NATURA BRAMY

Rynki Ekonomia Gospodarka Świat i czasem Polityka

Coś wisi w powietrzu…

25 Komentarzy

Tydzień temu w komentarzach pod poprzednim wpisem obiecywałem aktualizację mojego spojrzenia na główne rynki akcyjne. Oto i ona.

Zacznijmy od najsilniejszych rynków. Chyba najklarowniej sytuację widać na wykresie francuskiego CAC40:

CAC40wklyEW

Moim zdaniem mamy tu koniec fali 3 w 5 – falowej strukturze, rozpoczętej w październiku 2014 r.

Indeks właśnie uderza w górną linię Wideł Andrewsa, zbudowanych w oparciu o poprzedzającą wzrosty zeszłoroczną korektę i dość logicznym byłoby teraz przejście do korekcyjnych spadków w ramach fali 4 w tej strukturze, po czym powinna nastąpić finałowa akcja Byków w ramach fali 5, zamykająca tę 5 – falową strukturę.

Według Andrewsa w przypadku zadziałania górnej linii Wideł jako oporu, zatrzymującego ruch, istnieje ok. 80% prawdopodobieństwo nawrotu do linii mediany (środkowej) Wideł.

Z drugiej strony z Teorii Fal Elliotta wiadomo, że najbardziej typowe zniesienie w ramach korekty fal 4 to 33-38% poprzedzającego wzrostu.

Gdyby połączyć oba te warunki razem (co też zrobiłem na powyższym wykresie), otrzymujemy korektę, trwającą mniej więcej od teraz do około połowy czerwca 2015, traf chce dokładnie w okolicy czerwcowego posiedzenia FED (16-17.06), które wielu speców od czytania FEDspeaku uznaje za potencjalnie bardzo istotne.

Oczywiście to tylko taka projekcja z lekkim przymrużeniem oka i nie należy się zbytnio nią sugerować, ale jeśli uwzględnić, że niemiecki DAX:

DAXwklyEW

przy identycznych założeniach pokazuje identyczny wynik (okolice połowy czerwca), sprawa może nie być aż tak niepoważna, jakby to się na pierwszy rzut oka wydawało.

Co ciekawe, ta teoryjka całkiem nieźle wpisuje się w typowy sezonowy schemat zachowań rynku akcji, z wiosenną słabością i letnimi wzrostami.

No cóż, w czerwcu będziemy już dokładnie wiedzieć, na ile prawdziwa była powyższa hipoteza

Przypominam tylko, że dla niemieckiego DAX’a ruch styczeń – październik 2014 traktuję jako korekcyjny trójkąt rozbieżny (expanding triangle) i stąd też takie, a nie inne rozpięcie Wideł Andrews’a na tym wykresie.

Nadal podtrzymuję moją wcześniejszą opinię: rynki „twardego jądra” Eurozony (niemiecki DAX, holenderski AEX czy też fiński HEX, jeśli ktoś ma do niego dostęp) oraz doklejone do tego towarzystwa: rynek francuski , symbolizowany przez indeks CAC40 i belgijski, BEL20, są miejscami, gdzie „należy być”, jeśli się szuka zysków po Byczej Stronie Mocy, z oczywistych powodów.

Tu muzyka jeszcze nie przestała grać, więc trzeba nadal tańczyć, a wszystko, czego się spodziewam, to korekta niedawnych wzrostów w ramach fali 4.

Nieco inaczej sprawa zdaje się wyglądać w przypadku USA. Tu zdaje się muzyka przestała grać, albo już za chwilkę przestanie. Ale po kolei.

Zacznijmy od najsłabszego amerykańskiego indeksu, Dow Jones Transport Average (DJTA). Wykres dzienny pokazuje, że od listopada 2014 nie było tu nowych, wyższych szczytów. Ten brak nowych szczytów w sytuacji, gdy na innych amerykańskich indeksach, w tym na siostrzanym DJIA (Dow Jones Industrial Average) szczyty takie się pojawiły, jest klasyczną dywergencją wg Teorii Dow’a, sygnalizującą słabnięcie trendu wzrostowego.

Wsparcia z grudnia ’14 oraz stycznia i lutego 2015 są w solidnych opałach , a ich przełamanie zdaje się być kwestią najbliższego czasu:

DJTAdaily

Ten sam indeks w układzie tygodniowym przełamał linię trendu od listopada 2012 (fioletowo – różowa) i ostatnią linię obrony zdaje się mieć na znacznie mniej istotnej linii od dna z czerwca 2013 (cienka, czerwona):

DJTAwkly

ale jeśli mamy tu do czynienia z rozpędzaniem się spadków, linia ta może „puścić” z marszu.

Zerknijmy teraz na „siostrzany” DJIA.

Co od razu rzuca się w oczy oprócz oczywistej już dywergencji z DJTA, to wyraźny kształt klina, sugerujący klin końcowy (ending diagonal).

DJIAdaily

Problem z tym klinem jest następujący: czy mamy tu już zakończoną strukturę z niedawnym, lokalnym szczytem jako tzw. niedźwiedzim załamaniem trendu („bearish failure”), czy też czeka nas jeszcze ostatni, finałowy wystrzał w górę? Ten ostatni szczyt powstał dokładnie w związku z Punktem Równonocy, a więc z Nowym Rokiem Giełdowym Gann’a, potencjalnie może więc okazać się bardzo istotny….

Chyba lepiej to, o co pytam w tej sekwencji tekstu, można dostrzec na wykresie indeksu Nasdaq Composite:

NDQdailyED

czy to, co widzimy, jest już zakończonym klinem końcowym, czy też ciągle jeszcze możemy liczyć na ostatni, krótki wystrzał w górę, kończący strukturę?

NDQdaily5ED

Którakolwiek z wersji jest prawdziwa, powinniśmy już „na dniach” się tego dowiedzieć. Osobiście bardziej pasuje mi wersja ze strukturą zakończoną tuż po Nowym Roku Gann’a (np. wg kryteriów Neely’ego fala 2 skomplikowana, fala 4 – prosta itp. plus dobra synchronizacja z zachowaniem Eurozony, o którym było wyżej), ale jeśli rynek zdecyduje inaczej, szat rozdzierać nie będę .

I tu także mamy małą dywergencję, której już na wykresach nie pokazuję. Ostatni szczyt na indeksie Nasdaq Composite jest nieznacznie wyższy, niż poprzedni, z kolei na indeksie Nasdaq 100, grupującym 100 największych spółek z rynku Nasdaq, tenże ostatni szczyt jest nieznacznie niższy od poprzedniego.

W każdym bądź razie zachodzenie na siebie („overlapping”) fal korekcyjnych w ramach struktury, widocznej na większości indeksów w USA, uprzywilejowuje koncepcję klina końcowego względem innych oznaczeń falowych. Owszem, oznaczenia takie są możliwe, ale wymagałyby solidnej gimnastyki w ramach reguł i wskazówek, na co szczerze mówiąc brakuje mi sił i czasu. Mam poważne problemy zdrowotne w rodzinie (nie moje własne) i stąd zauważalny spadek mojej aktywności w sieci, który będzie chyba trwalszy. Z czegoś po prostu trzeba czasem zrezygnować w imię rzeczy ważniejszych….

Ale chętnie zostawię pole do popisu tym Czytelnikom, którzy czują się na siłach zmierzyć się z zadaniem i zechcą wykazać błędność koncepcji klina, pokazując inne oznaczenia falowe, ewentualnie kompletnie nie zgadzają się z moimi wizjami sytuacji w Europie Zachodniej.

PS Wykresy – stan na 7 kwietnia. Tekst pisany rano 8 kwietnia, jeszcze przed ujawnieniem treści FOMC minutes, planowanym na dziś, godzinę 20.00 czasu polskiego, co może trochę namieszać w ogólnym obrazie.

Ten dzień deszczowy
nagle za furtką przeszły
kwiaty irysu

Shintoku (ze zbioru Hitotsubashi, 1868)

 

 

Reklamy

Written by songmun

8 kwietnia 2015 @ 16:58

Komentarzy 25

Subscribe to comments with RSS.

 1. Ja kupuję, taniej nie będzie

  Adam. S.

  8 kwietnia 2015 at 19:39

 2. Przejrzyście napisane ( i narysowane:) Lapidarność stylu dobrze wpływa na Twoje posty. A ponieważ to już kolejny raz.. Gratuluję!

  mbs

  8 kwietnia 2015 at 19:45

 3. rynki DM mają przed sobą jeszcze jakieś 10-15% wzrostu do lipca. Udanych zakupów 🙂

  hano

  9 kwietnia 2015 at 16:15

 4. Hang Seng pokazuje kierunek – trwałe wzrosty hiperboliczne. Pozdrawiam

  hano

  9 kwietnia 2015 at 16:17

  • @ hano

   To była gra pod zniesienie ograniczeń w nabywaniu akcji w Hongkongu dla spekulantów z Chin kontynentalnych. W nocy z 8/9.04 czasu polskiego te ograniczenia w dużej części zniknęły.
   Mam nadzieję, że zauważyłeś, że z momentami +7,5% dzisiejszego wzrostu HangSeng pod koniec sesji został się bardzo długi górny cień i tylko +2,63%?
   Cała sprawa wygląda na typowe „kupuj plotki – sprzedawaj fakty” i jest rzeczą o znaczeniu lokalnym, która zdaje się właśnie dziś straciła swój wpływ na rynek w HK…

   songmun

   9 kwietnia 2015 at 19:45

  • może i masz rację z tym Hongiem Kongiem 🙂
   dzisiaj dax wskazuje stadu drogę w górę chociaż cac40 to już zrobił na ostatnich dniach. Stopniowo kapitał kupuje i przenosi się z jednej na druga giełdę.

   hano

   10 kwietnia 2015 at 12:10

 5. Witam
  Widzę że wbrew
  , ale jednak zaszorciłem ( w momencie pokonania przez snp 2090 pkt ) i to pod korek , z około 6%-wym odcinkiem bezpieczeństwa na kontrakt
  Nikkei 20053 pkt , cac40 po 5231pkt , FTSE 7044 , dax 12222 pkt
  Zakupiłem gbp/usd 1.4697 eur/usd 1.0640 z kolejnymi zleceniami na około 1.0611
  Jutro opex w us więc te kiszenie mogą przeciągnąć do poniedziałku , ale powinno się teraz zrobić ciekawiej ….

  kalmani

  9 kwietnia 2015 at 21:22

 6. Wczoraj rynek w USA miał szansę spaść, z której nie skorzystał. Wygląda na to, że czeka nas ostatnia fala w górę w ramach klina końcowego tak, jak pokazałem to na ostatnim wykresie w tym wpisie.

  Song Mun

  10 kwietnia 2015 at 09:37

  • co do usa nie jestem pewien twojego wykresu w górę. Dlaczego?

   to co pokazałeś na daxie jako korekta i dopiero końcem kwietnia 5 na 12500 właśnie teraz się realizuje a nie potem zatem wszystko na odwrót jak pokazałeś.

   Obstawiam koniec piątki za 1-3 sesje góra.

   rynek

   10 kwietnia 2015 at 15:22

   • dla mnie 5 w europie cac40, dax, futsi właśnie po woli się kończą a usa tylko dobija do swoich szczytów. Nic więcej.

    rynek

    10 kwietnia 2015 at 15:24

   • cac40 potwierdza szczyt lokalny i zawrócił mocno teraz jeszcze podbicie w usa max do środy.

    rynek

    13 kwietnia 2015 at 15:57

 7. Usrańce jak zwykle chcą zbawiać świat…. tj obecnie giełdy
  Sprawa greków coraz bardziej się zagęszcza a ci ,,robią dobrą minkę do złej gry…” Boki zrywać !
  Na normalnym rynku byłby krach aż miło , a tu upychają przewartościowane papiery tylko komu! ?
  Czekam i patrzę jak sobie us poradzi z 2114/ 2115 pkt na SnP bo jeśli to co mi chodzi po głowie obecnie wynika ( jeszcze niestety niepewnie z mych tu wykresików , to w ciągu dwóch sesji zobaczymy spory ruch na dół ) szkoda że to ,,wynika” dopiero skalowo po niedzieli …..
  P.S. Tydzień miną a na gbp/usd mam 270 pipsów zysku ( pozycję zamknąłem ) Odwracam na S przy 1.4986
  Eur/usd dało z dwóch pozycji w sumie po 170 pip oraz prawie 210 pipsów ( wkręcam es na 1.0822 )
  DAX zleciał z 12222 na 11970 …….. poz S zostaje lecz przy 11930 pkt biorę dwa w ramach hedge – scalpowanie ( i to pewnie jutro )
  Nikkei z 20050 zeszło na 19770 ( w tym przypadku żaden to wyczyn, a patrząc na zachowanie usd/jpy śmiem twierdzić iż kpina i zamknąłem na tymże poziomie)
  Dobrałem dzisiaj ski na futse oraz Russelu2000

  kalmani

  16 kwietnia 2015 at 21:05

 8. A bym zapomniał
  hano
  gdziesz ty dzieciaczku tu i teraz ze swoimi tłustymi propozycjami ……….????????!!!!!!!!!!!!
  No nie widzę nie słyszę ! A by pomyślał że taki niby bystry niby gracz z krwi i kości!

  kalmani

  16 kwietnia 2015 at 21:15

 9. Rynek w tej chwili skrajnie wyprzedany
  DAX , STOX50 , futse czy też russel2000
  Rynek ku memu zdziwieniu bez problemu połamał wszelkie zniesienia fibo czy też zniesienia Gana.
  Zostawiam eski …
  hedge ( K ) zagrywam pod ewentualny powrót rynku ( mój bazowy kierunkowy to snp500) i po linii symetrii dla wszelkich innych rynków , To teraz poziom 2088/ 2092 pkt –
  Reszta jest piwem i rynek niedzwiedzia zostanie potwierdzony przy 2095 / 2102 pkt ( na najbliższe dwa dni )

  kalmani

  17 kwietnia 2015 at 20:24

 10. Kalami:-) nie ma co sie unosic do kolegi hano;-))) przerobilismy w zyciu juz troche tych „wiedzacych wrozek” zerkamy 11500-620 wybronia czy nie bo inaczej 11000 na kreske

  noob

  18 kwietnia 2015 at 10:50

 11. kalmani to jest gość
  wypatrzył dzieciaczków w swojej piaskownicy

  rekin

  18 kwietnia 2015 at 12:53

 12. @ kalmani, hano, noob, rekin et al.

  Patrząc falowo na DAX’a intraday mam wrażenie, że od szczytu z 16.04 ten indeks robi korektę płaską rozszerzoną 3-3-5 (czyli tzw. expanded flat):

  http://www.elliottwave.com/tutorial/Lesson4/4-2.htm

  a więc jeszcze troszkę spadków miałby przed sobą, bo w C mamy dopiero końcówkę najsilniejszej fali 3, a to przecież 5-falowa struktura.
  Jeśli tak jest, to okolica 11400 – 11 550 wydaje się być obszarem docelowym, choć nawet 11250 byłoby jeszcze dopuszczalne (fala C w ekspanded flat powinna zejść poniżej dna fali A ,czyli poniżej 11620 o ile nie jest typem running flat a to raczej nie ten przypadek).

  To dość ładnie koresponduje z tym, że 22.04 (plus minus 1 sesja) na DAX mamy ładny dzienny węzeł czasowy, związany ze 127 sesją (pochodna z pierwiastka z 1,618), licząc od sesji z 16.10.14 czyli startu obecnych wzrostów na DAX.

  Reasumując, o ile ta expanded flat nie jest wstępem do większej struktury korekcyjnej, to w okolicach 22.04 powinniśmy dostać na DAX ciekawą możliwość otworzenia pozycji….DŁUGICH!

  songmun

  18 kwietnia 2015 at 18:44

  • przepraszam za mój poprzedni wpis , raczej czytam
   mam 50+ i nie mogłem się powstrzymać gdy przeczytałem „dzieciaczku”
   młodzi ludzie rodzą się teraz z myszką. klawiaturą a nawet tabletem czy smartfonem w ręku
   ciężko mi nadążyć ale zdaję sobie sprawę że młodzi mogą więcej w obecnym świecie
   i czasami mogą widzieć więcej

   rekin

   18 kwietnia 2015 at 20:47

 13. W klinie chyba nie ma piątek zkróconych, więc albo jeszcze jedna up, albo jedynka wcześniej. Proporcja 127.2 vs 3 na SP500 jest.

  LeM

  20 kwietnia 2015 at 03:15

 14. skróconych miało być.

  LeM

  20 kwietnia 2015 at 03:16

 15. @rekin
  Mój sarkazm wynikał tylko i wyłącznie z tego, jak kolega hano,
  powiedzmy małostkowo i ironicznie odniósł się do mego wpisu który zamieściłem w okresie przed świątecznym…
  Nie wiem, ale to taka chyba nasza mentalność żeby komuś na siłę coś ,,dokleić”
  Nie lubię i gardzę czymś co może nakręcać bezpodstawną wrogość wobec osób pierwszych drugich czy trzecich mających inny w danym momencie punkt widzenia. Masz 50+ ja mam ponad 30+ i nie urodziłem się ze smyczkiem informatyka o czym wspomniałeś ( myszka klawiatura ) …. oprócz gry na giełdzie prowadzę firmę i uwierz iż nie potrzebna mi dodatkowa ,,przepychanka” którą toczy każdy trader każdego dnia z rynkiem.
  Cenie sobie songmuna i wpisuje tu swe uwagi jako ktoś kto jest gościem tego bloga i staram się jako takim pozostawać. Zaś każdego kto coś doda od siebie , podzieli się swą wiedzą, spostrzeżeniami szanuje i z uwagą przeanalizuję. I ani razu nie zbeształem ani nie wykpiłem jak co niektórzy czynili….!
  Tak więc bierzesz mnie za kogoś kim nie jestem…
  P.S. Bywaj , zarabiaj i pisuj więcej 😉

  kalmani

  22 kwietnia 2015 at 00:32

 16. Hedge na k od piątku na samym dax dało minimum 250 pkt
  Czy pisać ,,cito” czy dwa dni to i tak dla niektórych będzie pozerstwem…
  Dziś była druga sesja.

  I co teraz ….
  Pewnie wskazana dyskusja bo ja wenę straciłem
  Odnośnie Eur/usd , gbp/usd ……. pierwszy od 1.0822 do dzisiejszego dołka zyskał 158 pip – można było, można , drugi 130 pip , każdy mógł w day tradingu szarpnąć co nieco…
  Jak napisałem wcześniej, wena i chęci mi uleciały……..

  kalmani

  22 kwietnia 2015 at 00:50

 17. Dobrze postawiona diagnoza, pewnie dużo osób zarobiło dzięki Tobie

  bebet

  8 lutego 2016 at 13:42


Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: