NATURA BRAMY

Rynki Ekonomia Gospodarka Świat i czasem Polityka

FTSE 100 sugeruje…update

leave a comment »

Dziś krótki update tekstu o FTSE. Miał być tekst o franku, ale tu sprawa wygląda na dużo bardziej pracochłonną, niż mi się to wydawało, zanim się za sprawę zabrałem. Przygotowanie sensownego tekstu będzie wymagać jeszcze sporo wysiłku i czasu, i na pewno nie dam rady tego zrobić już teraz. Temat jest „w obróbce” i na pewno jeszcze przez jakiś czas będzie.

Teraz do rzeczy.

Wybrałem indeks FTSE100 jako reprezentanta indeksów najważniejszych giełd zachodnioeuropejskich z prostego powodu. W obecnym momencie sytuacja techniczna na tym indeksie jest wyjątkowo jasna i prosta. W zasadzie także na innych europejskich indeksach, takich jak holenderski AEX, belgijski BEL20, francuski CAC40 czy niemiecki DAX sytuacja również jest niezbyt skomplikowana, ale FTSE 100 nadaje się idealnie do potraktowania go jako prognostyka zachowań dla całej grupy europejskich krajów rozwiniętych. Brytyjski indeks w tej chwili dość wyraźnie naśladuje w swych ruchach niemieckiego DAX’a , ale ruchy te powiela w sposób słabszy.

Rzut oka na pierwszy wykres od razu wyjaśni powód mojego wyboru. Oto ogólna sytuacja techniczna:

FTSE200sma

Mamy tu ładne wyjście ponad średnią 200SMA i linię trendu spadkowego (różowo – fiołkową, magenta), połączone z dotknięciem mediany (linii środkowej) Wideł Andrewsa.

Zakładając, że nadal obowiązuje byczy scenariusz (na razie brak jakichkolwiek podstaw, by sądzić inaczej) w tej chwili powinniśmy mieć małą lokalną korektę, będącą nawrotką równocześnie do średniej 200SMA i przełamanej linii trendu spadkowego, po czym powinna nastapić kontynuacja ruchu w górę, prowadząca do wybicia FTSE 100 ponad poziom silnego oporu 6850-6950, wyznaczany przez szczyty z 2007 r i z lat 2013-14.

Scenariusz ten stanie się nieaktualny, jeśli indeks FTSE100 zejdzie wyraźnie poniżej szczytu z 29.12.14 (zielona linia pozioma). W takiej sytuacji wzrośnie szansa, że cały ruch jest nadal kołysaniem się w obrębie trendu bocznego. A dlaczego w ogóle taka korekta miałaby się pojawić? Techniczne powody są 2: dotknięcie mediany i lekkie wykupienie. Dodatkowy, pozatechniczny powód to posiedzenie FED, które będzie mieć miejsce 27 – 28.01. Wygląda na to, że FED lekko postraszy rynki.

Przejdźmy teraz do układów czasowych w przedziale dziennym. To pozwala nam wskazać prawdopodobne daty potencjalnego zakończenia korekty na FTSE100, która albo już się zaczęła, albo zacznie się po sesji 26.01.15. Pokażę tu co nieco „od kuchni”, jak tej techniki używam.

Oto pierwszy wykres, spirala z początkiem w dnie z 16 października 2014 r.

FTSE100cycles

Proszę zauważyć: nie każdy punkt spirali zadziałał, w kilku przypadkach (np. 21 i 47 sesja, liczby Fibonacci’ego i Lucas’a) nie było reakcji, ale w najważniejszych punktach poza 26 sesją, (pochodną od 2.618), pojawiały się mniej lub bardziej istotne dna – to jeden z elementów zjawiska o nazwie „bycza rotacja”, charakterystycznego dla trendu wzrostowego. Zadziałał także mój ulubiony element: silny ruch po 62 sesji.

Kolejny istotny przedział , na który wskazuje spirala, to okres 4-9 lutego 2015, gdzie wypada 76 sesja (liczba Lucasa) – 79 sesja (pochodna od 0.786). W związku ze zjawiskiem „byczej rotacji”, to w tym przedziale można oczekiwać końca korekty. Biorąc pod uwagę dokładność metody (plus minus jeden dzień od dokladnego wskazania) każda sesja w przedziale 75 – 80 może być tą właściwą.

W tej metodzie wybiera się te punkty czasowe, na które wskazuje kilka różnych spiral, wyprowadzonych z innych punktów zwrotnych. Oto kolejny wykres:

FTSE100cycles2

Tu mamy wskazanie na okolice 5 lutego (34 sesja), a więc bardzo podobne. Dodatkowo pojawiają się wskazania na 26.01 (a więc w praktyce i na piątek 23.01 i zapewne będzie on dotyczyć krotkoterminowego szczytu, który właśnie się formuje) i na 29.01.

Obie daty są wskazywane przez inne spirale, sięgające dużo dalej w przeszłość, ale przez mniej istotne układy cykli (wyjątek 23.01 jest 424 sesje; pochodna od 4.236 od szczytu z maja 2013) których tu nie pokażę.

Osobiście w tej chwili uważam okolice 4-5.02 za najbardziej prawdopodobne miejsce zakończenia chyba zaczynającej się korekty tym bardziej, że 4.02 mamy pełnię Księżyca. Okolice pełni lubią towarzyszyć formowaniu się mniejszego lub większego dna na rynkach akcji. To raczej tendencja, niż reguła, ale warto o niej czasem pamiętać.

Oczywście ciągle możliwe jest uformowanie się dna już 29-30.01, ale uznaję to za mniej prawdopodobną wersję, choć i ona pasuje do układu tygodniowego, wskazującego na pierwszy pełny tydzień lutego, jako ważny węzeł. Piątek przed właściwą datą to jakby prawie już ten nowy tydzień 🙂 .

Jeśli mam rację, to mielibyśmy tu płytką korektę, ale rozciągniętą w czasie, co wskazywałoby na jakiś rodzaj korekty płaskiej, testującej od góry 200SMA, po której powinna przyjść kontynuacja trendu.

Wołałem: chodź tu
ale uciekł mi znowu
maleńki świetlik

Onitsura (haiku z przełomu lat 1600 i 1700)

 

Reklamy

Written by songmun

24 stycznia 2015 @ 23:55

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: