NATURA BRAMY

Rynki Ekonomia Gospodarka Świat i czasem Polityka

Płaska 335

with 82 comments

Witam. Już po powrocie z krótkiego wyjazdu. Ze świeżą głową:-)

No to nie przewlekajmy tych wstępów i do dzieła.

Zacznijmy od brytyjskiego FTSE100

Moim zdaniem sytuacja na indeksie wygląda tak:

FTSE100daily

FTSE100 ciągnie w kierunku apeksu trójkąta, tuż nad którym znajduje się 200-sesyjna średnia (200SMA) po to, by dotknąć ten rejon od spodu i ostatecznie zawrócić. Poziomy apeksów (punktów zbieżności linii, wyznaczających trójkąt) dość często działają jak magnesy, przyciągające ruch.

W nieco szerszym spojrzeniu falowym obraz dla FTSE100 wyglądałby tak:

FTSE100wave

Spadek kwiecień-sierpień 2015 byłby jedną zamkniętą strukturą a-b-c (pomarańczowe duże litery), z trójkątem abcde w pozycji fali B pomarańczowej. Wszystko, co dzieje się od końcówki sierpnia, byłoby w tym układzie kontrą typu a-b-c do tamtego ruchu.

Ostatnim razem, chyba tylko w komentarzach, napisałem, ze bardzo lubię pracować na francuskim indeksie CAC40, który przynajmniej dla mnie jest dużo bardziej „techniczny”, niż o wiele popularniejszy niemiecki DAX. Pora pokazać na przykładzie, co konkretnie mam na myśli. Oto dzienny wykres CAC40:

CAC40andrews

Falowo układ bardzo podobny do pokazanego wcześniej na FTSE100. Proszę zauważyć, jak ładnie indeks CAC40 jest stopniowo prowadzony przez śliwkowe Widły Andrews’a (niebieskie cyferki ze strzałkami) – to jest właśnie przykład tego, co miałem na myśli mówiąc o „techniczności” indeksu CAC40:

1. Indeks w końcowym, panicznym ruchu przekracza dolną równoległą Wideł i rozpoczyna korektę dotychczasowych spadków

2. Dwukrotny negatywny test mediany (linii środkowej Wideł). Za pierwszym razem z jej przekroczeniem, za drugim już tylko z dotknięciem od spodu.

3. Test dna z końcówki sierpnia, tym razem idealnie zatrzymany na dolnej równoległej Wideł.

4. Wybicie „z marszu” ponad medianę, potwierdzone dodatkowo tym, że minimum kolejnej sesji powstało idealnie na medianie → obrona zdobytego terytorium

5. „Nawrotka” w kierunku przełamanej mediany, bardzo częste zachowanie po przełamaniu mediany Wideł.

Bardzo logicznym następstwem tej sytuacji powinno teraz być podejście do górnej równoległej Wideł.

Andrews uczył, ze w sytuacji tak dynamicznego wyjścia ponad medianę, mamy 80% prawdopodobieństwo, że kurs powinien dotrzeć do górnej równoległej Wideł, co też zaznaczyłem na powyższym wykresie. Podobnie jak w przypadku FTSE100, CAC40 docierałby więc do rejonu 200SMA od spodu.

Całkiem możliwe, że stanie się to w formie przestrzelenia tym razem ku górze, górnej równoległej Wideł (symetria zachowań), a całe szczytowanie przybierze podobny kształt, jak w punkcie 2 na wykresie w rejonie mediany, czyli pierwszy szczyt – przestrzeliwuje, drugi, niższy, będący wtórnym testem pierwszego, dotyka linii mediany. Schemat ten zaznaczyłem niebieską łamaną linią na wykresie.

Od czasu do czasu, gdy znajdę coś ciekawego z użyciem Wideł Andrews’a, zdarza mi się o tym dyskutować na Twitterze z angielskim traderem Delta3 (@Delta_Three), specjalizującym się w tradingu z wykorzystaniem Wideł, głównie na Forex. Bardzo mu się powyższy wykres spodobał, ale w odpowiedzi podrzucił mi nieco inną, alternatywną interpretację, która na dzień dzisiejszy (20.10.2015 r. okolice południa) jest absolutnie nie do wykluczenia. Przy okazji przypomniał o konieczności patrzenia na linie środkowe Wideł, które ja sam dla siebie nazywam „częstotliwościami połówkowymi”. Pozwolę sobie poniżej zamieścić ten jego wykres kontraktu futures na indeks CAC40, przede wszystkim ze względu na jego walory edukacyjne dla tych, którzy uczą się posługiwać się Widłami Andrews’a w swych analizach. Przepraszam za nie najlepszą jakość (kopie z Twittera w większości wypadków tak mają), ale najważniejsze rzeczy są czytelne:

Delta3onCAC

To, co się działo w punkcie 1 mojego wykresu nie jest niczym innym, jak dotarciem do częstotliwości połówkowej poniżej głównych Wideł Andrewsa. Na zasadzie symetrii wczorajszy szczyt (kończący ruch?) byłby dotknięciem „częstotliwości połówkowej” pomiędzy medianą i górną linią Wideł.

Dylemat wyboru między powyższymi wersjami, który sam się już wkrótce rozwiąże, sprowadza się w istocie do wybrania jednego z 2 oznaczeń falowych korekty płaskiej typu 3-3-5 (pomarańczowe ABC, stąd tytuł), które przedstawiłem na wykresie poniżej:

CAC40hourly

Jeśli prawidłowe jest oznaczenie fiołkowe, to szczyt mieliśmy wczoraj, jeśli wersja fiołkowo – czerwona, to szczyt ciągle przed nami.

Osobiście skłaniam się bardziej ku wersji czerwono – fiołkowej, ale tak, jak napisałem, na dziś nie mogę wykluczyć wersji alternatywnej z wykresu Delta3.

Układy czasowe tym razem nie są zbyt pomocne, gdyż w układzie tygodniowym wskazują zarówno na obecny, jak i następny tydzień, choć jest tu jedna frapująca sprawa- najbliższe posiedzenie FED, które odbędzie się 27-28.10.2015 r. znowu wypada w interesującym czasowo punkcie: dla indeksu CAC40 27.10 to będzie 262 sesja, licząc od ważnego dna z października 2014 r, dla amerykańskich indeksów drugi dzień posiedzenia będzie 261 sesją od tego dna.

Szczerze podziwiam zdolność FED do wybierania terminów posiedzeń w ważnych punktach czasowych 🙂

Jeśli rynek wybierze moją wersję, to jest prawdopodobne, że powinniśmy mieć w okolicach posiedzenia FED szczyt, kończący ruch w górę. Przeciw alternatywie Delta3 zdaje się przemawiać m.in. to, że fundusze uznały, że FED wskutek złych danych wycofał się z idei podwyżki stóp, stąd to ciągnięcie rynków w górę.

W takim układzie trudno oczekiwać rozpoczęcia spadków już przed posiedzeniem, a tego wymagałby wariant Delta3, ale do końca nie mogę tego wariantu wykluczyć.

To tyle po powrocie.

Post Scriptum:

 1. Jest możliwe, że w przypadku wyboru przez rynek „mojego wariantu” rozwoju sytuacji na CAC40, ze względu na swoją siłę, amerykański indeks Nasdaq100 będzie testować lipcowy szczyt, dla reszty głównych indeksów w USA strefa wyznaczana przez 200SMA i 78,6% zniesienie wcześniejszych spadków (np. dla S&P500 strefa 2060-2080) powinna być wystarczająco silnym oporem, by zatrzymać dalszy marsz w górę. Oczywiście sprawa praktycznie nieaktualna, jeśli to wariant alternatywny Delta3 (powiedzmy: szczyt w obecnym tygodniu) jest grany.
 2. Korekta płaska 3-3-5 zdaje się również od sierpnia 2015 rozgrywać na indeksie S&P500
 3. Stan wykresów na 20.10.2015  godziny ranne po otwarciu rynków. Tekst – około południa tego dnia.

Czemu tak różne
wspomnienia niosą zwiewne
kwiaty wiśniowe

Basho (z dziennika Oinikki, 1688)

 

Advertisements

Written by songmun

20 Październik 2015 @ 15:54

Odpowiedzi: 82

Subscribe to comments with RSS.

 1. „Mamy spore szanse na to, że dziś, 4.11.2015 był szczyt rajdu” [CAC40]
  ———————————————————————————————————-

  Dzisiejsze zachowanie CAC40 jak na razie zaprzecza tej możliwości Jeśli nie cofnie się ostro do 17.30, hipoteza do kosza.
  Następne ciekawe miejsce to okolice 7-10.11, gdzie mamy naprawdę mocny węzeł czasowy na poziomie dziennym, dużo mocniejszy od tego z 2-4.11.

  P.S.
  Dla wszystkich, czekających na to, by skracać szczyt na podstawie tego, co piszę (widzę, że jest tu paru takich): TAK SIĘ NIE ROBI!!!!!!!!
  Skraca się nieudane testy już uformowanego szczytu (mówiąc Elliottem – „fale 2”) po ich uformowaniu!!!

  Song Mun

  5 Listopad 2015 at 13:40

 2. @Song Mun

  Zobaczymy, ja mysle ze miarka sie przebrala i nie dluzej jak w ciagu roku , dwoch przekonamy sie kto mial racje 🙂
  Nie wiem czy widziales najnowsze dane odnosnie zalewarowania gdzie dla przykladu Goldman ma wskaznik 1:373 !!!
  Wskaznik swiatowego handlu jest 34 miesiac pod kreska

  Co do hossy kiedy byla dluzsza ?? Ja mialem bardziej na mysli ostatnie czasy 🙂

  Spy

  5 Listopad 2015 at 14:14

 3. @Song Mun

  Mam pytanie, masz jakis pomysl dlaczego nasza gielda jest tak porazajaco slaba ??? Ja wiem ze surowce itd… ale to juz jest lekka przesada, najpier myslalem ze to efekt wyborow ale to trwa i trwa .. caly euroland idzie w gore niemal dzien w dzien a My w dol ??!!
  Przeciez to jest az nie do uwierzenia zebysmy wygrywali tylko z Ukraina czy Rosja ??

  Mialem takie piekne shorty i niestety zamknalem za wczesnie ale jak zobaczylem Cac >5000 i Dax >11000 to bylem niemal przekonany ze pojdziemy w gore a tu nawet w bok nie bylo tylko caly czas w dol jakby conajmniej wojna u nas sie toczyla …

  Spy

  6 Listopad 2015 at 17:54


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s

%d bloggers like this: