NATURA BRAMY

Rynki Ekonomia Gospodarka Świat i czasem Polityka

Coffea Arabica

with one comment

Od czasu do czasu dobrze zrobić sobie przerwę od indeksów akcyjnych i pooglądać coś innego. Bywa, że to „inne” okazuje się niesamowicie ciekawą okazją dla Spekulanta.

Dziś wybierzemy się na rynek kontraktów futures na Kawę Arabicę (Coffee „C”, skrót KC), notowaną na ICE (InterContinental Exchange) w Nowym Jorku.

Zacznijmy od tygodniowego wykresu świecowego

KCdarkcloud

Ostatnie spadki ukształtowały nie najgorszą technicznie Zasłonę Ciemnej Chmury, po której powstała potwierdzająca formację duża luka, jak na razie nie zamknięta.

Zróbmy powiększenie sytuacji i zobaczmy, jak to wygląda na wykresie dziennym:

KCFibodaily

Mamy tu konsolidację na wysokim poziomie, z której nastąpiło ostre wyłamanie dołem. Przy okazji na wykresie pokazuję jedną z częściej występujących tendencji w zakresie analizy zniesień i wydłużeń Fibonacci’ego, nie wiem dlaczego chyba kompletnie nieznaną w środowisku Elliotowskim.

Bardzo często (nie zawsze, ale tendencja ta jest na tyle silna i wyraźna na różnych instrumentach, że ta technika stała się moim stałym narzędziem) pierwszy ruch w kierunku nowego trendu (fala 1 lub A wg Elliota) pozostaje w jakichś proporcjach Fibonacciego do ostatniego ruchu w ramach dotychczasowego trendu. Osobiście używam na tę technikę określenia: „nowy trend karmi się starym”, co zresztą dość łatwo wyjaśnić nawet na poziomie psychologii – wszyscy, którzy kupowali ostatnią falę wzrostową i konsolidację, wraz z momentem przełamania minimum ostatniego ruchu w górę znaleźli się „pod wodą”, a część z nich zdecydowała się pospiesznie likwidować swe stratne długie pozycje za wszelką cenę, co spowodowało otwarcie z luką w nowym tygodniu a potem przyspieszenie spadków.

Powiększmy obraz jeszcze bardziej i zobaczmy na wykres godzinowy:

KChourly

Po nieudanych wysiłkach, podjętych na początku analizy, zrezygnowałem z prób szczegółowego oznaczenia struktury falowej, prawdopodobnie nie dającej się rozłożyć na 5 falową strukturę, nie mam czasu ani specjalnej ochoty na żmudną zabawę wyszukiwania wszystkich struktur typu a-b-c albo w-x-y. Niemniej jednak chciałem tu coś przekazać: z moich obserwacji działania techniki „karmienia się trendu” wiem, że dość często na zniesieniu 2.618 ostatniej fali starego trendu lubi tworzyć się zarówno dno całej fali 1 lub A jak i dno podfali 3, jeśli spadek ten jest strukturą 5-falową. To wskazówka, która może się przydać Falowcom. Trochę szkoda, że w tym przypadku nie mogę tego jednoznacznie pokazać.

Przejdźmy do węzłów czasowych. Tu też jest ciekawie. Oto wykres w skali tygodniowej:

KCwklycycles

Przypomnę tylko szybko:

13, 90(89+1), 144 i 233 – liczby z ciągu Fibonacci’ego

29, 48(47+1), 76 – liczby z ciągu Lucas’a

24, 38, 162 – pochodne od współczynników Złotej Spirali Fibonacci’ego (0.236, 0.382 i 1.618)

180 – pół obrotu w stopniach kątowych oraz liczba Gann’a.

Widać wyraźnie, że na ostatni szczyt na KC w układzie tygodniowym wskazywało sporo cykli.

Podobnie mamy w układzie dziennym:

KCdailycycles

Proszę zauważyć, że cały wzrost trwał dokładnie 233 sesje!

Tytułem przypomnienia:

14(13+1) oraz 233 – liczby z ciągu Fibonacci’ego

29 i 199 – liczby z ciągu Lucas’a

63(62+1) i 79- pochodne od współczynników Złotej Spirali Fibonacci’ego (0.618 i 0.786).

Teraz przyszedł czas na analizę z użyciem narzędzi, zostawionych nam w spadku przez Mr. Gann’a. Zacznijmy od Square of 9 (SO9):

KCwklySO9

Na wykresie naniosłem kolejne wielokrotności 90 stopni, liczone od dna z 7 listopada 2013 r. Widać wyraźnie, że kurs prawie dotknął wartości 900 stopni. Wielkość ta w technice SO9 wyznacza dość często bardzo silny opór dla ruchu, kto nie wierzy, niech policzy sobie np. ile stopni wg SO9 ma ruch kontraktu na ropę naftową CL, licząc od dna z przełomu 2008 i 2009 r do szczytu z 2011 r. (tym, którym się nie chce tego sprawdzać podaję: 903 stopnie). Chętni, którzy chcieliby to samodzielnie sprawdzić, mogą posłużyć się prostą techniką obliczania, pokazaną poniżej.

Przeliczmy dokładnie wielkość ruchu w górę, jaki zrobiła Kawa od listopada 2013:

Dno z 7.11.2013 to 101.00 c/lb – pierwiastek kwadratowy = 10.050

Szczyt z 13.10.2014 r. to 225.38 c/lb – pierwiastek kwadratowy = 15.013

15.013 – 10.050 = 4.963

Teraz wystarczy tę wartość pomnożyć razy 180 stopni:

4,963 x 180 = 893.3 stopnie

by uzyskać wielkość ruchu kątowego spirali SO9, dokonanej przez cenę kawy od jej zeszłorocznego dna. Wartość ta za chwilę jeszcze nam się przyda. Przy okazji – skrót c/lb oznacza: centy za funt, tradycyjna miara dla wielu towarów rolnych w USA i nie tylko.

Próbowałem na KC zwyczajnych squaringów cenowo czasowych, niestety niczego ciekawego nie udało mi się znaleźć. Dopiero połączenie squaringu z SO9 dało bardzo ciekawe rezultaty:

Najpierw w układzie sesyjnym:

893.3: 233 = 3.83 – pochodna od 0.382, a więc kawa wykonywała ruch 3.83 stopnia na każdą sesję

Ta sama technika dla dni kalendarzowych – między dnem a szczytem minęło 341 dni kalendarzowych:

893,3 : 341 = 2.6196  – od razu widać że z bardzo dobrym przybliżeniem wychodzi dobrze znana nam wartość 2.618; rzadko kiedy uzyskuje się aż tak precyzyjne wyniki.

Mamy tu więc równocześnie dwa squaringi w odmianie cenowo –kątowej, jak najbardziej poprawne, silnie wzmacniające tezę o zakończeniu na kawie korekcyjnego ruchu w górę i powrocie do dominującego trendu spadkowego

Czas na wnioski:

  1. Wszystko wskazuje na to, że prawie roczny ruch wzrostowy na kawie arabice miał charakter korekcyjny i uległ już zakończeniu.
  1. Już w wkrótce powinna zacząć się korekta spadków, świadczy o tym m.in. gotowość do obrony poziomów wydłużeń Fibonacci’ego Korekta ta powinna być próbą zamknięcia luki, uformowanej na początku tego tygodnia. Nie zamknięcie luki będzie oznaką bardzo dużej słabości Byków. Jeśli mimo wszystko rynek wybierze wariant mniej prawdopodobny, to powinniśmy być świadkami kolejnego ruchu spadkowego do okolic 180 c/lb, a następnie wyprowadzenia stamtąd korekcyjnego odbicia, połączonego z próbą zamknięcia luki. W obu wypadkach załamanie tego korekcyjnego odbicia w górę powinno dać w niedalekiej przyszłości dobre technicznie miejsca do otwarcia krótkiej pozycji
  1. Gann często powtarzał, że najwięcej zarabia się na długich trendach. Stosunkowo rzadko już na początku ruchu można próbować sensownie określić jego docelowy zasięg. Tu mamy do czynienia z taką rzadką sytuacją. Jeśli przyjąć, że ponad 2.5 roczny spadek KC w latach 2011-13 był falą A, a niedawno zakończony wzrost – falą B, ostrożnie szacując wychodzi, że spadki w ramach rozpoczętej fali C swym zasięgiem powinny osiągnąć rejon dna sprzed roku, czyli okolice 101 c/lb, jeśli nie zejść jeszcze niżej. Oczywiście wszystko to nie odbędzie się w linii prostej i nie będzie trwało 2 dni, tylko dużo dłużej, ale to chyba jest jasne.
  1. Ci, którzy nie spekulują na rynkach towarowych odniosą z tego wszystkiego korzyść w postaci tańszej kawy w sklepach w przyszłym roku, o ile osłabienie złotego nie zniweluje spadku dolarowych cen kawy.

PS.1  Wszystkie wykresy ze stanem na zamknięcie 22 października 2014 r, za wyjątkiem wykresu godzinowego, który jest ze stanem na zamknięcie 23.10

PS.2 Niektórzy dostawcy danych podają inne wartości szczytu  intraday z dnia 13.10.2014 – 225.45, u jeszcze innych szczyt z 6.10 jest najwyższy i osiąga wartość 225.50; są to drobiazgi, nie mające wpływu na zasadniczą wymowę analizy.

 Koniec podróży –
Ciągle żyję tu – tu,
Tego jesiennego wieczora.

Basho (1644-1695) 

Reklamy

Written by songmun

25 października 2014 @ 17:35

Jedna odpowiedź

Subscribe to comments with RSS.

  1. Mój drogi adwersarzu Songmunie,tyle żółci na mnie wylałeś,ale na próżno.Jak pisałem 15.10.otwierałem nasdaqa100 po ok.3.690 i przed chwilą zamknąłem po 4145.Czekam na daxa branego po ok.8400 otwieranego 16.10 i zamknę pewnie dobrze powyżej 9200.Twoja teoria jest z poprzedniego wieku i obecnie używają ją najwyżej gimnazjaliści-amatorzy,którzy niechlubnie dołączają do grona wiecznych dawców kapitału.

    Pupcio

    31 października 2014 at 07:09


Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: