NATURA BRAMY

Rynki Ekonomia Gospodarka Świat i czasem Polityka

Moody(s) Blues

48 Komentarzy

Czas na wpis po dłuższej przerwie.

Takie stare pryki jak ja pamiętają jeszcze dobrze angielski zespół „Moody Blues”, skojarzenia były nieuniknione i stąd tytuł wpisu. Kto chce, może sobie posłuchać

„Nights in white satin”

 

czy „The Voice”

Ale ja dziś jednak nie o tym. Będzie o polskich obligacjach, ściślej rentowności 10 latek, PLN i 2 słowa o rynku akcji. To pora zacząć właściwą treść.

Truizmem jest stwierdzenie, że po 13 maja dzięki agencji Moody’s mamy „z dużej chmury mały deszcz”. Jedni się rozczarowali inni odetchnęli. Politykę tu pominę, inni piszą o tym na pewno lepiej ode mnie.

Zarówno obligacje jak i PLN „przeczuwały” taki obrót sprawy, robiąc odpowiednio szczyty rentowności i słabości złotego, połączone z formowanie się dywergencji jeszcze w poprzednim tygodniu. Oba instrumenty bardzo dobrze ze sobą ostatnio korelują, co pokazuje kto przede wszystkim stoi za ruchami walut, jakie od zeszłego roku obserwujemy – agresywniejszy kapitał portfelowy :

Rentowność polskich obligacji 10-letnich

10ybondsRSI

Kurs Euro:

eurplnRSI

Podejrzewam, że nadal jakiś czas tak będzie, więc aby sobie ułatwić proces interpretacji, można będzie korzystać z obu tych instrumentów.

To, ze coś istotnego się szykuje sygnalizowały już cykle czasowe:

eurpln wkly

377 tydzień od szczytu z 2009 roku + 55 od zeszłorocznego dna mówiły (55 i 377 to liczby Fibonacciego), że coś ciekawego powinno się stać.

Patrząc na powyżej zamieszczone wykresy z oscylatorem RSI nie ryzykowało się sporo, oczekując umocnienia PLN i spadku rentowności polskich obligacji rządowych w minionym tygodniu, co się dokładnie sprawdziło.

Dobrze, a co dalej?

Zacznijmy od wykresu rentowności polskich 10-latek. Proszę zauważyć, jak pięknie ruchy cen współpracują z takimi oto Widłami Andrewsa:

10Ybondsandrews

Teoria opracowana przez Andrewsa mówi, ze teraz w 80% przypadków powinno dojść do ponownego testu mediany (środkowej linii Wideł), a jeśli nie dojdzie (kurs zrobi dno wyraźnie wyżej), rośnie prawdopodobieństwo, że następnym ruchem będzie wyjście górą z Wideł i wybicia z układu. Zanim powiem, dlaczego podejrzewam, że raczej grany będzie ten właśnie scenariusz mniejszościowych 20%, proszę zerknąć na 2 układy Wideł Andrewsa na EUR/PLN w układzie tygodniowym:

eurplnwklyandrews

Mamy tu 2 różne zestawy Wideł, od jakiegoś czasu „prowadzących” kurs EUR/PLN. Czerwone Widły to prawie to samo, co na obligacjach, choć gorzej kurs się do nich ustawia, a zielone z grubsza dają prowadzenie wzrostom Euro, zaczętym w zeszłym roku. Oczekiwałbym tu zejścia lekko poniżej zielonej mediany, gdzieś pomiędzy 4,24 a 4,30.

Pierwszy powód, dla którego oczekuję, że umocnienie obligacji i PLN, zaczęte w zeszłym tygodniu, to jedynie kilkutygodniowa korekta, dobrze wyjaśnia poniższy wykres rentowności 10 letnich obligacji w układzie tygodniowym:

PL10Ybondschannel

Widać wyraźnie, ze od okresu 2005-08 mamy wyraźne umacnianie się polskich obligacji (spadek rentowności = wzrost ceny), mieszczące się w szerokim kanale (zewnętrzne linie). Ten średnioterminowy wzrost rentowności, IMO korekcyjny, zaczęty dnem z początku zeszłego roku powinien zaowocować co najmniej dotknięciem górnej linii kanału, dzisiaj w rejonie 3,9%. Powinno więc dojść do wyjścia rentowności ponad poziomy zeszłorocznych i tegorocznych szczytów.

Per analogiam można by więc podobnego wyjścia ponad szczyty oczekiwać od silnie skorelowanego z wykresem rentowności 10-latek kursu EUR/PLN.

Gdyby założyć, że ruch od 1,8% do 3,4% na rentowności i wzrost EUR/PLN od 3,95 do 4,52 to pierwszy 5-falowy ruch w ramach zygzaka, to na bazie najczęstszej statystycznie równości fal A i C w zygzaku można by oczekiwać odpowiednio szczytu rentowności w okolicy 4,20% a szczytu EUR/PLN w rejonie 4,77.

Oczywiście to tylko orientacyjna symulacja, którą rynek wcale się przejąć nie musi, ale pokazująca skalę tego z czym możemy mieć do czynienia.

A oto inny wykres, tym razem bardzo długoterminowy, bo miesięczny wykres CHF/PLN:

chfpln andrews

i jego powiększenie

chfpln powiększ

Znowu mamy dotknięcie dolnej linii czerwonych Wideł. Poprzednim razem po paru miesiącach lekkiego parcia w górę dostaliśmy ostry strzał w górę po zdjęciu pega 1,2 z EUR/CHF

Co istotne, dotknięcie to ma kształt świecowej formacji przenikania (piercing line), która ostatnim razem pojawiła się ( i jak zadziałała!) na początku wzrostów z 2008 r. Pojawienie się formacji świecowych na wykresach miesięcznych to rzadkość i tym bardziej powinno się je zauważać.

O ile na tę chwilę uważam, że szczyt CHF ze stycznia 2015 prędko nie zostanie pobity, o tyle brak mi od strony technicznej testu tego długiego górnego cienia tamtego szczytu. Taki test w postaci dojścia do strefy 4,50-4,67 (50-62% zniesienie spadków od szczytu wszech czasów) byłby ze wszech miar usprawiedliwiony i dobrze by się komponował z ruchem EUR/PLN w okolice 4,80.

Na koniec 2 słowa o rynku akcji

Zdaje się, że faza risk-on, zaczęta w lutym 2016 nam się kwietniowym szczytem S&P500 skończyła, i zaczęliśmy risk-off, który powinien sprowadzić indeks ponownie w okolice dna z lutego, jeśli nie niżej.

SPXdailyandrews

Proszę zauważyć, jak ładnie wyznacza kolejne lokalne szczyty górna linia Wideł, zawieszonych na szczytach z listopada 2015 i kwietnia 2016. To już 2 dotknięcia linii. Do 3 razy sztuka i potem powinniśmy zobaczyć przyspieszenie w dół. Myślę, że ten 3 raz zobaczymy w postaci odbicia w tym tygodniu chyba jego pierwszej połowie, w ramach desperackiej próby obrony przez RGR-em ze strony Byków. Przyspieszenie spadków pasowałoby mi na okres 23-27 maj, kiedy akurat mamy 377 tydzień od dna z marca 2009 roku.

Gdyby założyć, że spadki w tej fali zakończą się z zejściem SPX na poziom lutowego dna i równocześnie z dotknięciem mediany (środkowej) Wideł, to moment ten przypadałby na II połowę lipca. Brzmi dość rozsądnie czasowo, choć oczywiście to tylko taka sobie symulacja, mająca bardziej uświadomić prawdopodobną skalę czasową ruchu, niż służyć jako tego ruchu przewodnik.

To tyle po przerwie ode mnie.

Kukułka kuka
Dla mnie, dla góry,
Na zmianę.
Issa

Reklamy

Written by songmun

15 Maj 2016 @ 22:53

Komentarzy 48

Subscribe to comments with RSS.

 1. na dzień przed lipcowym posiedzeniem FEDu wypada czasówka jaka była w dniu dołka dla SP w 2009 roku 🙂

  marcueus

  15 Maj 2016 at 23:55

 2. Dziękuję za pouczający wpis.
  Pozdrawiam Artur

  Artur

  16 Maj 2016 at 09:36

 3. Czy poza platformami forexowymi i CDF, są certyfikaty na SP500, gdzie można grać short? Wśród certyfikatów Reiffeisena nie ma możliwości gry na spadki na SP500. Z góry przepraszam za może banalne pytanie, ale na rynku certyfikatów i derywatów jestem od niedawna.

  Paweł

  16 Maj 2016 at 17:33

 4. Z prostej techniki (200SMA) wynikałoby, że czeka nas jednak trochę większe korekcyjne odbicie w Europie Zachodniej. Ale jeśli nie, to mamy ekstremalną słabość tamtych rynków

  songmun

  17 Maj 2016 at 19:26

  • Amerykanie są gotowi. Ale byki jeszcze się rzucają, jak ryba wyjęta z wody. Kiedy DAX wracał do trendu po szczycie z 01 grudnia 2015, to nie robił nawrotki powyżej SMA200 i teraz może być podobnie. Jeśli w USA zjadą poniżej linii szyi, to Europa ruszy za nimi. Trudno sobie wyobrazić w tej sytuacji dywergencję. Jak zwykle, wszystko w rękach Wall Street.

   borys

   17 Maj 2016 at 19:42

 5. sp500 w swojej ostatniej dziennej świecy do dołu niestety nie wygląda ciekawie. Struktura ruchu na interwale 15 minutowym niestety ale impulsu nie przypomina – hmm, a już myślałem,że ładny zarobek się szykuje przy przebiciu w dół. Może i się szykuje -ale przy takiej strukturze początkowego ruchu wolę poczekać na wyklarowanie obrazu. Fałszywe przebicie w dół?

  gandy

  17 Maj 2016 at 23:54

 6. W wielu komentarzach na świecie jest właśnie rozważany taki scenariusz: zejście pod linię szyi, aktywacja zleceń, cofka w górę, kasacja stop lossów i w dół. Wielu na to liczy. Pytanie, czy rynek nie wywinie jeszcze innego numeru?

  borys

  18 Maj 2016 at 09:21

 7. Widać wielkie wyczekiwanie na TEN spadek – bessę w juesej – gram przeciw temu scenario.:)

  karnak

  19 Maj 2016 at 12:52

  • @karnak

   Ten trend od lutego do góry jest w zbyt zaawansowanym stadium żeby liczyć na coś więcej niż delikatne przebicie szczytu sprzed kilku tygodni. Sądzę,że to przebicie nastąpi, ale liczenie na hossę w tej chwili to proszenie się o kłopoty.

   gandy

   19 Maj 2016 at 19:44

 8. S&P – w kanale -HOSSA
  Wyjście dołem z kanału – BESSA:
  http://www.bankfotek.pl/view/1998094

  karnak

  19 Maj 2016 at 13:16

 9. Krótkoterminowa sytuacja na S&P:
  http://www.bankfotek.pl/view/1998249

  karnak

  19 Maj 2016 at 22:19

 10. Dzisiejsza siła względna niedawnego słabeusza, francuskiego CAC40 pokazuje, że idziemy ku odbiciu w Europie i USA, a moja analiza z wykresami na TT , którą zamieściłem powyżej w komentarzach nadal aktualna.
  Ten 377 tydzień licząc od dna z marca 2009 powinien być w przewadze wzrostowy (korekcyjne wzrosty). Zaczyna się 20 maja a kończy się 27.05 (licząc od 6.03.2009) albo 30.05. (licząc od 9.03.2009) . 30.05 mamy w USA Memorial Day, wolne. Dość często rynki lubią robić zwroty w okolicach wolnych dni. W tej chwili pasuje mi taki scenariusz, że USA robią szczyt tych wzrostów 27.05 i mają wolne, a Europa 30.05, gdy USA „śpi”.
  Także dzisiejszy odczyt AAII z małą ilością Byków a sporą Niedźwiedzi zdaje się wspierać tę moją wizję.
  Może któryś z indeksów USA (np. DJIA, bo najwęższy??) pokusi się o niewielkie poprawienie kwietniowego szczytu, ale na większości indeksów amerykańskich będzie to tylko korekta spadków od kwietnia. O Europie nawet nie wspomnę.

  songmun

  19 Maj 2016 at 22:59

 11. Zatem na SP500 powinniśmy iść w kierunku mediany wideł Andrewsa, z wykresu w ostatnim wpisie. A potem wracamy i następna mediana (tym razem czerwona na wykresie).

  Paweł

  20 Maj 2016 at 08:41

 12. Na tę chwilę realizuje się scenariusz Songmuna:) Ze swojej strony myślę że poprawimy szczyty na SP500 z kwietnia.

  Lukasz

  25 Maj 2016 at 08:58

 13. Witam,

  Panie Song Mun,

  Bardzo proszę o parę słów odnośnie złota – dziękuję

  MArek

  25 Maj 2016 at 16:06

 14. A ja o ropie;)

  Dziękuję.

  jakub

  27 Maj 2016 at 08:38

  • 1. Na ropie widać małą dywergencję na dziennym RSI(14) a oscylator ma już 3 szczyt powyżej 70 pkt

   2. Kurs jest w okolicy szczytu z października 2015 (51 USD/barr) raczej silny opór

   3 Sezonowo – maj (zwłaszcza II połowa, przed Memorial Day w USA; w tym roku 30.05) i październik są najczęstszymi okresami formowania się szczytów na ropie. Maj – bo rafinerie kończą zakupy przed letnim szczytem wyjazdowym Tu masz wykres sezonowy bez ostatnich 9 lat, ale tendencje oddaje dobrze. Po uwzględnieniu ostatnich 9 lat korekty byłyby głębsze. Widać to, o czym mówię:
   http://www.seasonalcharts.com/future_energie_crudeoil.html

   4. Jeff Greenblatt opracował w zeszłym roku bardzo ciekawą technikę. Połączył Square of 9 Ganna z czasem. Nie stosuję tego, bo nie opanowałem jeszcze w wystarczającym stopniu. Jeff twierdzi, ze wczorajszy szczyt to 26180 stopni (pochodna 2.618) od dna z lutego. Oznacza to olbrzymią szansę na szczyt, jeśli rynek w przeciągu 2-3 sesji nie połamie wczorajszego maksa intraday

   5 Mój (baaardzo) długoterminowy wykres ropy. Kwartalny. Co prawda ze stycznia 2016, ale nie zmieniło się tak wiele, a cena robiąc lutowe minimum nie dotarła jeszcze do tej różowej linii, znajdującej się dziś w okolicach 23,5-24 USD/barr. Nie sądzę, by do niej nie doszła

   6. Ten artykuł z Wall St Journal o tym, jak to millenials (osoby urodzone około 2000 r- kilka lat przed) + gospodynie domowe odkryły w sobie żyłkę tradingu na ropie jako wskaźnik sentymentu drobnych:

   Reasumując, mamy duże szanse na to, że właśnie robimy szczyt odbicia na ropie

   songmun

   27 Maj 2016 at 20:45

 15. Ja trochę z innej beczki i nie o wykresach, ale w temacie. Dlaczego S&P500 rośnie, skoro kolejne podwyżki stóp procentowych są kwestią nieodległej przyszłości? Czy rynek uwierzył w poprawę w amerykańskiej gospodarce?

  Paweł

  28 Maj 2016 at 09:48

  • Czy szczyt na ropie oznacza też według Pana koniec odbicia na złocie i generalnie surowcach? Czy też widzi Pan inny scenariusz dla metali dziekuje

   Marek

   29 Maj 2016 at 13:06

 16. Trochę wyżej pisałem o 377 tygodniu. Pisałem nieco z głowy, na pamięć, z obejrzanego kilka dni wcześniej wykresu. I o ile rzeczywiście 27.05-30.05 wypada dokładnie 377 tygodni od dna z marca 2009 to w szczegółach wygląda to nieco inaczej. Tu na przykładzie DAX’a ale w USA podobne wskazania:

  songmun

  29 Maj 2016 at 22:03

 17. Ropa kończy wzrosty klinem na oporze kanału spadkowego ===> spodziewam się korekty wzrostów do narysowanego wsparcia:
  http://www.bankfotek.pl/view/2001204

  karnak

  2 czerwca 2016 at 00:14

  • Przydałoby się żeby tak było – odczulibyśmy to przyjemnie przy każdym kolejnym tankowaniu – jednak większy obraz nie do końca mi pasuje, jeśli chodzi o ten klin – tak sobie myślę czy przypadkiem nie kończy formować się unlimited triangle jako druga struktura korekcyjna w ruchu do dołu – jeśli tak to czekałby nas solidniejszy ruch do góry.

   gandy

   2 czerwca 2016 at 10:26

 18. Wygląda na to, że moją prognozę co do DAX’a mogę uznać wstępnie za trafioną. Potwierdzeniem będzie zejście zamknięciem poniżej minimów z 2.06.2016

  songmun

  3 czerwca 2016 at 11:52

 19. Dziś na SPX zaczynamy wchodzić w okolicę 261-262 sesji licząc od szczytu z maja 2015
  Może być naprawdę ciekawie 🙂

  songmun

  3 czerwca 2016 at 11:54

 20. A jak Pan widzi rynek złota czy srebra ?

  Wojtek

  4 czerwca 2016 at 19:02

 21. Szczyt na sp-500 – nie liczyłbym na to zbytnio w tej chwili. Gdy się zacznie szybki spadek to do okolic 2050, a potem nowe maksima, choć z zadyszką, powinny się pojawić.

  gandy

  4 czerwca 2016 at 22:43

 22. Albo podwójne dno, albo armagedon:
  http://www.bankfotek.pl/view/2001788

  karnak

  5 czerwca 2016 at 22:19

 23. WIG podąża śladem AOR. Jeśli zależność ta ma być utrzymana to nasz indeks powinien zejść niżej niż lutowy dołek, a potem odpał w górę.

  kanarek

  6 czerwca 2016 at 08:16

 24. W Stanach, jak dla mnie, ta kreska zadecyduje o wszystkim.
  Inne rynki też mają swoją kreskę.
  Wszystkie pokazane tu przeze mnie wykresy łączy jedno – KRESKA OPOROWA i to idealnie dla tych rynków, chciałoby się rzec, że chodzą one pod tą samą batutą ====> teraz dyrygent wybierze dalszy kierunek i będzie można się podłączyć: 🙂
  http://www.bankfotek.pl/view/2002092

  karnak

  7 czerwca 2016 at 20:10

 25. CHF/PLN odbił się od linii wsparcia, o której pisał songmun. Dodatkowo w tym samym miejscu wypadła średnia 200-sesyjna na dziennym. Droga dla wzrostów franka wydaje się być otwarta. Patrząc z kolei na EUR/CHF aż się prosi, żeby wreszcie to rąbnęło w dół. Jeśli dziś zamknięcie nastąpi poniżej wczorajszego dolnego cienia to pierwszy krok ku temu zostanie wykonany.

  komodit

  9 czerwca 2016 at 20:38

 26. I tak prawdopodobnie lecimy od dziś na 1990 pkt jako pierwsza strefa docelowa na SnP500
  Do referendum UK mamy prawie dwa tygodnie , a już u wszystkich brokerów pojawiły się informacje iż od co najmniej 15go zwiększają się wymagania odnośnie depozytów zabezpieczających itp. Obecnie jest 2100 pkt to mniej więcej między 10% a 15% spadku….
  Robi się wreszcie ciekawie… !

  Kalmani

  10 czerwca 2016 at 17:02

  • Nie sądzę żeby to już był ten moment – dla mnie sp-500 ma szanse dojść do 2050, ale raczej nie niżej.

   gandy

   10 czerwca 2016 at 22:48

 27. Gotowi na „szampon” w Europie Zachodniej? 🙂

  songmun

  10 czerwca 2016 at 20:35

  • co to znaczy ? nie można wprost napisać tylko jakieś domysły musze snuć 🙂

   Stach

   10 czerwca 2016 at 23:25

 28. Czekałem na ten moment na CAC40 od kilku tygodni, czyli od momentu, kiedy nie załapałem się na short przy SMA200 na dziennym. W każdym razie widzę to podobnie do autora. Indeks wskazał kierunek – ciekawe, czy francuskim piłkarzom także:)
  http://bankfotek.pl/index.php?m=process

  borys

  11 czerwca 2016 at 10:23


Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: