NATURA BRAMY

Rynki Ekonomia Gospodarka Świat i czasem Polityka

Francuski trójkąt

175 Komentarzy

Wreszcie znalazłem trochę czasu, by móc skończyć nowy wpis. To już chyba 4 raz siadam by to zrobić, w tym 2 razy zmieniałem wykresy.

Trzeciego razu nie będzie, więc publikuję je ze stanem na 25-26.08.15.

No to pozbierajmy te wszystkie odłamki, które porozrzucał niedawny wybuch granatu na rynkach 🙂

Zacznijmy od dziennego wykresu amerykańskiego indeksu S&P500, który zamieszczam poniżej

SPX3blackcrows

Obraz prosty i klarowny. Potężne wyłamanie dołem z ponad półrocznej strefy dystrybucji w formie ostrego spadku, który śmiało możemy potraktować jako złowieszczą dla Byków świecową formację „Trzech Czarnych Kruków”. Kto, widząc na wykresie coś takiego, nadal liczy na szybki powrót do wzrostów, niech zacznie liczyć od początku. A jak doliczy do miliona, niech zacznie jeszcze raz i jeszcze raz; może po paru takich razach mu przejdzie…

Oczekiwać szybkiego powrotu do wzrostów tuż po wyłamaniu dołem z tak dużej strefy dystrybucji?

Od prezenterów wielu ekonomicznych stacji TV w USA można usłyszeć obecnie jedną piosenkę o bieżącej sytuacji rynkowej: „wonderfull buying opportunity”. Z pewnością warto ich posłuchać i zrobić to, do czego tak gremialnie zachęcają; przecież ich bezprecedensowa skuteczność w przewidywaniu zmian trendów i doskonałe wyczucie co do momentu zakupu są powszechnie znane z przeszłości, prawda?

Dobra, żarty na bok. Czasem los zsyła nam szansę zorientowania się już na początku nowego trendu, co do orientacyjnego zasięgu dopiero co zaczętego ruchu. I zdaje się, że taką właśnie szansę dostaliśmy na wykresie francuskiego indeksu CAC40. Zacznijmy od długoterminowego wykresu:

CAC40mnthly

No fajnie. 2 kreski, sugerujące możliwość istnienia gigantycznego, 15 – letniego trójkąta na indeksie CAC40. A coś więcej na poparcie, że te dwie kreski mają znaczenie?

Oczywiście, że mam. Wykres nr 3 to pokazuje:

CAC40triangle

W trójkącie zbieżnym występuje co najmniej para fal, których długość pozostaje ze sobą w proporcji Fibonacciego, z reguły 0.618/1.618.

To, że w powyższym trójkącie proporcje te dotyczą fal A i D dodatkowo zwiększa prawdopodobieństwo tego, że rzeczywiście mamy do czynienia z prawdziwym trójkątem.

Mamy tu również utrzymane warunki typowe dla trójkątów, czyli np. to, że linie trendu, wyznaczające granice figury, mogą przechodzić przez maksymalnie dwa ekstrema tego samego rodzaju w tym przypadku akurat dwa szczyty itp.

Wniosek narzuca się tu sam: to z czym mamy obecnie do czynienia, to fala E tego trójkąta. Dzięki temu możemy mieć jakieś pojęcie o rozmiarze czekających nas spadków. Choć teoretycznie spadki te mogłyby sięgnąć aż do okolic dolnego ograniczenia trójkąta , czyli plus minus 2500 pkt, to mimo wszystko nie oczekiwałbym zejścia aż tak nisko. W zdecydowanej większości trójkątów zbieżnych fale E ulegają istotnemu skróceniu, nie docierając do rejonu linii, ograniczającej trójkąt od dołu. Moim zdaniem tak powinno być i tym razem; osobiście stawiałbym na okolice przedziału 2800 – 3200 pkt jako rejon zakończenia fali E na CAC40, choć opieram się w tym wyłącznie na intuicji, co jak wiadomo bywa mocno zawodne.

Wątpię, by CAC40 spadał w ramach fali E w całkowitym oderwaniu od globalnej sytuacji na rynkach.

Taki rząd spadków na CAC40, jaki prognozuję, byłby wystarczający do tego, by oczekiwać równoległego zejścia amerykańskiego S&P500 co najmniej w rejony szczytów z lat 2000 i 2007 (powiedzmy ~1550 pkt) a w przypadku polskiego WIG20 – testu dna z 2009 r.

Fala E w trójkatach zbieżnych z zasady jest najkrótsza zarówno punktowo jak i czasowo. Najkrótsza czasowo do tej pory fala C (spadek 2007-09) trwała 93 tygodnie. Gdyby fala E była jej równa czasowo, oznaczałoby to dno na CAC40 w lutym 2017. Najprawdopodobniej będzie jednak wyraźnie krótsza, więc dna powinno się oczekiwać jeszcze w 2016 r.

Skróciłem ten tekst maksymalnie, w stosunku do tego chciałem napisać, ale nie mam innego wyjścia, za chwilę znowu muszę wsiąść do samochodu i zrobić sporo kilometrów, więc niestety nie mogę się rozpisywać. Mam nadzieję, że jakoś uda mi się znaleźć wkrótce dość czasu, by móc odpowiadać na pytania i udzielać wyjaśnień w komentarzach.

Krzyczą cykady
ja i mój dom za chwilę
zmieni sie w kamień

Issa (z dziennika Shichibannikki, maj 1813)

Reklamy

Written by songmun

27 sierpnia 2015 @ 16:29

Komentarzy 175

Subscribe to comments with RSS.

  1. […] Francuski trójkąt […]


Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: