NATURA BRAMY

Rynki Ekonomia Gospodarka Świat i czasem Polityka

Richard Duncan o śmierci kapitalizmu, narodzinach kredytyzmu i naszej przyszłości

8 Komentarzy

Dziś będzie nietypowy jak na mnie wpis, na który serdecznie zapraszam

Richard Duncan to ekonomista, którego chyba najbardziej cenię spośród współczesnych przedstawicieli tego zawodu za niekonwencjonalne myślenie  i umiejętność zsyntetyzowania różnych faktów w przekonującą teorię, łączącą myślenie „Austriaków” z  Keynesizmem, a także (a może przede wszystkim!) z linią Fishera i Schumpetera. Niemożliwe? Proszę się samemu przekonać!

Moim zdaniem RD najlepiej tłumaczy całą sytuację gospodarczą i ekonomiczną, panującą  obecnie na świecie

Przedstawiam filmowy zapis wykładu (niestety tylko po angielsku!) z Melbourne z wiosny tego roku. Richard mówi czystym, zrozumiałym i wyraźnym angielskim. Nie używa ekonomicznego slangu, by zaciemnić przekaz, więc osoba z jaką taką znajomością języka angielskiego poradzi sobie bez trudu. Pewne rzeczy trochę się zdezaktualizowały – dziś już wiemy, że QE zakończy się w październiku, nie w grudniu, ale ten fakt nie ma jakiegoś specjalnego znaczenia dla sensu i treści wykładu. Nie mam videoupgrade’u bloga, mogę więc zamieścić tylko linka:

 

http://vimeo.com/user20236372/review/101487179/54bf993e5d

 

 

Wymowa wykładu – jest czarno, ale szanse na różowy odcień nadal istnieją.

Jak dla mnie – to trzeba obejrzeć koniecznie!

A wnioski wyciągnąć samemu. Polecam i udaję się na urlop.

 

Słuchajcie,
Wszystkie pełzające stworzenia,
Dzwonu przemijania.

Issa (1763-1827)

Reklamy

Written by songmun

1 sierpnia 2014 @ 20:47

Komentarzy 8

Subscribe to comments with RSS.

 1. kolejny humbug intelektualny..nie mozna stworzyć syntezy z tych wszystkich kierunków dzieli je przepaść metodolgiczna..kazdy kto ma jakies pojęcie o nauce musi wiedzieć ze zanim zacznie sie cos badac trzeba ustalić terminologię i metodykę prowadzenia badań:)) a te sie wykluczają kapitalizm żyje tylko funkcjonuje w warunkach fiat money..

  legrand

  2 sierpnia 2014 at 14:28

  • Teorie, które dzieli przepaść lub co gorsze zwalczają się wzajemnie, mają prawdopodobnie błędy w założeniach. Można takie teorie rozwijać jako jałowe ćwiczenie intelektualne ale zawsze zostaje niedosyt braku spójności z rzeczywistością. Przedstawiona synteza jest na tle tych teorii bardzo cenna. Zgadzam się jednak z tym, że formuła „śmierć kapitalizmu” jest przesadzona.

   Tomasz

   2 sierpnia 2014 at 16:48

  • @ legrand

   Jeśli przez „kapitalizm” rozumieć ustrój, w którym dominującym motorem rozwoju gospodarczego jest cykl inwestycje – oszczędności (prywatnego kapitału) , to taki kapitalizm już umarł. Od ok 50 lat w USA (bardzo intensywnie) i od 100 lat w Europie (mniej intensywnie) dominującym motorem rozwoju jest ekspansja kredytowa.
   W kapitalizmie nie jest możliwe intensywne zaciąganie przez rząd pożyczek, niska stopa procentowa i rozwój gospodarczy. Jeśli rząd pożycza, „zabiera” kapitał prywatnym, wypychając ich z rynku, c zego obecnie n ie obserwujemy.
   Duncan nazywa ten nowy ustrój „kredytyzmem” i pokazuje, że zbliża się on do kresu swych możliwości w oparciu o Fishera z pewnymi rozwinięciami i uzupełnieniami.
   Ponieważ mam wrażenie, że polemizujesz ze mną nie obejrzawszy nawet o co chodzi , proponuję nie przejmować się moją osobą tylko zobaczyć, a przekonasz się, że to nie humbug.

   songmun

   2 sierpnia 2014 at 19:30

   • oczywiście ze taki cykl istnieje:) sprobuj zastosować ten kredytyzm z afryce gdzie nie ma kapitału pochodzącego z oszczędności to zobaczysz co się stanie..np zimbabwe..pomysł ze kredyt tworzy kapiał inwestycyjny niejako ex nihilo pochodzi od Schumpetera on uważał to za wynalazek kapitalizmu:)..sic!.został za to słusznie skrytykowany przez austriaków..te mechanizmy ciagle działaja tylko przykryte sa ekspansja kredytową..a Duncan stworzył jakis eklektyczny nawet nie system. .

    legrand

    2 sierpnia 2014 at 20:56

   • Facet ma racje – jednak mysle ze myli sie na samym koncu….

    1. Szutnik ma racje i mamy „nieokielznany chaos”
    2. Ja mam racje i mamy „kontrolowany chaos”.

    1. Fed bedzie nadal pomagal programami lub zamieni sie z rzadem – czyli wieksze deficyty (zakladam ze sektor prywatny tego nie pociagnie) Wiec Duncan ma racje z dalszymi stymulusami.

    2. Skoncza sie stymulusy i rzuca swiat (oprucz Chin) na kolana – po czym stymulusy sie znow zaczna!

    ps.czy wyjasniles juz sobie dlaczego TAK sie dzieje? Matematyka rzadzi swiatem, czy ktos rzadzi matematyka wiec swiatem?

    pozdro.

    sevenseas

    26 sierpnia 2014 at 23:11

 2. Songmun czy coś się zmieniło w Twoim spojrzeniu na wig20 od czasu publikacji „pobudki dla spóźnialskiego” ?

  armithrone

  12 sierpnia 2014 at 15:09

 3. Ladny SQ na wig20 ostatnie 18 sesji wzrostowych to ……… pkt 🙂

  someday

  28 sierpnia 2014 at 14:33

 4. do połowy mówił z sensem, potem widać było braki w jego wiedzy makroekonomicznej

  kkk

  28 sierpnia 2014 at 21:37


Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: