NATURA BRAMY

Rynki Ekonomia Gospodarka Świat i czasem Polityka

Wajcha z napisem „Polska” przestawiona!

28 Komentarzy

Dość dawno nie zaglądałem na polskie rynki finansowe w szerszym aspekcie, bawiąc się raczej wykresami pojedynczych spółek. A tam zrobiło się nad wyraz ciekawie, o czym właśnie dziś chcę napisać.

Zacznę jednak od pewnego tweeta, który z lekkim przymrużeniem oka wypuściłem w przestrzeń kosmiczną 30.03. 2016 r, nie do końca będąc przekonanym co do jego prognostycznej wartości (chodzi mi konkretnie o wykres nr 2 z tego tweeta, który zamieszczam poniżej). Wykres miesięczny:WIG20 30 03 16

Dla niedowiarków, oryginalny tweet:

Czyszcząc różne szpargały w „magazynie” w komputerze na przełomie lipca i sierpnia trafiłem na ten właśnie wykres i tak mnie jakoś tknęło, by przyjrzeć się bliżej i szczegółowiej temu, co się dzieje na naszym podwóreczku, co też i zrobiłem, poświęcając temu zadaniu na początku miesiąca. Gdyby nie wakacyjny wyjazd, ten wpis powstałby już wtedy. Wróćmy do meritum, oto WIG20 w tej samej sytuacji, stan na sierpień 2016:

WIG20 mthly stan

Niemal idealnie trafione 🙂 No dobra, miało być w lipcu, a nie pod koniec czerwca i miało być 1618 a nie 1641 ale tak poza tym to wszystko się zgadza. Co drugi głupi ma szczęście, tym razem najwyraźniej padło na mnie 🙂 .

Dobrze, dość przechwałek. Czy to dno jest istotne? Tak i to bardzo! Zacznijmy od układu miesięcznego:

W20cyclesmnthly

Rzeczywiście, czerwiec – lipiec 2016 wygląda na bardzo ważny. 288 miesięcy od historycznego dna WIG (tu WIG20 jest zrekonstruowany, wprowadzono go dopiero 16.04.1994) z czerwca 1992 i 88-89 miesięcy od dna z 2009 r pokazuje i potwierdza ten pogląd.

Przy okazji – na wykresie nie wpisałem 232 (233-1) – pochodna od liczby z ciągu Fibonacciego.

Na wykresie tygodniowym

WIG20wkly cycles

nie ma jakiegoś specjalnego fajerwerku zbieżności cykli w jednym punkcie, ale dwa cykle od razu zwróciły moją uwagę: 382 tygodnie od dna z 2009 i 1109 tygodni od dna z 1995 r, co specjalnie zaznaczyłem na czerwono. Kolejne wskazanie, że to było coś naprawdę istotnego.

Na koniec 3 wykres WIG20. To do niego „aperitifem” był mój poprzedni, króciutki wpis o Bitcoinie (proszę koniecznie tam zerknąć, to istotne dla tego fragmentu tekstu!). Zdaję sobie sprawę, że to, co pokazuję na wykresie poniżej nie wszystkich przekonuje. Dość łatwo stwierdzić: „przypadek” i machnąć ręką. Ale gdy widzimy już 2 takie podobne przypadki, zaczyna się skrobanie po głowie: „A może jednak coś w tym jest?” Mogę zaręczyć, że jest. Widziałem już sporo takich sytuacji. To jest to, co odkrył Gann, a rozwinęło (i sprawdziło skuteczność) paru jego następców. Ja tylko z tego korzystam, bo wiem, gdzie i jak szukać.

Oczywiście, byłoby fajnie, gdyby zawsze udawało się coś tak ładnego w tak prosty sposób znaleźć. Ale Pan Rynek nie jest głupi, by w tak dziecinnie prosty sposób zawsze ułatwiać nam robotę. Niemniej jednak rzecz wyskakuje na tyle często, i na tak różnych rynkach, że ten typ squaringu Ganna warto zapamiętać i korzystać, gdy się go zauważy:

WIG20 85 i 86

Dla równowagi, żeby mi się w głowie nie poprzewracało i żeby nie popaść w samouwielbienie, jak to mi pięknie prognozowanie wychodzi :-), muszę odnieść się do paru wykresów umieszczonych we wpisie pt „Moody(s) Blues”. Odnoszę się nie bez powodu – o czym będzie pod koniec tego wpisu. Zacznijmy od aktualizacji kilku tamtych wykresów. 10-letnie obligacje polskie obligacje rządowe (rentowność) – wzór, który miał wyprowadzić rynek wyżej, wygląda na złamany.

10yplbonds.png

USD/PLN – tego wykresu nie było we wpisie po Moody’s ale warto dziś zerknąć:

usdplnwkly

Tu również, zarówno na crossie dolara jak i euro zdaje się mamy załamanie wzorów, sugerujących osłabienie PLN. EUR/PLN:

eurplnwkly

Ale najważniejszą informację na temat relacji walut obcych do PLN udało mi się wydobyć z pary CHF/PLN. Najpierw zaktualizowany wykres miesięczny, znany ze wpisu o Moody’s:

CHF miesieczny

Potem jego tygodniowe powiększenie:

CHF tygodniowy.png

I teraz to, co najważniejsze – squaring Gann’a na dziennym CHF/PLN. Proszę zauważyć, że na wykresie mamy następujący schemat – szczyt ze stycznia 2015, powstały w dniu, w którym SNB zaprzestał obrony sztywnej relacji EUR/CHF 1,2 i następnie w dniu po Brexit’owym referendum, czyli 24.06.2016 mamy słaby test tamtego szczytu:

CHF squaring

Schemat, który opisałem powyżej, „Elliottowcy” nazywają „falą 2 lub B” i zazwyczaj prowadzi on do poważniejszych spadków w ramach układu „fali 3 lub fali C” – rynek po nieudanym teście poprzedniego maksimum rusza w przeciwnym kierunku, przyspieszany przez zamykane pozycje tych, którzy zajęli je wcześniej w kierunku dotychczasowego trendu, licząc na wybicie. Squaring Ganna i reakcja rynku po jego powstaniu potwierdza, że kolejnej próby wyjścia wyżej już nie będzie – zaczęliśmy wyraźniejsze umacnianie Złotego do Franka.

Wnioski:

Wszystko, co tu pokazałem zdaje się wskazywać na jedno – powrót dużego, zagranicznego kapitału do Polski. Jego efektem powinno być umacnianie się PLN w relacji do innych walut, wzrost cen obligacji rządowych (spadek ich oprocentowania) i powrót prawdziwego Byka na warszawski parkiet. Taki kapitał, jeśli już zdecyduje się na powrót, nie robi tego na 2-3 miesiące, tylko na znacznie dłużej, a rynki, na które napływa idą znacznie dalej, niż większość się tego spodziewa.

Wszyscy kibice hossy na ciężkich spółkach GPW zapewne mają nadzieję na taki scenariusz:

WIG20 fale I II III.png

Gdyby rzeczywiście to ten układ był w grze, to koniec fali III najprawdopodobniej powinien być nie niżej, niż około 4400 pkt, a całkiem możliwe, że znacząco powyżej tej wartości. Wartość ~4400 pkt wynika z prostego założenia, że fala III miałaby 1.618 długości fali I, co dla większości Impulsów jest założeniem bardzo ostrożnym.

Niejako z obowiązku wypada mi tu jeszcze dodać, że czerwcowe dno powstało w strefie między 76,4% a 78,6% zniesieniem wzrostów WIG20 z lat 2009-2011, a więc w rejonie, pozwalającym jeszcze mieć nadzieję na to, że nadchodzący wzrost jest 5-falowym impulsem hossy. Nie wszystko więc stracone.

Ale nawet jeśli to nie jest impuls, spokojnie można przyjąć ostrożny wariant, że WIG20 w niezbyt odległej przyszłości najprawdopodobniej wyjdzie ponad swój szczyt z 2011 na poziomie 2942.39 pkt

Na razie trzeba jednak przetrzymać nadchodzące globalne osłabienie rynków akcji i tradycyjnie czerwony wrzesień, na który wskazuje mnóstwo czynników, począwszy od bardzo byczych nastrojów inwestorów, na znacznym wykupieniu większości rynków akcyjnych skończywszy.

Nie sądzę, by WIG20 zszedł w ramach tego nadchodzącego osłabienia poniżej Brexit’owego dna – uważam, że z technicznego punktu widzenia będzie to klasyczny test minimum, po którym zobaczymy silniejsze wzrosty w Polsce. Równocześnie powinno temu towarzyszyć korekcyjne osłabienie PLN’a , które już się zaczęło, jak zdaje się pokazywać np. tygodniowy wykres USD/PLN, zamieszczony powyżej (odbicie od dolnej linii Wideł Andrewsa). Ale także na walutach nie powinniśmy w ramach tego osłabienia zobaczyć wyjścia powyżej Brexit’owych maksimów.

Tak to widzę.

Letni księżyc –
Klaszcząc w dłonie
Oznajmiam świt.

Basho

Reklamy

Written by songmun

28 sierpnia 2016 @ 18:09

Komentarzy 28

Subscribe to comments with RSS.

 1. Witam,

  Dziękuję za kolejny interesujący wpis.
  Biorąc pod uwagę, iż Twoim zdaniem nasz rodzimy WIG20 miał już swój dołek i ewentualnie jeszcze raz go przetestuje, to należałoby przypuszczać, iż korekta na rynkach rozwiniętych będzie korektą stosunkowo małą. Czy zatem zmieniasz swój pogląd na wpis z sierpnia 2015: „Francuski trójkąt”?
  Pytam, dlatego że nasz WIG20 jest ostatnimi czasy bardzo słaby. A biorąc pod uwagę ewentualną korektę na rynkach na świecie, czy nawet odwrócenie trendu, to czy ten nasz WIG20 będzie na tyle silny, aby iść pod prąd?

  Pozdrawiam
  Artur

  Artur

  28 sierpnia 2016 at 22:47

  • A jak Pan widzi zachowanie MWIGU i SWIGU?

   Wojtek

   29 sierpnia 2016 at 15:41

  • Dokładnie to samo pomyślałem bo cały czas gospodarz trzyma się konsekwentnie realizacji Francuskiego Trojkąta a tu nagle taki zwrot koncepcji ???

   SPY

   31 sierpnia 2016 at 21:10

   • Bo francuski trójkąt okazał się błędem….Jest co innego, o czym będzie w kolejnym wpisie.

    songmun

    5 września 2016 at 07:58

   • Upieranie się przy błędnych koncepcjach wbrew faktom na rynku kosztuje bardzo dużo

    songmun

    5 września 2016 at 08:01

 2. Witam,

  Pytanie do Pana Song Mun.

  Czy uważa Pan, że giełda Polska a przy tym też EM może pojść w momencie kiedy USA się skoryguje mocniej niż 10% na co w okolicach wyborów (po?) się szykuje zapewne?
  Przecież nasz rynek w górę nie pójdzie jeśli nie będzie warunkow z zachodu…

  Marek

  30 sierpnia 2016 at 14:52

  • @ Marek
   To nie jest takie jednoznaczne. Owszem, polski rynek najczęściej porusza się wg schematu SPX spada -1,5% to WIG20 – 3,0%, ale były momenty, gdy ten schemat nie działał. Mało tego w PL rosło, a na Zachodzie mocno spadało. Przypomina się tu np. jesień 2000, gdy Nasdaq spadał po 3% – 7%, SPX po 1,5% -2% a polskie indeksy…rosły. Takie sytuacje się od tego momentu parokrotnie zdarzały, więc zasada skoro tam spada, to u nas też, nie jest ścisłą regułą, jakkolwiek jest to bardziej prawdopodobne, niż zachowanie, które opisałem wyżej

   songmun

   30 sierpnia 2016 at 19:19

 3. dzis potencjalna czasowka na jankach ,na razie spokoj i cisza,zerkamy

  noob

  30 sierpnia 2016 at 19:21

 4. DAX chętnie poszedłby do góry. Po SP500 tego nie widać.

  borys

  30 sierpnia 2016 at 21:20

  • SP500 jest po tescie sierpniowego szczytu i powoli zaczyna spadac, NQ takze i powili zanika byczy potencjal. DAX wyamal sié z korekty-oby falszywie faszywie

   Prosta Technika

   1 września 2016 at 07:46

 5. DAX wyszedł górą z trójkąta. Jeśli jankesi nie podstawią nogi, jest zielone światło do wzrostów. Wyjście ponad shooting star z 15 sierpnia da potencjał do 11400. Gdyby SP500 wziął przykład z Russela 2000, to niedźwiedzie posiedzą cicho do następnego posiedzenia Fed niedźwiedzie nie powinny za bardzo przeszkadzać.

  http://bankfotek.pl/view/2020727

  borys

  5 września 2016 at 22:10

 6. Songmun rzuć okiem na 11-12 września na DAX mi tam wychodzi czasówka

  armithrone

  7 września 2016 at 08:19

  • Owszem, wychodzi ale raczej na 12-13.09. Mam dość poważne podejrzenie, ze ta 55 sesja 12.09 będzie ważna dla indeksów EU, dla CAC40 nawet bardzo

   songmun

   7 września 2016 at 14:30

   • 55 od Brexitowego dna oczywiście

    songmun

    7 września 2016 at 14:33

   • Dzisiejszy szczyt intraday CAC40 był dość istotny czasowo (np. 161 godzin od szczytu z 15.08 i 89 godzin od dołka z 25.08). Jeśli nie zostanie dziś przekroczony (a wszystko na to wskazuje) to ta czasówka 12-13.09 powinna być dołkiem.

    songmun

    8 września 2016 at 13:51

 7. Ryzykowna koncepcja jeśli chodzi o Polski rynek. Tak duże zniesienie fali 1 gdy traktuje się ją jako impuls praktycznie ten impuls wyklucza(choć jest więcej elementów, które wykluczają impuls). Może być 1, ale tylko jako część klina kończącego. Ale może być wiele innych możliwości póki co.

  gandy

  8 września 2016 at 23:19

 8. Co może się rozwijać na naszym rodzimym rynku? Przykładowo od szczytu w 2011 roku(ściślej ciut poniżej szczytu )mógł zacząć się tworzyć rozszerzający się lub zwężający się klin kończący. Jednak mimo jego pewnych cech skłaniających do wniosku,że 1 fala i 2 są już za nami i prawie skończona fala 3 również raczej jestem skłonny przyjmować, że to jest dopiero dokańczana podfala 1 zwężającego się klina kończącego .Póki co do wykończenia ruchu w dół brak mi jeszcze jednego dołka

  gandy

  9 września 2016 at 11:01

 9. jednak 09.09.2016czyli 9 razem 27 czyli dziewięc zadziałało.

  leszcz

  9 września 2016 at 19:19

 10. SP-500 wygląda jakby osiągnął dołek i powolutku powinien zacząć się dźwigać ale jakby nie patrzeć to spadek po zakończeniu wzrostowego klina kończącego był imponujący. Szacunkowo gdzieś pod koniec roku,a może na początku 2017-go powinien być wykańczany większy klin kończący – ciekawe co wtedy się będzie działo.

  gandy

  10 września 2016 at 14:05

 11. http://www.bankfotek.pl/view/2021480

  W linku powyżej – gdzie był ten klin na sp-500 i dlaczego mało kto go widział. Ten trójkącik w 5 fali klina praktycznie zapewnia,że nic innego tu się nie mogło wydarzyć. W momencie zakończenia się formowania podfali c praktycznie inne rozwiązania były niemal wykluczone. Całkowite ich wykluczenie nastąpiło gdy skończyła się podfala d trójkąta i zaczęła się podfala e. Niestety spadek choć solidny to nie będzie długi – może jeszcze leciutko po niedzieli spadnie, ale jeśli to niewiele, a później mozolne grzebanie się do góry przez dłuższy czas. Na solidniejszą kasę na sp-500 trzeba jeszcze poczekać kilka miesięcy.

  gandy

  10 września 2016 at 17:42

  • Przekombinowałeś Gandy i w następnym wpisie to uzasadnię obrazkowo. Na tę chwilę powiem ci tylko tyle, że będzie tam fizyczny dowód na to, że struktura od 11.02.16 – kończy się szczytem na poziomie 2193.42 czyli w miejscu Twojej 3. Możesz wracać do „deski kreślarskiej” zgodnie z zasadą: „Panie majster, świeżo uszyte, można pruć” 🙂

   songmun

   11 września 2016 at 07:32

   • W takim razie czekam na wpis bo w falach widzę co widzę.Rozpisz ten klin tak żeby inny wariant miał sens-ja innej rozpiski tu nie widzę. Jak ten ruch w dół się zakończy to inna sprawa, ale długo to nie potrwa – boczniak- owszem -może trochę potrwać.Co do większej struktury- to co idzie w tej chwili do góry na sp-500 to podfala D będąca częścią expanding triangle przy czym struktura tej fali D nie zaczęła się budować tak jak chciałbyś 11.02.16 tylko we wcześniejszym styczniowym dołku 2016 i po zakończeniu będzie to double combination z pierwszą strukturą w postaci expanding triangle(ten dołek lutowy to był koniec podfali d tego expanding triangle-wiem, że jak się pobieżnie spojrzy to nie widać tam żadnego expanding triangle, ale on jest) – już zakończoną i drugą strukturą – będzie to albo elongated flat albo drugi expanding triangle lub contactring triangle z najdłuższą podfalą c – ten ostatni przypadek niestety, ale trzeba poważnie wziąć pod uwagę. Ta druga struktura cały czas w realizacji, a zaczęła się na przełomie lutego i marca 2016. Podfala b tej struktury skończyła się na dołku przypisywanym Brexitowi.Od tego dołka do góry idzie korekta nie impuls i jak dla mnie nie było jeszcze szansy by się już zakończyła.

    gandy

    11 września 2016 at 17:08

 12. Widły Andrewsa na SP500, idzie kilka miesięcy mocnych spadków, choć będzie jeszcze podciągnięcie do górnej linii.

  nhyt

  11 września 2016 at 21:39

 13. DAX zapewne domknie lukę. Dopóki jest powyżej 10 000, scenariusz wzrostowy jest aktualny. Dobry moment na dobranie lub zagranie pod zamknięcie dzisiejszej luki. Taki scenariusz zakładam i rozgrywam.

  borys

  12 września 2016 at 17:35

  • DAX 15 08 16 skończył wzrosty, zaczęte 11.02.16 i teraz rozpoczął co najmniej korektę tej struktury. Jestem w trakcie tworzenia wpisu m.in na ten temat i mam nadzieję, że mimo wyskakujących cały dzień problemów, jeszcze dziś uda mi się ten wpis skończyć

   songmun

   12 września 2016 at 18:42

   • Podwójny szczyt jest widoczny i korekta ma prawo zejść do 61.8 zniesienia lutowej zwyżki, czyli powrót do kanału, ale krótkoterminowo można rozgrywać małe podciągnięcie.
    Mój pierwotny scenariusz zakładał jednak wzrosty na Dax.

    borys

    12 września 2016 at 19:58

 14. Poddaję się. Nie dam rady zamieścić dziś (12.09) nowego wpisu, mimo, że jest już gotowy. WordPress głupieje i nie zapisuje przesyłanych zdjęć. Może jutro to się zmieni. Dziś nic z tego. Opór materii, z którym przed północą nie mam już siły walczyć

  songmun

  12 września 2016 at 23:51

 15. […] w górę i tutaj nic się nie zmieniło. Dobre uzasadnienie takiego nastawienia znajdziecie na blogu Natura Bramy. Czekamy na kolejną walkę o zamknięcie powyżej 1811, a następnie powyżej 1834 […]


Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: