacznego pesymizmu wśród inwestorów, nie przyczyniając się równocześnie do powstania nadmiernych szkód w długoterminowym obrazie sytuacji, co byłoby idealne z punktu widzenia kontynuacji wzrostów na rynkach.

Oba przypadki zawierają też w sobie pośrednią sugestię wystąpienia na początku września silnej fali podażowej pomiędzy 233 a 236 tygodniem, ten drugi nawet bardzo silnej.

Z racji obowiązku omówienia wszystkich możliwości, pozostaje jeszcze wariant odwrotny do oczekiwanego, nazwijmy go w skrócie „inwersyjnym”. W tym wariancie mielibyśmy szczyt na początku sierpnia, korekcyjny dołek w okolicach Jackson Hole i ostatecznie nowy szczyt w okolicach posiedzenia FOMC.

W tym wariancie mielibyśmy szanse na jesienne spadki, a nie wzrosty , gdyż do końca roku żadne naprawdę ważne węzły czasowe już nie wystąpią. W tym wariancie trzeba by jesienią poważnie poszukiwać oznak odwrócenia się trendu, gdyż wrześniowy punkt czasowy jest na tyle istotny, że teoretycznie mógłby nawet wyznaczać koniec wzrostów z lat 2009-2013.

Osobiście uważam ten wariant za mało prawdopodobny, ale przecież nie jest niemożliwy. Zdarzały się lata wrześniowych  istotnych szczytów (np. 1929 i 1987). Dość często ich następstwem było bolesne dla byków zachowanie rynku akcji jesienią….

Cokolwiek to będzie, wyznaczy koniunkturę rynkową na resztę tego roku.

To tyle ode mnie.

Skaczący pstrąg widzi
kilka białych chmur
płynących w dole

Onitsura (1660-1738)

Update 31.07.2013 przed FOMC:

Obecne zachowanie rynków rozwiniętych wzmacnia zdecydowanie prawdopodobieństwo opisanego wyżej scenariusza nr 2, jako głównego, wg którego toczy się gra. Oznacza to najprawdopodobniej korektę płaską obecnie- powinna zakończyć się około 6-8.08.2013 i następnie wzrosty do końcówki sierpnia, a potem bardzo dynamiczne spadki w pierwszych tygodniach września. Warunek – po dzisiejszym komunikacie FOMC nie zobaczymy istotnych wzrostów.

Reklamy

Written by songmun

26 lipca 2013 @ 12:33

Napisane w Uncategorized

Tagged with , , ,

Komentarzy 28

Subscribe to comments with RSS.

 1. Wydaje się, że jakieś ekstremum na s&p i daxie mieliśmy w środę 26 lipca. Zakładasz, ze nie jest to jeszcze to właściwe średnioterminowe ekstremum i do tego pierwszego pełnego tygodnia lipca 4-9 sierpnia jeszcze zobaczymy nowe szczyty?
  A może właśnie teraz spadki do okolic 4-9 sierpnia, potem wzrosty i jakiś szczyt pod koniec sierpnia, a następnie już ostateczne dno we wrześniu?

  farmer

  26 lipca 2013 at 13:21

 2. Wykresy nie działają;)

  Doris

  26 lipca 2013 at 13:56

 3. @ doris

  Nie wiem czemu. U mnie działają.

  songmun

  26 lipca 2013 at 14:34

 4. @ farmer

  Tak właśnie zakładam – ten niedawny szczyt nie ma potencjału na bycie czymś znacznym, począwszy od struktur cykli czasowych, na banalnym braku dywergencji skończywszy. Także struktury niedawnych spadków intraday nie pokazują niczego ciekawego, co można by podciągnąć pod większą korektę.
  Idealnie widziałbym to tak – SPX & NDX nowe szczyty, Europa Zachodnia (DAX, CAC, FTSE) – dotknięcie majowych szczytów albo nawet lekkie ich przekroczenie (tu chyba holenderski AEX).

  songmun

  26 lipca 2013 at 14:39

 5. Albo wzrosty albo spadki, co to za analiza? Po cholerę te wszystkie liczby, jak nic nich nie wynika

  huberton

  28 lipca 2013 at 13:16

  • Czytaj ze zrozumieniem to nie będziesz miał problemów z wnioskami.

   gandy

   28 lipca 2013 at 16:45

 6. SM

  Próbowałeś już rozciągać widły na dołku z 2002 oraz odpowiednio na szczycie z 2007 i dołku z 2009? Myślę,że górna linia wideł powinna zostać muśnięta przed poważnymi spadkami. Biorąc to pod uwagę to jeszcze trochę miejsca na ruch do góry na SP500 pozostało zwłaszcza jeśli indeks zafaluje w sierpniu i wrześniu.

  gandy

  28 lipca 2013 at 16:58

  • @ Gandy

   Ja także daję ponad 90% szans na dalszą kontynuację wzrostów po wrześniu. Wariant inwersyjny omówiłem jedynie z obowiązku, choć widzę, że będę musiał w przyszłości pisać tego typu uwagi jeszcze wyraźniej (dużymi literami? 🙂 )

   songmun

   28 lipca 2013 at 18:41

 7. Ten wrzesień to naprawdę ciekawy. 18-Fed, 19-pełnia, 22- wybory parlamentarne w Niemczech

  kikan

  29 lipca 2013 at 10:07

  • @ kikan

   I jeszcze coś, o czym niemal zapomniałem, a dopiero po napisaniu tekstu i „przespaniu się” z tym przypomniało mi się: pod koniec sierpnia Kongres USA wraca z urlopu i zaczną się przepychanki o kształt budżetu.
   Biorąc pod uwagę to, jak pieknie Obama rozgrywał dotąd Republikanów i upokarzał ich publicznie, partia ta dyszy żądzą zemsty i już zapowiada, że nie zgodzi się na kolejne podniesienie limitu długu USA, zwłaszcza wynikłego z przyjęcia „Obamacare”

   songmun

   29 lipca 2013 at 11:10

 8. może przydałby się znowu mały update? mamy koniec lipca początek sierpnia i nowe szczyty..
  zastanawiam się czy to nie będzie tak iż w wrześniu dowiemy się o zmniejszeniu QE3 co wywoła wodospad spadkowy, wszyscy będą już wieszczyć bessę (szczególnie media) a on na jesień będzie ku zdziwieniu wielu szedł w górę

  Soho Ichi

  3 sierpnia 2013 at 17:12

  • @ Soho Ichi

   Po obserwacjach ostatniego zachowania rynków akcji doszedłem do wniosku, że rynek wybrał 4 możliwość (żadną z wyżej opisanych).

   Szczyt na SP500 najprawdopodobniej był 1-2.08, co w Europie (DAX, FTSE) odpowiada falom B korekty.
   Obecnie weszliśmy w spadki, które powinny złapać dno pod koniec sierpnia (233 tydzień). W 236 tygodniu mielibyśmy test tego dna (podwójne dno? coś w rodzaju fali 2 rozumieniu Elliott’a? itd).

   Takie rozwiązanie sytuacji byłoby najbardziej byczym ze wszystkich wariantów, bo wszystkie istotne węzły czasowe wypadłyby wtedy w dołkach, co zgodnie z zasadą „byczej rotacji” byłoby bardzo byczym sygnałem na jesień.

   songmun

   7 sierpnia 2013 at 08:56

 9. Wg moich obliczeń S&P500 powinien osiągnąć dołek w strefie 1398-1448.Idealną datą dla tego dołka jest 11.10.-14.10.2013r.i po dojściu do tej wartości,nie zobaczymy jej już w tej dekadzie(będzie z korektami rosnąć).Autor bloga stawia na 3tydzień września,więc zobaczymy w niedalekiej przyszłości,kto miał „rynkowego nosa”.A może z nas NIKT?

  Graff

  5 sierpnia 2013 at 19:35

  • Graff – ale z ciebie niepoprawny optymista. Nie zobaczymy niższej wartości od tego dołka, który lada moment wystąpi w tej dekadzie?. No nie przesadzaj.Według mnie zobaczymy co najmniej 62% zniesienie korekcyjnego ruchu wzrostowego, który zaczął się z początkiem 2009 roku i nadal trwa, a według mnie zakończenie tej korekty ma dużą szansę nie zostać pobite przez dużo dłuższy okres niż skłonny byłbyś zakładać. Kluczem do całości jest uważne przyjrzenie się ruchowi, który nastąpił po zakończeniu trójkąta w latach 1929-1949. Ten ruch wbrew życzeniom elliotowców ma charakter korekty, a nie impulsu i tu jest pies pogrzebany.

   gandy

   7 sierpnia 2013 at 13:38

 10. W celu uzupełnienia wczorajszego wpisu,dodam,że zawsze mam „pod ręką”alternatywę czasową do bazowego ruchu indeksu S&P500.W przypadku panicznej wyprzedaży,S&P500 osiągnie dołek 4 września tego roku.

  Graff

  6 sierpnia 2013 at 15:28

 11. W twoją koncepcję wpisuje się narazie dobrze Mwig,dzisiaj lub jutro prawdopodobnie będzie szczyt.Obstawiam 3066 punktów

  leszcz

  7 sierpnia 2013 at 11:19

 12. Sonmun
  czy program gannalyst jest za free?

  morgan

  18 sierpnia 2013 at 09:08

  • @ morgan

   Teoretycznie tak, w praktyce wypada dać jakiś datek Twórcy programu

   songmun

   18 sierpnia 2013 at 20:47

 13. Songmun
  1.Czy nie wpłacenie tego dobrowolnego datku spowoduje niedziałanie programu?
  2. W jaki sposób załadować tam wykres? (np wig20)
  3. Czy metastock potrzebuje „dogrania” dodatkowego narzędzia do badania cykli? Pytam, bo wspominałeś wcześniej o tym programie.

  morgan

  18 sierpnia 2013 at 21:58

  • @1 Nie. Przynajmniej mi przez miesiąc nie przerwał działania (tyle czasu trwały testy, nim zapłaciłem).

   @2 Musisz programowi „pokazać”, gdzie masz bazę danych w metastock’u (patrz tutorial)i zrobić i zapisać portfolio aktywów, które chcesz analizować

   @3 Nie, ale narzędzie cyklisty w metastock’u jest bardzo niewygodne.

   Gannalyst źle współpracuje z niektórymi starszymi komputerami o małej ilości pamięci i systemie Win XP , może je wieszać, a nawet niszczyć dane wsadowe Metastock’a gdy go odłączysz z tytułu zawiśnięcia.
   Na Win7 i pamięciach rzędu 4 GB RAM problemów nie ma, ale żeby cokolwiek na wykresach zmieniać i zapisywać, musisz mieć uprawnienia administratora (analiza tylko na koncie admina).

   songmun

   19 sierpnia 2013 at 09:22

 14. Wszystko wskazuje jednak na to,że rynkom brakuje jeszcze jednej podfali wzrostowej do zakończenia całego ruchu od marca 2009r.,więc wczoraj pozamykałem swoje wszystkie krótkie.Dla mnie data 11-14 października tego roku będzie najważniejsza na pewno w tym roku,a prawdopodobnie od 2009r.Dla S&P500 szacuje target na 1.777-1.779 11-14.10.2013r.

  Graff

  23 sierpnia 2013 at 09:08

  • @Graf
   2 tygodnie temu mowiles ze 14.10.2013 bedzie dolek w okolicach 1400, a teraz mowisz ze gorka 1800.
   Ciekawe ile razy zmienisz zdanie do pazdziernika? Ale ja wiem jedno: ODDASZ KAPITAL.

   Mario

   23 sierpnia 2013 at 09:46

   • tego też jestem pewny, 99% uczestników rynku prędzej czy później oddaje kapitał i ten zarobiony jak i swój

    Soho Ichi

    23 sierpnia 2013 at 12:11

   • @Mario

    Po Twoim komentarzu odnośnie mojego wpisu,domyślam się,że jesteś”nowicjuszem rynkowym”,bez urazu oczywiście.Do rynków ze swoimi technikami,metodami,etc musisz się dostosowywać na bieżąco,bo rynki do Ciebie napewno się nie dopasują.Tzw.czasowe punkty zwrotne nie dają jednoznacznej odpowiedzi czy to będzie górka,czy dołek.A o mój kapitał nie musisz się martwić,bo metody,które stosuję są skuteczne w 85%(a to jest wyjątkowa skuteczność).O ropie Brent pisałem,że pójdzie up powyżej 129USD,w przeciwieństwie do wszystkich,którzy za autorem bloga widzieli dramatyczne spadki.Dla wiarygodności mojej metody podam Ci analizę na przykładzie indeksu DJIA.Indeks DJIA 4 września tego roku(już wcześniej o tej dacie pisałem) osiągnie dołek w przedziale 14.350-14.450 i następnie w dobrym tempie,bo 11 października(14 jest święto) dojdzie do 16.300-16.400 punktów.11 PAŹDZIERNIK TEGO ROKU-TO BARDZO ISTOTNY CZASOWY PUNKT ZWROTNY!!! Już wkrótce się przekonasz.Moja prognoza jest wyjątkowo dokładna jeśli chodzi o czas i poziomy przyszłych wartości indeksu DJIA.

    Graff

    28 sierpnia 2013 at 15:19

 15. Song Munie, mógłbym prosić o komentarz do aktualnej sytuacji?

  Chyba wszystko przebiega planowo, dołek ok.połowy września?

  pozdrawiam

  Doris

  27 sierpnia 2013 at 12:35

  • Tak, planowo, wlasnie ogladamy zwałę na ropie i realizujemy 4 scenariusz (żaden z wyżej opisanych).

   Mario

   28 sierpnia 2013 at 09:10

 16. „Po obserwacjach ostatniego zachowania rynków akcji doszedłem do wniosku, że rynek wybrał 4 możliwość (żadną z wyżej opisanych).

  Szczyt na SP500 najprawdopodobniej był 1-2.08, co w Europie (DAX, FTSE) odpowiada falom B korekty.
  Obecnie weszliśmy w spadki, które powinny złapać dno pod koniec sierpnia (233 tydzień). W 236 tygodniu mielibyśmy test tego dna (podwójne dno? coś w rodzaju fali 2 rozumieniu Elliott’a? itd).

  Takie rozwiązanie sytuacji byłoby najbardziej byczym ze wszystkich wariantów, bo wszystkie istotne węzły czasowe wypadłyby wtedy w dołkach, co zgodnie z zasadą “byczej rotacji” byłoby bardzo byczym sygnałem na jesień.”

  Doris

  28 sierpnia 2013 at 09:12


Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: