NATURA BRAMY

Rynki Ekonomia Gospodarka Świat i czasem Polityka

Sprawy nie załatwione

37 Komentarzy

Pozostało mi do pokazania kilka zaległych spraw, które chciałbym zamknąć jeszcze w 2014 roku.

Na pierwszy ogień moje obecne spojrzenie na WIG20 – zmieniło się bardzo, jeśli chodzi o nasz rodzimy indeks. Już w lipcu – sierpniu tego roku indeks połamał moją optymistyczną wersję, bazującą na długoterminowych Widłach Andrewsa, idąc dalej w bok.

Znowu przyjrzałem się WIG20 uważniej i wyszedł mi dość niewesoły obraz. Trend boczny, męczący polski rynek ciężkich spółek wydaje się być trójkątem, umieszczonym w pozycji fali B korekty, co pokazuję na poniższym wykresie:

Wig20wklyAC

Co gorsza, wygląda na to, że trójkąt ten już się zakończył, a indeks wyłamał się z niego dołem w formie fali C, czego potwierdzeniem wydają się być najwyższe od ponad roku tygodniowe obroty (fiołkowa strzałka na wykresie nr 2, poniżej, w okienku wolumenu).

Jeśli fale A i C miałyby mieć jednakową długość (wariant statystycznie najczęstszy), dna fali C należałoby oczekiwać w okolicy 1620 pkt, dokładnie na 78.6% zniesieniu wzrostów z lat 2009-2011.

Gdyby fala C uległa skróceniu do wielkości 0.618 A (dość częste w rynkach Byka), wtedy spadek sięgnąłby „tylko” 2000 pkt.

Problem z poziomem 2000 pkt polega na tym, że większość inwestorów zdaje się mieć tę wartość wkalkulowaną w ryzyko działania z założeniem dalszej kontynuacji hossy, co zapewne będzie oznaczać, że nie ma co oczekiwać załamania rynkowego sentymentu, typowego dla ważnych dołków, dopóki rynek nie przełamie się mocno i wyraźnie w dół poniżej tej wartości.

Mówiąc prościej i jaśniej: moim zdaniem strach i towarzyszące mu silne zwątpienie w rynek Byka w Polsce, niezbędne dla uformowania się dna fali C i zakończenia spadków w ramach przypuszczalnej fali II, pojawią się dopiero, gdy WIG20 przełamie się wyraźnie poniżej 2000 pkt.

Na wykresie nr 2 pokazuję alternatywne prognozy zakończenia spadków, wynikające z samej budowy naszego prawdopodobnego trójkąta. Prognoza pierwsza, bazująca na odcinku 0 – e (czyli różnicy między początkiem i końcem trójkąta) i odkładająca w dół wartość 1.618 tego odcinka, daje poziom około 1660 pkt jako zakończenie fali C.

Prognoza druga, rodem z klasycznej analizy technicznej, opiera się o powszechnie znany algorytm: „weź wysokość trójkąta w jego najszerszym miejscu i odłóż od miejsca wybicia z trójkąta, otrzymasz minimalny zasięg ruchu” – tu otrzymujemy wartość ok. 1720 pkt.

Wig20triangle162

Od której strony byśmy nie podchodzili do sprawy, spadek wychodzi mi dość spory i chyba trzeba będzie zejść wyraźnie poniżej 2000 pkt po to, by w przyszłości móc zobaczyć zdrowy marsz w górę w formie silnej fali III (lub C w mniej optymistycznym wariancie).

Sprawa druga – ropa naftowa.

Obserwując rynek amerykańskiej ropy naftowej (Light Sweet Crude Oil – CL), miałem od pewnego czasu naniesione na wykres Widły Andrewsa w układzie, który prezentuję poniżej. Widły naniosłem bez specjalnej nadziei, że zadziałają, bo wcześniej nie było widać żadnych śladów działania tych wideł na wykresesie. I jak zwykle wtedy, gdy się na coś specjalnie nie liczy, to coś akurat idealnie zadziała, prowokując mocno wzbogacone Niedźwiedzie do rozpoczęcia procesu pokrywania krótkich pozycji:

CLwklyAndrews

przy okazji na wykresie pokazuję elementy mojego oznaczenia falowego dla ostatniego ruchu na ropie naftowej

Andrews nauczał, że w przypadku obrony dolnej linii Wideł, mamy 80% prawdopodobieństwo powrotu kursu do mediany (linii środkowej), obecnie w strefie 71-72 USD/barr.

Dość podobny zasięg możliwego ruchu w górę sugeruje założenie, że obecnie rozpoczynałaby się korekta w formie fali 4 spadku, która najczęściej znosi ok. 38% poprzedzającej ją fali 3, co dawałoby okolice 74 USD/barr. Nieznacznie powyżej tej wartości, tj. w strefie 75-78 USD/barr, znajdują się minima, tworzące niegdyś solidne wsparcia, przełamane w listopadzie tego roku przez spadającą cenę. Klasyczna analiza techniczna uczy, że w zdrowym trendzie spadkowym rynek szanuje strefy Zmiany Biegunów (Polarity zone), czyli obszary przełamanych wsparć, które stają się oporami dla ruchu powrotnego.

CLwkly Fibo

I znowu – jakbyśmy na temat nie patrzeli, korekcyjny ruch powrotny na ropie naftowej do wartości nieco ponad 70USD/barr wydaje się obecnie bardzo prawdopodobny. Jeśli rzeczywiście byłaby to fala 4, to powinna ona mieć kształt korekty płaskiej –jakiegoś ruchu bocznego o charakterze szerokiej konsolidacji między wartościami powiedzmy 54 a 75 USD/barr.

Uwaga – na ropie ciągle jeszcze możliwe jest drugie z rzędu dotknięcie dolnej linii Wideł nieco niżej, wraz z nadal jeszcze trwającym umacnianiem się USD, co dałoby w efekcie coś w rodzaju małego podwójnego dna cykle czasowe sugerują mi przyszły tydzień (czyli okolice Bożego Narodzenia) jako ważny punkt. Trzeba tu jednak pamiętać, że piątek, 19.12 to już prawie jak przyszły tydzień, przynajmniej wg cykli… 🙂

Biorąc rzecz na prostą logikę, korekcyjnemu umacnianiu się ropy powinno towarzyszyć równoczesne korekcyjne osłabianie się USD, czego na razie ciągle jeszcze na wykresie Dollar Index Future (DXY) nie widzimy i to może być przyczyną owego małego podwójnego dna w przyszłości.

Ale i na DXY coś wisi w powietrzu – DXY jest tuż poniżej 200-miesięcznej średniej, a 14 miesięczny RSI ma wartość ponad 72 pkt, szanse na przejście DXY do korekty w najbliższym czasie są więc dość spore.

DXYmnthly

Sprawa 3 – rosyjski rubel.

Ten temat właściwie wiąże się bezpośrednio z poprzednim, ale postanowiłem go wydzielić do osobnego wątku. Wszyscy, śledzący uważnie temat wiedzą, że w minionym tygodniu Rosja podjęła kolejną desperacką próbę obrony wartości panicznie wyprzedawanego rubla. Moim zdaniem tym razem obrona ta może im się powieść, o czym niżej.

Zacznę od ciekawostki – zapewne mało kto z Czytelników to zauważył, ale przez dłuższą część 2014 r. deprecjacja rubla odbywała się w bardzo logiczny, rzekłbym nawet aż nazbyt logiczny jak na typowo rynkowy proces, sposób. Co zapewne nikogo nie dziwi, deprecjacja rubla podążała ściśle za taniejącą ropą naftową.

O tym, jak ścisły był to związek, niech świadczy następujacy fakt: przez większość roku wartość rubla w stosunku do amerykańskiego dolara taniała w ślad za spadającą ceną ropy naftowej w taki sposób, że cena baryłki ropy naftowej, liczona w rosyjskich rublach, oscylowała cały czas w przedziale 3650-3850 RUB/barr, kto nie wierzy, niech sam sprawdzi. Relacja ta została złamana dopiero w ciągu ostatnich 2 tygodni, wskazując na zmianę stylu deprecjacji rubla z kontrolowanego na paniczny.

Osobiście trudno mi uwierzyć w to, że grupy dealerów walutowych, działających w bardzo różnych instytucjach finansowych, obecnych na rosyjskim Forex’ie, zmówiłyby się ze sobą, aby utrzymywać wspomnianą relację dolar- rubel – baryłka ropy w mniej więcej stałym przedziale.

O wiele bardziej prawdopodobne jest, że odpowiedzialnym za stałość tej relacji był Rosyjski Bank Centralny, emitujący odpowiednią dla jej utrzymania ilość rubli po to, by rosyjski budżet federalny dostał założoną przy jego uchwalaniu ilość rublowych wpływów.

Oczywiście byłoby to robione po cichu i z pełną świadomością inflacyjnych konsekwencji takiego działania, a niedawna panika byłaby po prostu swego rodzaju zemstą rynku za taką cichą, kontrolowaną dewaluację.

A dlaczego sądzę, że tym razem Rosji może się mimo wszystko na jakiś czas udać? O pierwszym z czynników pisałem już wyżej: mamy spore prawdopodobieństwo, że ropa przerwała spadki i przeszła do korekcyjnej fali 4, co powinno również prowadzić do korekcyjnego wzmocnienia rubla. Czas pokazać kolejny. Proszę spojrzeć na poniższy wykres USD/RUB w układzie miesięcznym:

USDRUBmnthly

Niedawny szczyt notowań rubla niemal idealnie pokrywa się z 4.236 wydłużeniem osłabienia RUB względem USD z lat 2008-2009. Tym razem Rosja, nie wiem czy świadomie, ale zdaje się, że dość dobrze wybrała moment interwencyjnej obrony przed dalszymi spadkami.

Nie sądzę, by to był koniec problemów rosyjskiego rubla, ale kilkumiesięczny, korekcyjny przerywnik, wsparty przezrozpoczynającą się korektę spadków na ropie wygląda na bardzo prawdopodobny.

Niejako w cieniu problemów rubla podobne problemy, choć na dużo mniejszą skalę, miała norweska korona (NOK). Tu także w ostatnich miesiącach mieliśmy do czynienia z ruchem o hiperbolicznym kształcie:

USDNOKwkly

I tu także grudniowe posiedzenie FED posłużyło jako pretekst do redukcji pozycji przeciw koronie. I podobnie, jak na rublu mamy tu sugestię korekcyjnego umocnienia się mocno przecenionej norweskiej waluty.

Po napisaniu powyższego mogę już spokojnie życzyć Wszystkim Czytelnikom Wesołych i Radosnych Świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego Roku 2015, a w nim samych sukcesów na rynkach!

Pierwszy dzień roku
Słońce opromienia pola
Budzi się we mnie tęsknota.

Matsuo Basho (1644-94)

Reklamy

Komentarzy 37

Subscribe to comments with RSS.

 1. No dobrze dobrze, ale czy ten duży wolumen na wig20 to przypadkiem nie tworzenie dużego dolnego cienia ostatniej świecy – bo jeśli tak to spadki jeszcze chyba nie w tym momencie.

  gandy

  21 grudnia 2014 at 00:27

 2. @Natura Bramy

  Ten koncept na wig20 jest bardzo popularny , za bardzo jesli chodzi o mnie.
  NIby to wyglada klasycznie wylamanie z TR teraz powrot do lini i potem nawrot do spadkow.

  Miejsce i czas z ktorego wig20 zaczal odbijac sie jest bardzo interesujace . Popatrz swoja metoda na tyg czasowki . ostatni tydzien byl dosc wazny . Sa tez fajne sq ceny i czasu na niektorych falach .
  Nie mam czasu na wykresy ,bo trzeba ich kilkanascie aby pokazac glowne uklady

  Sa rozne rymy rynku -wybicie LOw z 16 grudnia neguje wiekszosc z nich .

  Pozdro

  PS Od 2011 zachowanie naszego rynku , ktory sie rysuje na naszych oczach , jest chyba najwspanialszym okresem na wig20 w jego historii . mam na mysli wszystko jesli chodzi o proporcje czasowe fal rozne cyklicznosci L-L H-H , przecudne SQ ceny czasu w danych falach , log-periodic, i inne .

  U nas nie ma punktu zwrotu rynku bez tchnienia sily wyzszej

  someday

  21 grudnia 2014 at 17:46

  • … niezmiennie od kilku lat proponuję na Wig20 /od szczytów 2011/ trend boczny rozpisany jako klasyczne double a obecnie triple three jako falę B od dołków 2009. Wykresy do wglądu w archiwum @abc-rynku lub na mym twitterze. I nadal twierdzę, że USa będzie w 2015 wyżej a my na tej ostatnie 5. fali będziemy robili jakiś substytut hossy.

   hehe

   21 grudnia 2014 at 18:28

   • hehe ,a czy niełatwiej Ci wrzucuć tutaj aktualny wykres ,niz odsyłać zainteresowanch Twoją rozpiską do szperania po archiwach pozdrawiam

    andy

    21 grudnia 2014 at 23:22

   • Hmm

    Ciekawe kiedy dojdziesz do wniosku,że cały czas byłeś w błędzie.Po przebiciu dołków z 2009 r?

    gandy

    21 grudnia 2014 at 23:34

 3. Wg mnie co pokazują moje poniższe wykresy głównych indeksów naszego rynku nadal jesteśmy na długoletnim wsparciu (lub nad) i głębokie – średnioterminowe spadki jak pisze autor bloga nie są jeszcze przesądzone.
  Tym bardziej, że Stany są w pełni hossy po wybiciu górą trójkąta rozszerzającego się (i po powrocie do wybitej górnej linii) i jak pokazuje wykres miesięczny DJIA bez pojawienia się tam dywergencji nie sposób mówić o zbiżającej się bessie mimo zmęczenia wielu ciągłymi wzrostami.
  WIG20 dzienny;
  http://www.bankfotek.pl/view/1832434
  WIG20 tygodniowy:
  http://www.bankfotek.pl/view/1832435
  WIG20_M:
  http://www.bankfotek.pl/view/1832436

  WIG dzienny:
  http://www.bankfotek.pl/view/1832437
  WIG tygodniowy:
  http://www.bankfotek.pl/view/1832438
  WIG miesięczny:
  http://www.bankfotek.pl/view/1832439

  mWIG40 dzienny:
  http://www.bankfotek.pl/view/1832440
  mWIG40 tygodniowy:
  http://www.bankfotek.pl/view/1832441
  mWIG40 miesięczny:
  http://www.bankfotek.pl/view/1832442

  DJIA miesięczny;
  http://www.bankfotek.pl/view/1832450

  Pozdr

  karnak

  21 grudnia 2014 at 18:37

 4. @andy do szperania po archiwach odsłyam takich jak @gandy niewiernych tomaszy, którzy nie są w stanie uwierzyc, że ponad dwa lata temu można było podac z dokładnością do kilkunastu punktów miejsce w którym znajduje się obecnie Wig20…a reszta może znaleźc to sobie na @twitterze i to jest tyle samo zachodu jak moje wklejanie tego czorta tutaj….

  @gandy gdybyś wiedział o czym piszę to byś zrozumiał, że takim pytaniem pogrążyłeś się kompletnie jako domniemany „zanfca” #elliottwave

  …IMO mamy w USa – ciągle trwający – impuls /od dołków w 2009/, a to minus wypadkowa „zielonej wyspy” i OFE daje nam sytuację na Wig20.

  hehe

  22 grudnia 2014 at 00:29

  • …nadal też śmiem twierdzic, że prognoza R.N. Elliotta z 1941 czy też jak niektórzy tvierdzą 1942 roku/nie chcę się spierac o kilka miesięcy/ jest nadal aktualna, a to plus ostatni akapit z wpisu wyżej jasno pokazuje jaki los IMO szykuje nam #wallstreet

   hehe

   22 grudnia 2014 at 00:41

  • @hehe
   Ale cię poniosła wyobraźnia z tym impulsem – jeszcze gdybyś rozważał w tym ruchu ED to bym jeszcze od biedy mógł zrozumieć,że nie miałeś czasu przyłożyć się do tematu.

   gandy

   22 grudnia 2014 at 01:07

   • @gandy – jednak dzieciak jesteś. Ci wszyscy którzy twierdzili tak samo jak ty…gdzież oni są???? Już davno ich nie ma…… A o tym czy się przyłożyłem czy nie świadczą moje czorty….jakoś twoich nie pamiętam???!!!!! Siedzę przy kompie – ale na bzdury szkoda mi czasu….

    hehe

    22 grudnia 2014 at 01:17

  • 4 miesiäce temu ten impuls od 2009 był jeszcze falä X, przynajmniej na Tradingview.
   Co mu się stało, temu X, od tego czasu?
   Od 2011 na Wig20 flat x irregular xx triangle rozumiem?

   Pyretta Blaze

   22 grudnia 2014 at 03:08

   • …na „Facetach w Czerni” jest taki motyw z pevną galaktyką…. tak samo jest z falami… wielkosc naszych skojarzeń zależy od punktu przyłożenia….gdybyś jeszcze porównał prognozę z 1941 a i to co napisałem pod tym czortem…to miałbyś gotovą odpowiedź.

    hehe

    22 grudnia 2014 at 10:34

   • Super, ale impuls kontra fala korekcyjna to galaktyczna różnica. I chyba nie zależy od punktu widzenia.

    Ta prognoza Elliotta?

    Bardzo zgrubna.

    A, dla X granica to 150% W, nie 161.8%.
    Czyli już nie X.
    https://www.tradingview.com/x/9xap8SLA/

    W zasadzie na S&P zostało b w running flat, b w expanded flat powinno być krótsze niż 140% a.

    Ja się nie znam. Czytam mądrzejszych.

    Pyretta Blaze

    22 grudnia 2014 at 14:02

   • Ok, już wiem dlaczego 161.8 jest wazne. Chodzi o X w/g NeoWave.

    Question of the Week: 1/13/2010
    CAN YOU HAVE TWO ELLIOTT PATTERNS, SUCH AS A FLAT AND ZIGZAG, NEXT TO EACH OTHER WITHOUT AN X-WAVE BETWEEN?

    ANSWER:
    Yes, absolutely! But, under those circumstances, the first Flat must be „compacted” to just wave-A (or B or C or D, etc.) of a larger pattern. The Zigzag that follows must then be compacted to just wave-B (or C or D or E, etc.) of the same, larger pattern.

    To signal an x-wave is forming after a Flat you the following must occur. The Flat should be retraced less than 61.8% by the presumed „X-wave” AND the presumed „X-wave” should take at least 1/3 of the time of the Flat but no more than 99% of the time of the Flat.

    The other way an X-wave can follow a Flat is when it is part of a Double-Three Running correction (see Mastering Elliott Wave, bottom of page 8-12). That is when wave-X is larger than the Flat (around 161.8%) and takes between 1/3 and 99% of the time of the Flat.

    Ale to X moze dojsc w-g Neowave do 261,8% A…

    If your X-wave adheres to the above NEoWave Time Limit rule, then the next test would be to make sure wave-X is between 138.2% and 261.8% of the distance of the longest wave of the prior A-B-C. If less than 138.2%, a Triangle, NEoWave Diametric or NEoWave Symmetrical pattern is probably forming. If more than 261.8%, wave-X is probably the start of a new trend or wave formation, not part of an ongoing Double Three Running Correction

    Pyretta Blaze

    22 grudnia 2014 at 21:52

 5. Nie podzielam opinii autora bloga co do otwartej już drogi do większych spadkow na naszych głównych indeksach.
  Wg mnie nadal jesteśmy nad długoletnim wsparciem.
  Dodałem do tej mojej opinii stosowne potwierdzenie wykresami, ale nie zostało to dopuszczone przez moderację bloga.
  Pozdr

  karnak

  22 grudnia 2014 at 09:38

  • Już udostępniłem

   songmun

   22 grudnia 2014 at 12:54

   • Dziękuję.

    karnak

    22 grudnia 2014 at 14:42

   • Moderacja zatrzymuje linki, czy pewne osoby?

    Pyretta Blaze

    22 grudnia 2014 at 15:41

  • @ Pyretta

   Dopóki dotyczą tematu – tylko system antyspamowy WordPress’a zatrzymuje komentarze.
   Ordynarnego trollowania nie będę tolerować, ale opinie na temat, także te przeciwne do moich, zawsze mogą liczyć tu na swoje miejsce.
   U Karnaka blokada wynikała z dużej ilości linków, System podejrzewał spamera i zostawił zatwierdzenie do mojej dyspozycji. Odblokowałem i tyle w temacie.

   songmun

   22 grudnia 2014 at 16:28

   • Pytam, bo mój wpis ciągle czeka na moderację.

    Pyretta Blaze

    22 grudnia 2014 at 17:54

 6. Dla myślących samodzielnie zamieszczam moje widzenie, powiedzmy, długoterminowe(jak ktoś się uprze to nie mam nic przeciwko temu by ten okres traktować jako średnioterminowy) . Elliott dzięki uwadze i intuicji stworzył, w oparciu o obserwacje krótkoterminowe, quasifraktalny model zachowań ludzkich, ale niestety jego prognoza na której opiera się hehe powstała w czasie gdy długoterminowa prognoza nie mogła być jeszcze postawiona w pełni prawidłowo. Obecnie tylko odnośnie niebieskiej fali Z ja mam wątpliwości- jaki dokładnie będzie jej przebieg. . Myślącym samodzielnie proponuję poszukać mankamentów przedstawionej notacji i jeśli ich nie znajdziecie to wasze wnuki powinny zacząć się bać.

  http://www.bankfotek.pl/view/1832788

  Nie patrzcie na mnie jak na pesymistę – to jeszcze nie dzisiaj, choć już widać dość wyraźnie charakter powiedzmy rocznych ruchów jak i sposób ich zakończenia.

  gandy

  22 grudnia 2014 at 16:22

 7. Sam muszę skorygować – ta elongated flat to oczywiście powinna być oznaczona jako niebieskie Y – nie W _ sorki za byka.

  gandy

  22 grudnia 2014 at 17:21

 8. @pyretta – …może i czytasz ale z pewnością bez zrozumienia…. jak już zamieszczasz moje wykresy które i tak są ogólnie dostępne to może wraz z ich opisem zamieszczonym kilka cm niżej …tak gdybyś nie zrozumiał wyraźnie jest napisane z jakiej okazji powstał ten wykres, komu jest poświęcony i dlaczego jest użyte inne oznaczenie niż na sąsiednich wykresach:

  https://www.tradingview.com/v/a6bIrmS4/

  …jak nadal tego nie rozumiesz to może kolejny raz zmień nicka i narysuj coś własnego – a te pseudo prechterowskie wyliczanki zostaw na jakieś darmowe szkolenie. Pasują jak ulał.

  hehe

  22 grudnia 2014 at 19:55

  • …i jako ostateczne podsumowanie takich kawowych bzdur: @pyretta …zapchałeś se głowę jakimiś prechterowskimi pierdołami i teraz na siłe próbujesz zainteresowac tym innych:

   hehe

   22 grudnia 2014 at 20:21

 9. @hehe
  a tak naprawdę to o co chodzi ? zarabiasz, masz swojego twittera, prawidłowe oznaczenia wykresow, nic tylko siedzieć w zaciszu i zyc jak paczek w maśle, bo i masz pieniądze i Twój geniusz ma swoje ujście…a Ty się frustrujesz na czyims forum/blogu

  Ania

  22 grudnia 2014 at 23:08

  • … siedzenie w zaciszu zostawię sobie na starośc….jeżeli pozwolisz…i nie wiem kto tu się frustruje …bo ty z pevnością…..a w takich dyskusjach chodziło i chodzi od lat o to samo: o spuściznę Ralpha Nelsona Elliotta.

   …z drugiej zaś strony…to ja winienem zadac to pytanie…..jak $SPX przebijło 1600 słyszałem, że się nie znam, jak szykuje się do przebicia 2100 w dalszym ciągu słyszę to samo. Głupota czy tylko cecha narodowa??? Nie lubicie jak ktoś inny ma rację….i takie pytania proszę sobie zadawc przed lustrem.

   Wesołych Świąt

   hehe

   23 grudnia 2014 at 00:28

 10. ….taka anegdota pasująca jak ulał do całego dzisiejszego dnia. W 2009 roku po pierwszej fali odbicia, pevien buńczuczny ekonomista młodego pokolenia jako pracownik biura maklerskiego powiedzmy X, szeroko się rozpisywał w mediach i wygłaszał poemy w tv o nadchodzącej drugiej fali kryzysu i zalecał natychmiastową sprzedaż akcji i czego tam dusza zapragnie. Bazował głownie na teorii Elliotta /jego zdaniem/. W odpowiedzi na jego show w pevnej prywatnej tv – napisałem kilka słów – zwrotnie otrzymałem odp. taką jak w dniu dzisiejszym – że się nie znam itd. Ten pan w międzyczasie się doktoryzował i został głównym ekonomistą. I wszystko ładnie i pięknie, tylko nie wiem co na to jego klienci, którzy w maju 2009 sprzedali ledwie co odbity rynek. Ja się nie znałem a pan makler został głównym ekonomistą. A teraz WY kochani biegacie m.in. do tego pana na darmowe szkolenia…..

  …ale ja się przecież nie znam.

  Wesołych Świąt

  hehe

  23 grudnia 2014 at 00:52

  • Hehe, nie odpuszczasz…takie nakręcanie się niczemu nie służy…nie lepiej machnąć ręką?…za klasykiem „mądremu wystarczą dwa słowa a głupiemu to i referatu mało” 🙂

   Wesołych Świąt.

   Ania

   23 grudnia 2014 at 01:23

  • Szefie Wszystkich Szefów!
   Szef się nie myli, Szef tylko myli tropy… OFF COURSE…
   Szkoda tylko, ze Martinex wtedy nie wiedział, ze to taki żarcik urodzinowy. Akurat to Polak.

   A przy okazji rysunek Triple three na WIG20
   http://www.bankfotek.pl/view/1833181
   stooq, równie darmowy jak tradingview…

   Trójkąt mniejszy niż Song Muna, zakres spadków tak akurat do luki z sierpnia 2009.
   c=61,8%a.

   PS. Nadęcie zapowiada pustość w środku. Im bardziej, tym puściej.
   Pa Misiu!
   Buziaki świąteczne od fanklubu.

   Pyretta Blaze

   23 grudnia 2014 at 03:31

   • Pozwolę sobie zwrócić uwagę na istotny i na dodatek jeden z wielu elementów, które nie pasują w tej układance. W strukturze typu a-b-c fala c musi być impulsem lub ED. Jakiego wysiłku trzeba by zmusić domniemaną falę c kończącą strukturę Y by była impulsem lub ED?

    gandy

    24 grudnia 2014 at 19:25

   • @gandy
    Dziękuję za konstruktywną krytykę. Akurat co do CwY nie mam większych wątpliwości.
    http://www.bankfotek.pl/view/1835759
    Jeszcze gdzieś łamię zasady?
    Z góry dziękuję za ewentualne uwagi.

    Pyretta Blaze

    29 grudnia 2014 at 02:56

 11. ….nie zamierzam odnosic się do osobistych wycieczek, jednakże rozbawiony do łez przecudovnych czortem napiszę tak : inteligencji to koledze na angielskim zmywaku nie przybyło – a wykres sobie zachowam, jako ostateczny dowód, że jednak nie wszyscy są w stanie pojąc o co Elliottowi chodziło. I niech tak zostanie.

  hehe

  23 grudnia 2014 at 08:23

 12. Zdrowych spokojnych świąt w rodzinnej atmosferze dla gospodarza i odwiedzających blog życzy Leszcz

  leszcz

  24 grudnia 2014 at 13:48

 13. … tak aby w NOVY ROK wejśc z załatwionymi wszystkimi starymi sprawami:

  Elliott Wave Principle to zbiór zasad pozwalających spekulantowi na określenie kierunku przyszłego ruchu. Tylko kierunku. Niestety jest to teoria opierająca się głównie na doświadczeniu i intuicji jaką winien posiadac „el especulador profesional”. Nie da się jej opanowac w jedną noc. Niektórzy – jak pokazuje praktyka – nie ogarną jej nigdy. Sprowadzanie jej do poziomu pustych matematycznych równań jest obrazą przede wszystkim dla jej twórcy – nie mówiąc o skromnych czeladnikach takich jak np. piszący te słowa. W pogoni za mamoną ludzie tacy jak Prechter wypaczyli sens i istotę #EWP. Konsekwencją tego faktu jest popularne twierdzenie wśród graczy o „niedziałaniu #EWP”. Nic bardziej mylnego….#EWP IMO posiada skutecznośc nie mniejszą niż 80%…oczywiście wszyscy szukają Świętego Graala…..

  Jeżeli chcecie się uczyc #EWP …zapomnijcie o darmowych szkoleniach, na których wbijac Wam będą do głowy m.in. bzdury powtarzane tutaj przez moich adversarzy, zapomnijcie o „niebieskiej” Prechtera, zacznijcie od Nature’s Law i podążajcie śladami Elliotta… Nanoście jego /nie Prechtera/ obserwacje na aktualne wykresy /byle płynnych instrumentów/ i ćwiczcie własną wyobraźnię…. Szkolenie dobrego elliocisty trwa minimum 5 lat….5 lat po min. kilka godzin dziennie…. Jeżeli podobne efekty ktoś Wam proponuje przez kilka godzin szkolenia jest ignorantem, a może i oszustem…. Zapomnijcie też o /zwłaszcza polskich/ płatnych servisach obiecujących Wam za kilka wdowich groszy złote góry…. poziom prowadzących raczej skłania do zainteresovania takimi blogami adeptów psychiatrii…a nie analizy technicznej…

  Żeby nie było, że jestem tylko na nie – jak ktoś się już uprze na amen żeby komuś płacic za coś do czego może dojśc sam – polecic mogę tylko 1.5 portala…. Jeden w całości – http://www.wavetrack.com/ oraz opluwany ostatnio przeze mnie http://elliottwave-forecast.com/ jako połówkę….otóż ludzie Ci to jest zespół składający się z kilkunastu graczy operujących we własnych dziedzinach …i o ile na indeksach np. USa kompletnie się chłopaki pogubili, o tyle na typowym forexie – zwłaszcza na parach provadzonych przez osobę podpisującą się jako @Jesus Rojo jest napravdę ok /skromnie rzecz ujmując/. Nie mam pojęcie kto to jest – ale jedno jest pevne – ten gośc ma w sobie to coś – ma w sobie tę iskrę bożą – która pozvala zobaczyc niewidzialne …. a reszta do kosza….dlatego 0.5 portala….

  Co do rynku…wszystkie observowane przeze mnie indeksy znajdują się w fali 5w3. Poruszanie się na tym poziomie ze skutecznością większą niż 50% to już jest cud. Elliott – jak wszyscy wiemy – najsłabiej rozpracował fale 5. ….może gdyby żył kilka lat dłużej….ale czemu tu się dziwic – numerologiczna 7. odeszła w wieku 77. lat … i tak miało byc….Teraz …gdzieś …kiedyś przyjdzie 4. i wszystkie polskie misie w końcu odetchną….ja niezmiennie wierny #EWP obstawiam trójkąt symetryczny…..a odpowiedni czart pojawi się na mym Twitterze wraz z Novym Rokiem….

  Co do reszty….nie zamierzam w dalszym ciągu wykorzystywac gościnności naszego gospodarza…..a, że @ann jak zvykle ma rację … zamierzam nie komentowac więcej głupot wypisywanych tu i ówdzie przez maluczkich i skupic się na rzeczach ważniejszych….

  Sami szukajcie drogi, a znajdziecie wielkie rzeczy.

  Szczęśliwego Novego Roku!

  hehe

  27 grudnia 2014 at 18:09

 14. …Piotrze – poproszę o kliknięcie mojego posta…

  hehe

  27 grudnia 2014 at 18:11

 15. @Pyretta

  http://www.bankfotek.pl/view/1835759

  Właśnie o tym pisałem – tyle wysiłku by rozpisać impuls i wszystko na nic bo gdy zwrócisz uwagę na swoją potencjalną falę 3 czerwone to zauważysz, że jej podfala (4) zachodzi na podfalę (1) co eliminuje tę notację. Swoją drogą wyeliminowałbym tę notację nawet gdyby taka sytuacja nie zaistniała- z mojego punktu widzenia nie widziałbym żadnych przesłanek żeby szukać tu impulsu. Dlaczego?
  Wnioskując w sposób podobny do stosowanego w MEW Glena Neelyego:
  1) Zniesienie potencjalnej fali 1 czerwone jest jak dla mnie za duże – większe od 61,8-chociaż w bardzo nielicznych przypadkach zdarza się większe zniesienie podfali 1 niż 61,8% ale to naprawdę wyjątki.
  2) Fala 1 nie jest falą wydłużoną więc powinna istnieć jakaś inna fala wydłużona( nie chodzi o falę z bardziej widocznymi korektami ) tylko o najdłuższą falę tego samego stopnia, która powinna być co najmniej 1,618 razy dłuższa od każdej z pozostałych podfal – tu to nie zachodzi więc automatycznie nie rozważam w tym przypadku impulsu.

  gandy

  29 grudnia 2014 at 15:24


Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: