NATURA BRAMY

Rynki Ekonomia Gospodarka Świat i czasem Polityka

Na dwoje babka… ?

19 Komentarzy

Dziś dość krótko.

Nie lubię robić wpisów, nie mając możliwości słusznego czy nie, ale w miarę możliwości jednoznacznego opowiedzenia się na temat przyszłości po jednej ze stron (byczej lub niedźwiedziej). Tymczasem dziś przychodzi mi wypowiedzieć się w stylu, który tak kocham u niektórych zawodowych analityków, czyli „Rynek wzrośnie, no chyba, że spadnie” 🙂

Z jednej bowiem strony wyglada na to, że obudził nam się Czarny Alibaba z piosenki Heleny Majdaniec i Niebiesko – Czarnych. Nawet nie tyle sam się obudził, co obudził Niedźwiedzie z ich zimowego snu, być może robiąc przy okazji TEN szczyt, o którym mówię już tu od pewnego czasu, z drugiej istnieje sporo poszlak temu przeczących.

Tym, którzy nie do końca wiedzą, o co mi z tym Alibabą chodzi, przypomnę, ze w dniu 19.09.14, gdy największe amerykańskie indeksy robiły swój ostatni, do tej pory nie pobity szczyt, debiutowała spółka Alibaba (kod BABA), najkrócej mówiąc chiński odpowiednik Amazona. Nie żebym coś miał do Jack’a Ma, właściciela Alibaby. Mogę mu tylko pogratulować dotychczasowych sukcesów. Chodzi o euforyczny nastrój, towarzyszący debiutowi – w piątek, 19.09 w amerykańskich mediach nie istniała żadna inna z kilkunastu tysięcy spółek tam handlowanych oprócz Alibaby, a i w głowach większości amerykańskich drobnych inwestorów zapewne też nie. Atmosfera była jedna: Kupa akcje Alibaby i zostaniesz bogaczem 🙂

Niektórzy złośliwcy nazwali tamten nastrój „Ali Blah Blah”, chyba nie bez racji.

W pierwszej chwili zlekceważyłem ten szczyt, uznając, że pewnie zostanie szybko pobity. Po paru dniach zacząłem się jednak nad nim mocniej zastanawiać i parę ciekawych rzeczy znalazłem.:

1. Szczyt z 19.09.14 powstał na tyle blisko daty równonocy jesiennej (23.09), że może być liczony pod jej wpływ. Tu się kłania Gann i jego przywiązanie do dat równonocy i przesileń, jako miejsc powstawania istotnych ekstremów. To rzecz z gatunku oczywistych.

2. Od dna z marca 2009 do 19.09.2014 minęło 2023 dni kalendarzowe, a S&P500 zrobił swe wrześniowe maksimum trochę powyżej 2019 pkt. Jeśli przyjąć, jak chcą niektórzy, że dno SPX w 2009 r wypadło nie 6.03 a 9.03 to mamy jeszcze dokładniejszy squaring cenowo czasowy Ganna w wersji słabej: 2020 dni i 2019,3 pkt.. Obie wersje, czy to 2023 czy 2020 są tu dopuszczalne.

3 Drugi „słaby” squaring Ganna dla szczytu SPX’a z września br. wygląda tak: minimum z 2009 r. dla indeksu S&P500 to 666.79 pkt. Zróbmy manewr z miejscami dziesiętnymi i odłóżmy od tamtego dna 66.6 miesiąca i dostajemy okolice naszego szczytu (ściślej, dla matematycznych purystów, jest to 66.5 miesiąca, ale ta jedna dziesiąta jest tu zaniedbywalna)

4. W tym samym momencie co SPX, swój szczyt robił również BKX – filadelfijski indeks największych amerykańskich banków. Banki to bardzo istotny składnik indeksu SPX i trudno oczekiwać w dłuższym terminie siły S&P500 bez równoczesnej siły indeksu BKX, a ewentualne „rozejście się” zachowania SPX i BKX jest zawsze czytelnym, ostrzegającym sygnałem co do możliwości krótszej lub dłuższej zmiany trendu . Od majowego dna do szczytu z września br. indeks ten wykonał obrót spirali o 90 stopni (licząc na bazie Square of 9 Gann’a) dokładnie w 90 sesji. Mamy więc tu więc silny squaring 1:1 w wersji kątowej, ale na stosunkowo krótkim dystansie – kilka miesięcy, więc jego siła oddziaływania może być ograniczona.

Czyli co? 8.10. 2014 będzie tylko wtórny szczyt (test wrześniowego szczytu) i spadki tak, jak to ponad miesiąc temu zapowiadałeś?

Niestety, nie mogę tak jednoznacznie i odważnie tego powiedzieć. Dołki z 2.10. na najważniejszych amerykańskich indeksach w większości wypadków mają ładne technicznie miejsca uformowania się. Do tego niektóre z nich powstały na istotnych poziomach wsparcia w sensie Square of 9 Ganna. Najlepszym przykładem tego ostatniego jest indeks Nasdaq 100, którego szczyt z 19.09 to 4118.91 pkt (a więc pierwiastek kwadratowy z tej wartości to 64.179), a dołek z 2.10 to 3934,94 pkt (pierwiastek kwadratowy to 62.729).

Policzmy teraz kąt obrotu spirali wg Square of Nine:

 1. 64.179 – 62.729 = 1.45
 2. 1.45 x 180 stopni = 261 stopni (pochodna od 2.618).

Również indeks DJIA, dla którego obliczeń tu nie pokażę, ma ciekawy, choć mniej oczywisty wynik Sqof9

Dodatkowo na najważniejszych indeksach w USA w zeszłym tygodniu powstały albo dość specyficzne świecowe formacje Objęcia Hossy (gdy duży biały korpus z 3.10 obejmuje korpus świecy – młota z 2.10) albo wręcz Gwiazdy Porannej, jak na poniższym wykresie S&P500.

SPXmorningstarDla porządku dodam tylko, że na koniec września w USA wychodził istotny węzeł czasowy w układzie tygodniowym, a 2-3.10 w układzie dziennym. W węźle tym wypadł dołek, a więc na razie bycza rotacja ma się dobrze.

Zróbmy teraz małą dygresję i zerknijmy na chwilę na angielski indeks FTSE100. Indeks ten zrobił swój szczyt 3.09.2014 r. po czym runął w dół w szybkim tempie tracąc ponad 6.5% i łamiąc po drodze linię trendu (czerwoną), która podtrzymywała go od jesieni 2011 roku. Spadając indeks szybko wylądował w pobliżu wsparcia, tworzonego przez dna z grudnia 2013 i lutego 2014, (zielona linia) a towarzyszyło temu zejście dziennego RSI(14) wyraźnie poniżej 30 pkt (nie pokazałem, by nie zmniejszać czytelności):

FTSE100line

O ile układ techniczny na angielskim indeksie sugeruje, że poszedł on w ślady swych najważniejszych kontynentalnych „braci” (CAC40 i DAX) i rozpoczął poważną korektę (nie sądzę, by zdołał w najbliższym czasie poprawić szczyt z września, to raczej kwestia miesięcy niż dni), o tyle poziom wyprzedania wskazuje na gotowość do zrobienia poważniejszego odbicia w górę, być może w celu dotknięcia od dołu czerwonej linii trendu (tzw. goodbye kiss), zapewne po teście dna z 2.10., do którego indeks ten zdaje się szykować.

Trudno oczekiwać, że FTSE100 będzie w najbliższym czasie wyraźnie korekcyjnie rósł przy jednoczesnym spadku amerykańskich indeksów. Biorąc pod uwagę to, że FTSE jest generalnie najsilniej związany z rynkami w USA, powinniśmy mieć na obu rynkach do czynienia ze wzrostami. Mało tego, do osiągnięcia przynajmniej 50% zniesienia ostatnich spadków indeks ten będzie potrzebować nieco więcej czasu niż te parę dni, które zostało do 8.10.14 (typowy zasięg fali B lub 2 po ważnym szczycie to co najmniej 50% zniesienie poprzedzających ją spadków, jeśli nie 62% albo nawet 78,6%), wydaje się więc, że okolice 8-10.10 nie powinny być punktem tworzenia się poważniejszych ekstremów. No chyba, że korekta na FTSE będzie dużo mniejsza niż zwyczajowe co najmniej 50%, w co niezbyt chce mi się wierzyć.

Tu mała dygresja – FTSE 100 swym podskokiem połamał istotny squaring, który opisywałem we wpisie „London calling?” tylko po to, by zaraz zapaść się ostro w dół, a swój wrześniowy szczyt zrobił w dniu, gdy Ziemia miała 162 stopnie kątowe (pochodna od 1.618) swego obiegu wokół Słońca , licząc od równonocy wiosennej (tam Gann umieszczał początek roku giełdowego). W 1929 roku indeks DJIA zrobił swój szczyt dokładnie w tym samym dniu – to taki wtręt dla maniaków Ganna 🙂

Reasumując:

1 Mamy dość poważne wskazania na S&P500, że indeks ten mógł zrobić swój szczyt już we wrześniu. Brak takich wskazań dla Nasdaq’a 100.

2 Dna z początku października są technicznie niezłe i nadal nie wykluczają szans na nowe szczyty najważniejszych indeksów w USA

3. W Europie nie liczyłbym na najważniejszych indeksach na nowe szczyty w perspektywie dni lub tygodni. To raczej kwestia miesięcy i to nie 2-3 tylko trochę więcej. Tu nadchodzące podskoki indeksów wykorzystywałbym do poszukiwania dobrych technicznie miejsc na otwarcie krótkich pozycji. Europa Zachodnia już od pewnego czasu jest wyraźnie słabsza od USA.

Szykuje się nam więc ciekawy tydzień 🙂 .

I jeśli miałbym zgadywać, co z tego wszystkiego wyniknie i jak będzie wyglądać rozwój wypadków, to widziałbym to tak – w najbliższym czasie (już dziś, najdalej jutro?) lokalny szczycik w USA. Potem 8-10.10 dno krótkiej korekty na tle FED (test dna z 2.10 lub fala 2, jak mówią Elliottowcy), ze sporą szansą na euforyczny podskok już 8.10, wynikający z zaćmienia Księżyca w dniu 8.10 (FED minutes postraszą tylko lekko, dużo słabiej, niż rynek oczekuje?)

Następnie parcie ku nowym szczytom – na Nasdaq i Nasdaq 100 wysoce prawdopodobne, na SPX znacznie mniej, ale mimo wszystko nie wykluczone. Coś zdaje się szczytowało 19.09, ale bardziej pasuje mi tu mimo wszystko tylko szczyt BKX. W Europie Zachodniej na głównych rynkach silny korekcyjny podskok, zdejmujący zasadniczą część poprzedzających spadków.

Kolejna duża szansa na szczyt w USA to okolice nowiu 23.10 lub następnego posiedzenia FED pod koniec miesiąca. Nadal upieram się, że w październiku powinniśmy mieć TEN szczyt – wiadomo: gigantyczny węzeł czasowy , o którym pisałem w szczegółach we wpisie „7 czy 11?” oraz zakończenie programu QE. Nie lekceważyłbym jednak squaringów na S&P500, które mogą zrobić niespodziankę zbyt rozgrzanym głowom i całkiem mozliwe, że TEN szczyt już był.

Czujność i gotowość do szybkiej zmiany pozycji na przeciwstawną, jeśli zajdzie taka potrzeba, wskazana.

Hen, tam wysoko
już jest z niebem jesiennym
góra Fuji

Onitsura (ze zbioru Daigomonogurui, 1690)

 

Reklamy

Written by songmun

6 października 2014 @ 17:32

Komentarzy 19

Subscribe to comments with RSS.

 1. Coś w tych wywodach Songmuna musi być niezwykle tajemniczego i bosko-niepojętego,bo z rodzinnych opowieści od przodków,dowiedziałem się,że moja pra…prababcia zrywała dokładnie mierząc tylko ogórki o długości 16,18cm(tylko o jedno miejsce w prawo przesuwamy przecinek-dla rynkowych wyjadaczy wszystko wiadome),a następnie sprzedawała je na tarczku w Koziej Wólce.Na początku wszyscy miejscowi od niej je kupowali,a z czasem zaczęli się zjeżdżać z całej Rzeczypospolitej.Każdy się dziwił,że takie same jak u innych,a tylko do jej ogórków wszyscy lgnęli jak ćmy do latarni.Tę tajemnicę wpisała do swojego pamiętnika,a następnie przekazała swojemu wnukowi,który jak dorósł został masarzem i w swoim zakładzie robił tylko parówki o długości 16,18cm i 26,18cm,i nigdy nie był w stanie nadążyć z produkcją,ba ludzie zamawiali je nawet z rocznym wyprzedzeniem.Ale co tu dużo mówić,jeden z najwybitniejszych na świecie seksuologów i zarazem antropologów zrobił badania w Afryce.I co się okazało!!!…,że mężczyźni,którzy mają penisy w wzwodzie o długościach 16.18cm i 26,18cm mają największe powodzenie u pań Murzynek.Nie mógł też zrozumieć pewnego zjawiska,a mianowice tego,że przy mierzeniu penisów(16,18i26,18)w plenerze,natychmiast tylko te były całe obsadzone przez muchy tse-tse.

  Pupcio

  6 października 2014 at 19:41

 2. Możliwe, że jednak TEN szczyt miał miejsce 19.09.2014 – oprócz metod Ganna wskazuje na to rozpis falowy (autorstwa analityków Elliott Wave International), którzy zalecili tego dnia otwarcie krótkich pozycji na 3 głównych indeksach USA. Jak dotąd ich analiza się sprawdza.

  Podobny wniosek płynie z punktów zwrotnych wykresu Bradleya (z niewielkim poślizgiem)
  dołek 8.10
  górka 15.10
  ISTOTNY dołek w okolicach 20.11

  http://bradleysiderograph.com/donald-bradley-siderograph-2014/

  Pędziwiatr

  6 października 2014 at 21:32

 3. @songmun, 🙂 a pamiętasz Janka z poprzedniego wpisu, który wyznaczył szczyt?? Sam mnie pouczałeś :))) Czy komuś cokolwiek w czymś źle doradziłem? Magiczne poziomy, indeksy, itp..,,, Było słuchać, a nie kłody sobie podkładać :-))))))

  Ta wiadomość e-mail jest wolna od wirusów i złośliwego oprogramowania, ponieważ ochrona avast! Antivirus jest aktywna.

  Jan

  7 października 2014 at 07:25

 4. szanowny gosodarzu cenię cię za to że dzielisz się wiedza którą posiadasz.Chciałbym dorzucić swoje trzy grosze .W związku z datą 08.09.10 2014 pasuje jeszcze jedno wyliczenie chodzi o zapomniany koniec świata wyznaczony przez kalendarz majów tam są dwie daty 12.12.2012 lub 21.12.2012 jeżeli do tych dat dodać liczbę 666 to wychodzą ciekawe daty to są 09.10. 2014 i 18.10 2014

  leszcz

  10 października 2014 at 18:33

 5. I jesteśmy na krawędzi węzła czasowego 8-10.10, a Nasdaq Composite wylądował na swej średniej 200-sesyjnej w formie świecy Wysokiej Fali (jeśli zamknie się tak, jak obecnie). Nasdaq100 ma identyczny kształt, ale broni się już na 100SMA. Formowanie się dna? Zaczyna to wyglądać realnie. Szanse na to rosną…

  Song Mun

  10 października 2014 at 19:52

 6. Song Mun mogę prosić Cię o uaktualnienie? czy to już właściwy zjazd do 15XX? jak to widzisz?

  Marek

  15 października 2014 at 18:54

 7. @ Marek

  Tak. 8.10 powstał szczyt (miał być dołek) to był jeden z pierwszych sygnałów, że coś się zmieniło, a w metodzie Greenblatta doszło do zmiany z Byczej na Niedźwiedzią rotację (w poszczególnych punktach czasowych wypadają prawie zawsze górki, a nie dołki, jak w Byczej).
  Prawdopodobnie dziś, 15.10 rynek w USA odkręci, ( a za nim Europa jutro) ale nie liczyłbym na nic więcej niż tylko na w miarę przyzwoite odreagowanie w kierunku przełamanych wsparć.
  W tym wpisie liczyłem jeszcze na to, że NDX zrobi nowy szczyt. Okazało się to błędem – wszystko przeszło już do spadków. O prawdziwych wzrostach możemy zapomnieć na co najmniej kilka miesięcy.

  songmun

  15 października 2014 at 20:45

 8. Cytuję Songmuna”O prawdziwych wzrostach możemy zapomnieć na co najmniej kilka miesięcy”-to mnie wprawiło w prawdziwy „orgazm finansowy”…,a dlaczego?,bo ta persona myli się za każdym razem,czyli otwierając długie pozycje dzisiaj,ewentualnie jutro,będzie można sporo zarobić.Takich antywskaźników jak Songmun naprawdę można szukać z przysłowiową świecą;na Jego 10 prognoz cała 10 idzie w przeciwnym kierunku.Uwielbiam takich „znafcuw” rynków finansowych,wystarczy robić odwrotnie i masz 100% skuteczność.Oczywiście,że Jego odpowiedzią będzie,że znów spamuję,ale tak mylącego się „gostka” jeszcze nie spotkałem na żadnym blogu.

  Pupcio

  15 października 2014 at 23:44

  • pupcio, zmien nick’a: np. debil -> zdecydowanie lepiej do ciepie pasuje

   dizl

   16 października 2014 at 22:09

 9. @ pupcio

  Twojego trollowania nie będę komentował, sam sobie wystawiasz świadectwo. Ale jeśli ma Ci to w czymś pomoć i np. ulżyć psychicznie w cierpieniach i mękach, to pisz sobie co chcesz, tyle zawsze mogę dla bliźniego zrobić 🙂

  Odniosę się jedynie do tych paru słów merytorycznych z Twojej wypowiedzi. Zamiast dowodzić Ci, co i jak proponuję tylko, żebyś sobie zerknął na wykres SOX’a, indeksu producentów półprzewodników, jednego z ważniejszych składników Nasdaq’a. Możesz to zrobić np. tu:

  http://stockcharts.com/h-sc/ui?s=%24SOX

  Sądzisz, że tak wygląda dno krótkiej korekty? Po takiej potężnej luce? Reszty nie trzeba, Sapienti sat….

  songmun

  17 października 2014 at 17:12

  • A dziwisz się skoro dla Ciebie szczyt to dołek który miał być 8.10 a był 6.10? Skoro już dojrzałeś do wtórnego szczytu a za kilka dni prognozujesz zwrot. Czytasz czasem to co napisałeś? Setki bzdurnych wyliczeń!

   Jan

   18 października 2014 at 09:36

  • Słowo na niedzielę 😉

   @Songmun
   Odwalasz kawał dobrej roboty. A jak ktoś ma problem z czytaniem ze zrozumieniem, no cóż…
   Ja zawsze czekam na Twoje wpisy z ciekawością. Trolla i hejtera nie przegadasz, więc lepiej zabijać ich milczeniem.

   @wszyscy „zieloni”
   Jak ktoś wskazówki bierze za drogowskazy, to jeszcze musi się długo uczyć. A w przypadku giełdy najlepiej uczyć się na własnych błędach a nie tylko z podręczników, bo tu przede wszystkim nie o wiedzę chodzi. Sukces jest pisany przede wszystkim nonkonformistycznym indywidualistom, którzy potrafią robić swoje mimo głosu tłumów. Zarabia zawsze mniejszość!

   @trolle
   Tak to w tym psim życiu jest, że najwięcej hałasu robią małe kundelki…

   Mon_73

   19 października 2014 at 10:21

   • Ot cała sztuka polega na właściwej interpretacji, w konsekwencji wyboru tej jednej właściwej prognozy dla wygranych czyli tych nielicznych.

    Prognoz było wiele. Była też jedna niezwykle skromna, bez wyliczeń, dat cykli i innych zbędnych dupereli w myśl zasady-wykres wszystko uwzględnia. Dnia 22.09 w komentarzach padł sygnał zwrotu, który w miesiąc przejadł roczną pracę byków. Prosto, czysto, precyzyjnie-skutecznie. Podane na tacy.

    @Jednak Gospodarz zasługuje na pochwałę za to, że skorygował swoje przewidywania w obecnym wpisie (FTSE wykonał spory ruch jak i SP500 od wtórnego szczytu). Gdyby nie drobne matactwa byłoby jeszcze lepiej. Dzielnie też odpierał propozycje zmiany prognoz (2.10) tych co widzieli wieczną hossę. Gratuluje.

    Blog i tak jest wyjątkowy, bo w odpowiednim czasie wytypowano szczyt, a to unikat w blogosferze, gdzie wszyscy widzieli hossę. Ot cała sztuka selekcji. Kto właściwie zinterpretował to zarobił.

    Gospodarzowi życzę powodzenia i skutecznych prognoz.

    Czytelnikom – właściwej interpretacji wskazówek.

    Jan

    20 października 2014 at 08:32

 10. @songmun, a jak to nie spadki, a wzrosty, wszak to środa czwartek podwójny test w magicznym miejscu? Miesiąc dojrzewałeś do spadków, a tu rynek zawrócił. A nie lepiej reagować i stać już bezpiecznie obserwując czy to korekta czy coś więcej? Tłumna panika się udzieliła? Masakra! Tak jak 2.10 tłumne kupowanie? Tak się zarabia czytając blogi…,,

  Jan

  18 października 2014 at 09:27

 11. Bezczynność (brak pozycji) to też pozycja, która dla początkujących jest czasami bardzo trudna do zajęcia.
  A te ostatnie zwroty na GPW przyczyniają się do wzrostu zysków GPW. Nie wiem czy ktoś z czytelników zauważył ale wymieniona spółka – na moje oko – ostatnio zrobiła korektę ABC, a w piątek było czyszczenie stopów.
  Pzdr

  dans

  18 października 2014 at 16:00

 12. W ramach właściwej interpretacji przekazów medialnych i ich skuteczności, przykład:

  Specjaliści po wielkiej przecenie rzucają identyczne hasła – kupować np:

  http://pulsinwestora.pb.pl/3904858,38924,po-przecenie-czas-wybrac-sie-na-zakupy

  Sytuacja identyczna jak po 2.10, a oni ciągle to samo…..,

  Jan

  21 października 2014 at 09:02

 13. Wspomniałes tutaj 1929 rok.Dzisiaj mamy rocznicę 85 lat,czyli 31046 dni a to jest 4435 tygodni.Pierwiastek z tej liczby to 66,596.Ciekawe czy to coś oznacza?

  leszcz

  24 października 2014 at 16:14


Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: