NATURA BRAMY

Rynki Ekonomia Gospodarka Świat i czasem Polityka

I jeszcze jeden i jeszcze raz….

326 komentarzy

Jeszcze w maju 2017 uznałem, że indeksy Eurozony zrobiły duży szczyt (no dobra, DAX dopiero w czerwcu, ale za to ładnym świecowym Objęciem Bessy), po którym przychodzi taka kilkumiesięczna, głębsza korekta, temat odfajkowałem i zająłem się codziennym oglądaniem innych instrumentów, obiecując sobie, że co jakiś czas zerknę, patrząc na postępy Niedźwiedzi w sprowadzaniu indeksów w dół.

Nawet psychologicznie to się ładnie układało, („duży” szczyt na zwycięstwie Macron’a) więc wszystko było OK, prawda?

Jakieś tydzień temu zajrzałem ponownie na oscylator RSI DAXa i CAC40 i zobaczyłem mniej więcej to, co poniżej (tu w wersji zaktualizowanej na końcówkę poprzedniego tygodnia):

Niby nic szczególnego. Majowemu szczytowi na CAC towarzyszył szczyt RSI na poziomie 79 pkt, potem ostry spadek RSI i w miarę łagodny samego indeksu. Co w tym obrazku niezwykłego? W sumie nic. Zwyczajny wykres. Jedyne, czego mi brakowało (i brakuje nadal) to dywergencja między indeksem a oscylatorem. I to zarówno na wykresie dziennym, jak i tygodniowym, jak powyżej. Nie żeby bez dywergencji nie mogło być dużego i ważnego szczytu, co to, to nie – to nie jest warunek konieczny. Ale statystycznie patrząc, jest to bardzo rzadkie. O wiele częściej ważnym szczytom towarzyszą dywergencje na oscylatorach i założenie, że tak powinno być i tym razem, ze statystycznego punktu widzenia jest zawsze znacznie bezpieczniejsze.

Jak już tak zmieniłem perspektywę, coraz więcej symptomów wskazywało na sensowność takiego myślenia. Oto poniżej mediolański indeks FTSE MIB. Od maja wyłącznie we władzy Niedźwiedzi, wszak mamy dużą korektę…na pewno? To władza Niedźwiedzi nad wykresem polega na tym, że po niewielkim spadku robią się takie spokojne prostokąty, jak ten na wykresie?

Skoro już zauważyłem, że coś nie do końca gra z koncepcją większej korekty już trwającej, pozostało tylko wypatrywać momentu, kiedy ta, znacznie mniejszego już rzędu niż wcześniej sądziłem korekta w Eurozonie mogłaby się skończyć. I zdaje się, że w czwartek, 6 lipca, mieliśmy dno tej korekty na DAX i CAC40, o czym poniżej.

Przyjrzyjmy się bliżej. Oto indeks CAC40, od czerwca zeszłego roku bardzo ładnie porusza się w takim oto Kanale Schiffa (Widłach Andrewsa bez zaczepienia mediany w jakimś konkretnym punkcie startowym). Ładne dolne cienie dwóch ostatnich świec, łapane na dolnym ramieniu kanału Schiffa, „flirtują” z czerwoną średnią 100 sesyjną (nie opisaną, 100SMA), a wszystko w pobliżu początku „luki Macron’a” (niebieska linia pozioma) ale bez jej zamknięcia:

Dość podobnie wygląda DAX, tylko tu trudno byłoby znaleźć kanał Schiffa, jedyne co mamy, to wzrostową linię trendu. Za to obrona „luki Macron’a” na zdecydowanie wyższym poziomie i dokładnie na średniej 100SMA:

Jak się tak przyjrzeć DAXowi na wykresie intraday, nawet niezbyt wprawny falowiec dostrzeże, że ruch od majowego szczytu do dna z 6 lipca bardzo ładnie rozkłada się na korektę płaską rozszerzoną typu 3-3-5, taką, jak ta po prawej stronie na poniższym schemacie:

DAX godzinowy:

Dobrze, wszystko to ładne, brzmi nawet sensownie, ale na razie nie pokazałem czasowego uzasadnienia tego, że rzeczywiście tak może być, że 6 lipca skończyliśmy korekty.

Owszem, 6 lipca na DAX była 262 sesja (pochodna od 2.618) od Brexit’owego dna, ale to trochę mało:

I tu mam problem. Chętnie pokazałbym Ci Czytelniku te kilogramy Kairos’ów wskazujące na czwartkową sesję z zeszłego tygodnia (jest ich naprawdę całe mnóstwo !!!), cóż, kiedy na wszystkich indeksach, które sprawdzałem, są to w przeważającej większości Inwersje, czyli specyficzne złożenia z początku i końca Kairos’a. Obiecałem sobie, że nie naruszę praw autorskich Jeffa Greenblatta na to odkrycie i będę pokazywać tylko to, co on sam upublicznia, a akurat Inwersji to nie obejmuje.

Dlatego ograniczę się tu tylko do indeksu CAC40, pokazując to, co mieści się w pojęciu „wibracja części setnych”, którą tu już pokazałem wcześniej. I znowu – proszę mi wierzyć na słowo, jest tego na CAC40 zatrzęsienie; włącznie z Kairosem między majowym szczytem, a czwartkowym dnem. Ale ze względu na wspomniany warunek praw autorskich – nie mogę, bo z nieznanych dla mnie powodów na praktycznie wszystkich ważnych indeksach, które oglądałem, od prawie roku przeważają inwersje. Na DAX są wręcz wyłącznie inwersje :

Jeśli jednak kogoś mierzi takie moje podejście do kwestii praw autorskich, ma szansę ten problem ominąć i samodzielnie popróbować zmierzyć się z Kairosami np. na indeksach bez pośredników.

Jeff po ponad półtora roku eksperymentowania, sprawdzania i doskonalenia tej techniki właśnie wypuścił pdf’a „Ultimate Guide to Vibrations and Square outs” 307 stronicowe kompendium tego, czym jest Kairos i jak to stosować, w cenie 277 USD. Zainteresowani tematem dalsze kroki powinni kierować tutaj:

http://www.lucaswaveinternational.com/

Po prawej stronie widoczny jest brązowy prostokąt z tytułem „Ultimate Guide….”, pod nim przycisk „Buy now”. Dobra, kończę w tym momencie, bo przy wszystkim, co mnie z Jeffem łączy, nie jestem jego agentem handlowym i nie chciałbym, by ktokolwiek z Czytelników odniósł takie wrażenie. Po prostu z mojego punktu widzenia wypada poinformować o tym, że pojawiła się taka możliwość; kto chce, może skorzystać.

Podsumowując to wszystko powyżej: wygląda na to, że 6.07 na wielu indeksach zaczęliśmy kolejną falę wzrostową, która powinna wyprowadzić nas przynajmniej w rejon niedawnych, poprzednich szczytów, a co najmniej na części z nich dać wyjście ponad ostatnie ekstrema. Do tego tekstu sprawdziłem następujące indeksy, uzyskując pozytywne wskazania Kairos: FTSE100, CAC40, DAX, S&P500, Nasdaq100 i WIG20; DJIA nie sprawdzałem, wystarczy zerknąć na wykres + pamiętać uzyskane wyniki z SPX i NDX, by zrozumieć, dlaczego.

Osoby, które nie wierzą, bądź nie ufają temu, co tu przedstawiłem (nie ma obowiązku traktowania moich słów i argumentów jak prawdy objawionej 🙂 ) powinny z tego całego wpisu wynieść jedno: za chwilę, najprawdopodobniej w zaczynającym się właśnie tygodniu 10-14.07, powinny oczekiwać pojawienia się bardziej klasycznych sygnałów kupna na wspomnianych indeksach.

W niektórych wypadkach (Nasdaq100??) nie mogę wykluczyć, że do przebicia niedawnego ekstremum nie dojdzie i to, co się zaczęło to tylko wzrostowa część większej korekty, choćby z powodu pokazanego w poprzednim wpisie niezbyt mocnego squaringu. W innych wypadkach (np. DJIA, DAX?, CAC40?) poprawienie szczytu wygląda na najsensowniejsze rozwiązanie sytuacji przez rynek, choć oczywiście i tu nie mogę do końca wykluczyć że to tylko wzrostowa część dużo większej i bardziej skomplikowanej korekty.

Poważne wyjaśnienie sytuacji zawdzięczam korekcie płaskiej na DAX. Tego typu korekty pojawiające się po dłuższym wzroście są typowo falami 4, a więc korektami przed ostatnim ruchem w górę – tzw. fale 5. Fale 5 typowo tworzą wspomniane dywergencje na oscylatorach, a po ich zakończeniu zaczynają się poważniejsze korekty i z czymś takim się liczę.

Jednocześnie zaznaczam, że nie wycofuję się z tego, co poprzednio pisałem o złocie i kontraktach na obligacje.

Jeśli chodzi o złoto, wydaje się, że albo 7 właśnie dostaliśmy lokalne dno, albo 10 lipca dopiero dostaniemy, i potem powinno zacząć się korekcyjne odbicie. O ile zbyt liczne inwersje w przypadku indeksów praktycznie nie pozwalają na żadne sensowne prognozy czasowe w najbliższym okresie, czyniąc taką zabawę bezowocną, o tyle na złocie mam akurat ładny zestaw prostych wibracji, mocno sugerujący ważność okolic lipcowego posiedzenia FED (26.07), co chyba nikogo nie zaskakuje… Korekcyjne odbicie złota do tego momentu i potem powrót do dalszych spadków byłoby eleganckim rozwiązaniem.

Ode mnie dziś na tyle. Kolejny wpis myślę, że w sierpniu. W drugiej połowie lipca będę mało dostępny.

Kukułka woła
noc księżycową w zbożu
snuje chmur mgiełka

Bakusui (ze zbioru Kuzuboki, 1849)

Reklamy

Written by songmun

9 lipca 2017 @ 23:58

komentarzy 326

Subscribe to comments with RSS.

 1. Zresztą, co jak co ale Ty to raczej jako ostatni powinieneś mi wytykać takie rzeczy. Powiedz co myślałeś w tą środę po zrobieniu szczytu pisząc, że wejdziesz w S pod warunkiem jak go przebiją wrzucając ten swój niezawodny wykresik. Pomyśl ile przegapiłeś ciężkich dukatów wierząc w swoje niezawodne teorie a dopiero potem wytykaj mi błędy z których i tak wyszedłem nie najgorzej.

  stach00

  18 sierpnia 2017 at 11:34

 2. Ja jak gram to przynajmniej dziele się swoimi wejściami tutaj a od Ciebie to nigdy nie usłyszałem kiedy robisz jakieś ruchy jedyne co robisz to tylko oceniasz czyjeś poglądy i zagrania a jak się pochwalisz, że coś zagrałeś to zawsze po fakcie. Ja też mogę w poniedziałek powiedzieć, że miałem L jak dzisiaj wywali do góry. Denerwuje mnie właśnie takie ocenianie i to, że ewidentnie próbujesz wpłynąć na kogoś poprzez swoje wpisy, które bardzo, ale to bardzo często się nie sprawdzają dziwnym trafem. Jak czytam te forum może od 3 lat to nigdy nie było wpisu od Ciebie, że wszedłeś w pozycje w czasie terazniejszym

  stach00

  18 sierpnia 2017 at 11:44

 3. Ty tu robisz za takiego złego/dobrego jak kto woli duszka, który szepcze do ucha innym co mają robić albo co robią zle. Szkoda tylko, że w większości przypadków wychodzisz na tego złego ducha i ktoś kto się w to wciągnie ponosi straty. Robisz to tak dobrze, że nawet 3boista po takim czasie pisze dzisiaj ” Gandy pisał że….” . Powiedz mi jak mam Ciebie teraz nie traktować jak trola ?

  stach00

  18 sierpnia 2017 at 11:55

 4. Gandy i jeszcze jedno. Zapewne masz o wiele większe doświadczenie i staż na giełdzie niż ja. Chodzi mi o tą sytuacje ze środy wieczorem jak klepali szczyt. Przed danymi o 19:10 był gwałtowny ruch w dół. Zrobili to, żeby odjechać gwałtownie z zasięgu elkom branych wyżej przez ulice. Taki amator jak ja z niewielkim doświadczeniem a domyśliłem się co to oznacza, a Ty już tym bardziej powinieneś widzieć co jest grane. Mimo to zaraz po tym wrzuciłeś swój wykresik, że powinni ten szczyt jeszcze przebić wiedząc, że 3boista dobrał tam L. Przecież było wiadome, że tego nie zrobią. Nie mogli dać wyjść tym ze szczytu i jak dla mnie Ty o tym dobrze wiedziałeś i specjalnie to napisałeś. Dałeś nadzieje dla 3boisty że będzie mógł wyjść z pozycji bez straty w przypadku jak zasugeruje się moją podpowiedzią o dużych spadkach. taka moja teoria spiskowa ;p To mi się wtedy aż samo nasuwało na myśl…

  stach00

  18 sierpnia 2017 at 12:21

  • To prawda Gandy nigdy zagrań nie pokazuje tylko rozrysowywuje a tak to sobie można.
   Obecnie rynek odbija stachu bierz zyski i w L

   3boista

   18 sierpnia 2017 at 12:46

  • Nie zauważyłeś,że ten dopuszczany przeze mnie szczyt w tamtym momencie był tylko szczytem lokalnym i później zakładałem jeszcze zejście w okolice wcześniejszego dołka. Trójkąty są bardzo trudne do rozrysowania i przy krótkoterminowych strukturach absolutną pewność co do ich zakończenia masz często dopiero po ich ukończeniu. Ważne jest,że zwykle niosą istotną informację o pozycji rynku. To co mnie przede wszystkim interesuje to struktury i proporcje.Biorąc pod uwagę bardziej długoterminowy charakter ruchu to czego w linku nie jestem pewien to ta druga ciemnoniebieska formacja expanding triangle. A to dlatego,że jest tam tyle dołków i szczytów,że nie wiadomo czy to expanding triangle jako druga formacja czy flat ( z expanding triangle jako fala b). W linku załączam jedną z kilku możliwości. Jeżeli dzisiaj zobaczysz falę do góry bez poważnej korekty i wyjdzie ponad środowy szczyt to dla mnie będzie to okazja do shortów podczas gdy ty stachu zobaczysz taki ruch jako zagrożenie dla swoich krótkich pozycji i pewnie je zamkniesz. To jest sytuacja która w pewien sposób dopuszcza by to co carol napisał zrealizowało się. Jeżeli ten jasnoniebieski expanding triangle jest realizowany – wcale pewny tego nie jestem- to kłopot również w tym,że fala d nie musi tylko może wyjść ponad szczyt sprzed dwóch dni.

   http://www.bankfotek.pl/view/2092424

   gandylc

   18 sierpnia 2017 at 14:07

 5. 3boista nie świruj pawiana x)

  stach00

  18 sierpnia 2017 at 13:06

 6. Po grzyba mam brać L jak wiem że będzie kolejny dołek ?

  stach00

  18 sierpnia 2017 at 13:07

  • nikt nic nie wie co będzie możesz przeczuwać to czujesz w dół ja w górę.

   3boista

   18 sierpnia 2017 at 13:27

 7. Jak podrosną to jeszcze dobiore S

  stach00

  18 sierpnia 2017 at 13:08

 8. http://www.bankier.pl/wiadomosc/Kuczynski-Trump-w-skladzie-porcelany-7538468.html
  Posłuchaj sobie tego gagatka :). To dzisiejszy filmik. Przecież to jest wirtuoz manipulacji x)

  stach00

  18 sierpnia 2017 at 13:24

 9. on ma wcześniej dokładnie przygotowywaną odpowiedz na każde pytanie

  stach00

  18 sierpnia 2017 at 13:27

  • no tak bywa ale może trafi i zarobię na to co postawiłem

   3boista

   18 sierpnia 2017 at 13:30

   • Co Ty myślisz, że on mówi co myśli ? 🙂 On mówi to co ma powiedzieć

    stach00

    18 sierpnia 2017 at 13:35

   • To nie totolotek xD Tu wszystkie ważne ruchy są z góry wcześniej zaplanowane przez tych największych inwestorów którzy tym wszystkim sterują. Duża większość to plankton, który nie ma kompletnie żadnego wpływu na wykres

    stach00

    18 sierpnia 2017 at 13:46

 10. śmieszy mnie to co on mówi, że jak Trump ustąpi to rynki będą zachwycone w sytuacji jak „Penso” przejmie jego stołek. Czyli w sytuacji jak Trump zostanie to rynki już nie mają szans na wzrosty…Ciekawe jakim cudem urosły tyle % od jego wyboru na prezydenta skoro tak go niby rynki nie chcą.. Dno i wodorosty z jego strony

  stach00

  18 sierpnia 2017 at 13:33

 11. 3boista duże masz te elki ?

  stach00

  18 sierpnia 2017 at 13:37

 12. a lota po ile masz u swojego broka ?tzn ile Ci bierze w depozyt przy 1 locie

  stach00

  18 sierpnia 2017 at 13:47

 13. Aj… i masz teraz problem plus stres bo jesteś w niekomfortowej sytuacji. Nic Tobie nie poradzę, próbowałem jak była możliwość wcześniej.

  stach00

  18 sierpnia 2017 at 13:52

 14. Zobacz ile Dax odrobił przy tych niewielkich wzrostach na sp. Jest dokładnie tak jak pisałem wcześniej ;] Za takie analizy to Songmun powinien mnie pochwalić xD żart

  stach00

  18 sierpnia 2017 at 13:54

 15. jakieś 20 koła , zobaczysz, że dzisiaj biznes as usual po środowym FED czyli green

  3boista

  18 sierpnia 2017 at 14:00

 16. Co TY gadasz…. to strasznie dużo.. o.O u mnie 1 lot to 4,5 k….. To ładnie pojechałeś……. lepiej żonie nic nie mów bo tłuczek do mięsa pojdzie w ruch xp

  stach00

  18 sierpnia 2017 at 14:06

 17. kurde a ja znowu nocke zarwałem i musze sie przemęczyć do wieczoraj. Szkoda mi wekendu bo pewnie bede spał do południa a ładna pogoda sie zapowiada

  stach00

  18 sierpnia 2017 at 14:12

 18. Co myślisz 3boista?

  stach00

  18 sierpnia 2017 at 16:21

  • myślę to co rano, że będzie green i się robi. Stachu za bardzo wpadłeś w euforię swoje nieomylności a tu biznes as usual zatem kupują…

   3boista

   18 sierpnia 2017 at 17:54

 19. przegłądnołem blogi w kraju , jeden wieścił korektę ( hmmm no i każdy z niej zarobi na pewno 🙂 ) ale wzrost po niej, kolejny wzrosty ale ryzyko korekty, kolejny wczoraj widzi już spadki 3 takie moje ulubione blogi powiedzmy , hmm ciężko będzie zarobić na korekcie tyle powiem bo jaki jest trend wiadomo.

  3boista

  18 sierpnia 2017 at 17:59

  • nie zdziwi mnie 2445 na koniec dzisiaj i tyle idę na rowerek 🙂

   3boista

   18 sierpnia 2017 at 18:47

   • No tak kolorowo to się nie skończyło. Zobaczymy co w poniedziałek wymyślą.

    stach00

    18 sierpnia 2017 at 21:46

 20. poniedziałek,wtorek,środa i może czwartek : konsolidacja – jeżeli tak to później pewnie ruch do góry na nowy szczyt -wtedy byłoby nieco inaczej niż carol prorokuje i ten istotny szczyt o którym myślę utworzyłby się pewnie 1 września.

  gandylc

  18 sierpnia 2017 at 23:05


Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: