NATURA BRAMY

Rynki Ekonomia Gospodarka Świat i czasem Polityka

Komunikat

370 Komentarzy

Z przykrością muszę poinformować, że jestem zmuszony zawiesić pisanie bloga mniej więcej do końca 2017 roku.
Podpisałem umowę na wykonanie ważnego i dużego opracowania w terminie do Świąt Bożego Narodzenia i nie będę w stanie w tym okresie tworzyć wpisów.
Termin sporządzenia opracowania jest bardzo krótki w stosunku do ilości czasu, potrzebnej do jego finalizacji, więc z wielu rzeczy muszę chwilowo zrezygnować. Jedną z nich jest pisanie tego bloga.

Niejako na pocieszenie chciałbym zostawić tu to, co uważam ostatnio za najważniejsze. To sytuacja USD.
Pierwszy wykres, to aktualizacja do stanu dzisiejszego dobrze znanego stałym czytelnikom miesięcznego wykresu Dollar Index Futures (DXY) sprzed paru lat.
Cały niedawny trend na osłabienie USD robi wrażenie kolejnej nawrotki i testu od góry przebitej na przełomie 2014 i 2015 roku czerwonej linii trendu spadkowego.

DXY monthly

Wykres drugi to zrzut ekranu, pochodzący z krótkiego filmiku EWI odnośnie DXY, obrazujący na tle trendu spadkowego tego instrumentu (niebieska linia), zachowanie dużych spekulantów (głównie funduszy) i stosunek netto pozycji krótkich (biała linia). Zwracają uwagę 2 miejsca, zaznaczone szarymi kwadratami:
– na szczycie, gdzie zmiana trendu na spadkowy była początkowo przez dużych spekulantów mocno kupowana w nadziei na kontynuację wzrostów
– i przy dnie, gdzie obecny rajd USD jest przez nich intensywnie skracany, a ilość netto krótkich pozycji jest obecnie największa od 2013 roku. „Deja Vu all over again” – jak mawiał Yogi Berra

USD net shorts

Z tego musi być duży, co najmniej kilkumiesięczny ruch, umacniający USD, nie ma siły, choć akurat w tej chwili spodziewam się krótkoterminowej nawrotki i testu dna (czyli fali 2/B, mówiąc językiem Elliotta), po której USD wykona zasadniczą, najsilniejszą część ruchu w górę.
A jeśli tak, to proszę się zastanowić, co czeka wszystkie antydolary, w rodzaju złota czy srebra….

Także nasz WIG20, którego zachowanie w ostatnich kilku latach bardzo ładnie korelowało odwrotnie do zachowania USD, powinien oddać przynajmniej znaczącą część swojego wzrostu, liczonego od Brexit’owego dna.
Nie sądzę również, by najważniejsze indeksy akcyjne w krajach rozwiniętych długo były w stanie się opierać temu trendowi na dolarze.
Wiele z nich wygląda, jakby brakowało im jedynie końcowych akordów w utworze, którego grę zaczęto w lutym 2016, ewentualnie, jak w Polsce, dopiero po Brexit. Także i tu wzrosty w dużej mierze zawdzięczamy osłabieniu USD, więc jego umocnienie będzie jak hamulec dla trendu wzrostowego i jedynie kwestią indywidualną pozostaje, jak blisko na poszczególnych indeksach do „zatrzymania pojazdu” w jego wyniku.

To tyle ode mnie. Pozdrawiam i do Nowego Roku!

Czemuż ta jesień
jest jakby ptak sędziwy
daleko w chmurach

Basho (z dziennika Oinikki, 1694)

Reklamy

Written by songmun

6 października 2017 @ 11:23

Napisane w Uncategorized

Tagged with ,

Komentarzy 370

Subscribe to comments with RSS.

 1. http://www.bankfotek.pl/view/2104546

  Okazje same pchają się do rąk.

  gandylc

  5 grudnia 2017 at 22:33

 2. oczywiście – krótkoterminowe shorty, shorty na trochę dłużej,według mnie, dopiero po sfinalizowaniu czegoś o kształcie zbliżonym do tego co zawarłem w linku. Wydaje mi się,że to jest nadal część fali b niezbyt wielkiego trójkąta

  http://www.bankfotek.pl/view/2104552

  gandylc

  5 grudnia 2017 at 23:21

 3. Tydzień z głowy. Gandy jak widzę dalej swe trójkąty i kliny rysuje, młodsi panowie dwaj żyć bez siebie nie mogą – czyli jak zwykle.

  Dla zachwyconych amerykańskim snem – mam nitkę, która rzuca stary-nowy cień na amerykańskie wzrosty. W podróży miałem trochę czasu i sprawdziłem sobie to i owo. Otóż okazuje się, że ostatni szczyt na SPX zawdzięczamy np. wzrostom GS. Problem w tym, że nikt tych akcji nie kupował … poza GS. Buy back. Czy w największym amerykańskim banku inwestycyjnym pracują idioci, którzy muszą zawsze kupować własne akcje na górce ? Chyba każdy potrafi odpowiedzieć sobie sam .

  carolllllll

  8 grudnia 2017 at 16:09

  • Na tę sprawę można spojrzeć dwojako więc tak naprawdę niewiele wynika z faktu,że GS skupuje obecnie swoje akcje.Można założyć,że właśnie mamy do czynienia z sytuacją analogiczną do tej jaką przedstawił songmun zamieszczając wykres opublikowany przez EWI i przedstawiający błędne działania specjalistów w końcówkach trendów i założyć,że to jest właśnie taki moment, a można też przyjąć,że GS kupuje swoje akcje by w czasie spadku wypchnąć je na rynek i spowodować przyśpieszenie spadku by zarobić na krótkiej pozycji.Fakt,że w takiej sytuacji powinni również kupować pozostałe akcje wchodzące w skład indeksu Dowa. Bankructwo Lehman Brothers czy upadek braci Hunt wskazują wyraźnie,że również branża finansowa nie jest wolna od ryzyka i że nie istnieją w pełni sprawne mechanizmy umożliwiające wyszukiwanie ludzi wybitnych, a co najmniej wyróżniających się i zatrudnianie ich w znaczących firmach świata finansów.

   gandylc

   10 grudnia 2017 at 09:38

   • Spiskowe teorie dziejów. GS prognozował zwycięstwo Hilary i wydał rekomendację równoważ przed wyborami a potem niedoważaj dla akcji amerykańskich. Potem musieli wycofać się prognoz i coś z tym problemem zrobić. Moim zdaniem to oni (głównie) stoją po długiej stronie na rynku derywatów. Potwierdza to choćby paniczna próba Sorosa wsadzenia kogoś do zarządu GS i próba odwrócenia sytuacji. Nic z tego nie wyszło. Moim zdaniem GS chcąc gonić rynek podjął sprytną strategię – nie odkupił akcji, ale jest na L. Teraz czeka kto pierwszy w tą jego pułapkę wlezie. Pierwszy już jest UBS, który zmienił zdanie co do rynku USA w ostatnim tygodniu wydając rekomendację kupuj dla swoich klientów. GS non stop do swoich klientów wysyła listy z ostrzeżeniami o rychłym końcu świata, a sam na górce skupuje swoje akcje. I robi to wyłącznie po to aby podnieść cenę indeksu. Nie ważne jakim kosztem. Ta strategia przyniesie im w przyszłym roku miliardy.

    carolllllll

    10 grudnia 2017 at 15:26

 4. I takie małe amerykańskie podsumowanie : Demokraci to banda zdegenerowanych imbecyli. Turmp robi z nimi co chce.

  carolllllll

  8 grudnia 2017 at 16:13

 5. buyback’i szaleją i tylko oni kupują tzn kupują każdy swoje akcje 🙂 Normalnych inwestorów na wall street prawie już nie ma. Poczekamy jeszcze z pare dni i będzie małe jeb…cie, coś może się wydarzy i dalej do góry. Te indeksy mają rosnąć dla zamydlenia oczu ludziom jak jest w USA świetnie a tak naprawdę te wzrosty odbijają się negatywnie na zwykłych ludziach. Wielkie korporacje zamiast inwestować np. w sprzęt czy ludzi to przeznaczają ogromną większość zysku na skup własnych akcji które potem niszczą i dzieki temu ich wartość rośnie.Trump jeszcze im podatki obniżył żeby dalej nakręcać tą chorą spirale.

  stach00

  12 grudnia 2017 at 12:33

 6. Te Trumpa twity o kolejnych rekordowych poziomach na indeksach amerykańskich to jest żałosne. Ciągle tylko pisze make America great again. Nie skończy się to dobrze uważam. Oczywiście cierpieć będą tylko zwykli ludzie bo tym korporacjom krzywda na pewno się nie stanie. To że GS kupuje swoje akcje na szczytach jak to caroll pisał i się zastanawiał czy tam jacyś idioci pracują… Ja myślę że po prostu oni wiedzą więcej niż zwykli ludzi tacy jak my i raczej idiotami nie są

  stach00

  12 grudnia 2017 at 12:42

 7. Uważam że najlepiej dla świata będzie jak Rosja Chiny Iran z Kimem na szpicy 🙂 zrobią porządek z tymi jankesami bo oni docelowo wykończą nas wszystkich tylko żeby swoje tyłki uratować

  stach00

  12 grudnia 2017 at 12:48

  • Jeśli chciałbyś zakosztować działania pokłosia ideologii komunistycznej to pewnie w takiej sytuacji mogłoby to nastąpić. Jednak jakby na sprawę nie patrzeć, nie zamykając oczu na niedomogi systemu amerykańskiego, to jednak dużo poważniejsze problemy pozostałych systemów rzucają się w oczy każdemu kto ma chęć poświęcenia chwili i zorientowania się co się na świecie dzieje. Fakt, że za czasów Woodrowa Wilsona obywatele USA zostali nabici w butelkę przez możne rody, nie oznacza automatycznie,że ten stan utrzyma się w nieskończoność. Jakbym na to nie patrzył nie widzę istotnych zalet, dla zwykłego obywatela, któregokolwiek z systemów Chin,Rosji, Korei Północnej czy Iranu. Zresztą, jeśli chodzi o Chiny, to za duże są różnice centralnych i nadmorskich regionów Chin by to państwo miało szanse się utrzymać – rozpadnie się, według mnie w ciągu najdalej 20 lat, analogicznie jak to miało miejsce w przypadku ZSRR, a jeżeli zdecyduje się spróbować utrzymać całość państwa to praktycznie jedynie chyba przez wywołanie poważnej awantury mogłoby im się udać odroczyć na jakiś czas rozpad państwa. Jednak celem w takim przypadku raczej nie będzie USA(zbyt mocny kraj) tylko pewnie Rosja i Europa – łatwiej i na dodatek można bliski wschód wykorzystać do pomocy.

   gandylc

   12 grudnia 2017 at 14:49

 8. Myślę, że pierwsi w kolejce do robienia awantur są amerykanie. Im naprawdę niewiele trzeba zrobić na złość żeby wstali i zaczęli machać szabelką na poważnie. Taka Rosja mimo ostrych prowokacji gospodarczych, próby odizolowania Ukrainy od ich wpływów, manipulacja ceną ropy aby wpłynęło to negatywnie na wpływy do budżetu a mimo wszystko Putin nie dał się sprowokować i załatwiał wszystkie problemy w jak najmniej agresywny sposób. Starał się stwarzać jakieś pozory i nie rozpętał wielkiej awantury. Nie dał się wciągnąć w te gierki z USA. Amerykanie po tej można nazwać porażce musieli taką Syrię sobie odpuścić i odejść ze zwieszonym nosem. Putin nawet kosztem swoich rodaków dążył do załatwienia sprawy w jak najmniej brutalny sposób aby nie rozpętać armagedonu. Uważam że dał im pstryczek w nos i załatwił ich z klasą jak Jarek naszą opozycje 🙂 Chiny jakoś nie machają szabelką, przynajmniej o nich nic nie słychać a jeżeli zaczęliby się o coś awanturować to na pewno zaczną od swojego okolicznego podwórka, ale i tak myślę że daleko do tego. Tam teraz ludzie żyją na takim poziomie że nawet nie ma do tego podstaw a porównywanie ustroju komunistycznego tego jaki jest w Chinach a jaki był za czasów ZSRR to idiotyzm.

  stach00

  12 grudnia 2017 at 15:20

  • A ty uważasz,że Rosja ma prawo uzurpować sobie jakieś strefy wpływów? Niech Ukraina jako wolny kraj sama określi z kim zamierza interesy. Zauważ, że kilka dużych krajów zagwarantowało swego czasu bezpieczeństwo Ukrainie w zamian za pozbycie się arsenałów atomowych. W tym późniejszy agresor czyli Rosja.Co do poziomu życia w Chinach to należy zdecydowanie rozróżnić centralne Chiny i terytoria nadmorskie. To całkowicie różne standardy. Do tego dochodzi sprawa ogromnych różnic pomiędzy poszczególnymi prowincjami. A jeśli wziąć pod uwagę podbity Tybet to właśnie Chiny to jest kraj, który od dawna macha szabelką.W czasie tzw. rewolucji kulturalnej Mao uznał ZSRR za wroga numer 1. Pod koniec lat sześćdziesiątych XX wieku miały miejsce walki, po agresji chińskiej w rejonie wyspy Damanskij. Później teren walk się rozszerzył. Swoją drogą Chinczycy w końcu dopięli swego gdyż na początku tego wieku Putin uległ i przekazał im sporne terytoria nad Ussuri. Biorąc pod uwagę rozwój swojej armii to widać,że dla chińskich notabli pokój nie jest istotnym elementem. To kraj rządzony przez wyjątkowo agresywnych ludzi, a założenie,że Kim artykułuje rozmaite głupoty wyłącznie z własnej inicjatywy bez aprobaty większego sąsiada to błąd w myśleniu. Na dzień dzisiejszy jeśli chodzi o Polskę to nie widzę jakiegoś poważnego zagrożenia wojskowego ze strony Rosji. Rosja musi utrzymać duże ilości wojsk na wielu swoich granicach, a siły które mogłaby rzucić przeciwko Polsce byłyby zbyt małe by pokonać nasze wojska. Chyba żeby uzyskała pomoc naszych sąsiadów.

   gandylc

   12 grudnia 2017 at 18:03

 9. tylko że Amerykanie nam nie zagrażają a z ruskimi mamy poważne problemy i to na krawędzi naszego być albo nie być,
  pomału buduje L na gold i wheat – 3boista może zagrać S to mnie oskubie 🙂

  adam armithrone

  12 grudnia 2017 at 16:40

 10. Od dwóch dni utrzymuje się stała dodatnia baza na SPX – dla mniej zorientowanych sytuacja gdzie kontrakty(nie mylić z CFD) są notowane wyżej niż sam indeks. Ostatni raz taka sytuacja miała miejsce w 2009 roku. Ciekawe czasy.

  carolllllll

  12 grudnia 2017 at 17:06

  • właśnie o co tu chodzi ? Raz to widziałem w momencie paniki w październiku 2014 roku, ale trwało chwilę. To jakaś nadzwyczajna sytuacja. Dywidend już raczej nie będzie zostały trzy dni do wygasania, ale w tej chwili są 3 pkt bazy!

   Przemek (@DfPrzemek)

   12 grudnia 2017 at 21:34

   • Kontrakty ustawiają rynek. Ktoś zamiast kupować akcje kupuje L na kontraktach. Takie sytuacje zwykle znamionują szybką zmianę kierunku.

    carolllllll

    12 grudnia 2017 at 21:40

    • Na wysokości wczorajszego wierzchołka odpaliłem małego shorta i czekam co z tego będzie. Jak szczyt z 4 grudnia puści to powinno być ok.

     gandylc

     13 grudnia 2017 at 19:30

 11. no Amerykanie nam nie zagrażają bo my jesteśmy na ich usługach. A jeżeli chodzi o Rosje to w jaki sposób odczuwasz zagrożenie z ich strony ? chyba tylko przez informacje z mediów które nastawiają ludzi wrogo do Rosji. Media wpoiły ludziom jaki to Putin jest zły i niebezpieczny ale jak narazie wszelkie prowokacje typu sankcje czy próba przejęcia wpływów na Ukrainie wychodzą od zachodu. Jedyne za co nie lubie PIS to własnie za wrogie nastawienie do Rosji, ale z drugiej strony sie im nie dziwie bo to dzieki USA Jarek dostał się do władzy w naszym kraju. Jak ktoś myśli że np. Putin załatwił tą sprawę w Smoleńsku to niestety prawda jest inna. Moim zdaniem to amerykanie się do tego przyczynili, ale wtedy mieli inną politykę i żyli w dobrych relacjach z Rosją. Rosja im wtedy dała przyzwolenie na najazd na bliski wschód. Dopiero jak USA chciało sie dobrać do Syrii to sprawy się mocno pokomplikowały . Mówię wam w Polsce nic się nie dzieje istotnego bez zgody USA, szczególnie jeżeli chodzi o politykę zagraniczną.

  stach00

  12 grudnia 2017 at 18:00

 12. A’propos buybacków: tylko w ciągu ostatnich 12 m-cy firmy notowane na SPX wydały na skup akcji własnych równowartość PKB Polski w 2016 roku. Hossa.

  carolllllll

  14 grudnia 2017 at 19:38

  • oczywiście że jest hossa tylko moim zdaniem nie będzie ona wyglądała tak jak przez ostatni rok

   stach00

   14 grudnia 2017 at 21:16

 13. „Premier Mateusz Morawiecki będzie dążył, aby Polska uzyskała reparacje wojenne od Niemiec. Współpraca naszego państwa z jednym z największych banków świata i z Izraelem może pomóc odzyskać należne reparacje od Niemiec. W grę może wchodzić bilion dolarów lub nawet więcej. Jest to ogromna suma pieniędzy, która pozwoliłaby natychmiast spłacić roszczenia amerykańskich Żydów.”

  No nie wierze…. i wszystko jasne. Morawiecki ujawnił prawdziwy powód domagania się odszkodowania. Amerykanie chcą rękami Polski odzyskać kasę od Niemiec za skutki wojny. Polska zakładam z tych odszkodowań za wiele nie zobaczy. Kolejny dowód że PIS jest marionetką USA tylko pytanie dlaczego ? Moim zdaniem tak jak wcześniej napisałem to dzieki USA PIS wygrało wybory głównie dzięki słynnym taśmom z podsłuchu które były nagrywane na zlecenie amerykańskiego wywiadu. PIS w podziękowaniu czy też jak wdzięczny pies realizuje teraz zalecenia swojego mocodawcy. W Polsce od lat nic się nie dzieje bez zgody USA. To kto w danym momencie rządzi naszym krajem też decydują żydzi zza oceanu. Z jednej strony mając jako parasol ochronny USA możemy czuć się bezpieczni a z drugiej cała ta sytuacja jest trochę przykra

  stach00

  14 grudnia 2017 at 21:14

  • http://www.sejm.gov.pl/sejm8.nsf/komunikat.xsp?documentId=D85A47D979591ED3C12581F4006FB1CF

   Stachu – w USA bardzo duży wpływ na zarządzanie ma narodowość żydowska. W Polsce, jeśli chodzi o sejm, ale również sądownictwo, to również grają tam pierwsze skrzypce. Jak widzisz z treści artykułu tak bardzo Polska brata się z Izraelem,że już od jakiegoś czasu święto żydowskie obchodzone jest w sejmie. Ciekawe czy nasze polskie święta obchodzą, zgodnie z zasadą wzajemności, w Knesecie? O tym po co nasza, była już, pani premier Szydło jeździła do Izraela nikt pary z gęby nie puści. Podobnie jak o tym czego dotyczyły rozmowy naszego prezydenta z przedstawicielami narodu żydowskiego w USA. Pewnie kiedyś gdzieś na świecie dojdzie po raz kolejny do pogromów Żydów i jak zwykle będzie to wina oszołomów i ciemnoty ludzkiej. Natomiast prawdziwe przyczyny pogromów mogą mieć związek z ścisłym stosowaniem w stosunku do innych narodów wersetów z ich świętej księgi. Nie przytoczę tego dokładnie, ale chodzi o to, że Żyd Żyda ma traktować jak człowieka natomiast goja(czyli każdego o innej narodowości) jak bydło. Gdy to wszystko poskładasz do kupy to zrozumiesz, że chciwi przedstawiciele narodu żydowskiego od dawna próbują wyszarpać od Polski jakieś dobra. I nie dlatego,że są potomkami dawnych właścicieli tylko dlatego,że poprzedni właściciele byli np. Żydami( dla nich nie jest ważne ,że nie żyją spadkobiercy tych właścicieli tylko,że właścicielem był przed wojną Żyd). Swoją drogą duża ilość dóbr została nadana Żydom kolaborantom przez cara, który odbierał dobra Polakom uczestniczącym lub pomagającym swego czasu powstańcom. Właśnie ci Żydzi, którzy wskazywali którzy Polacy brali udział w walkach powstańczych byli nagradzani rozmaitymi nadaniami. Jak poszperasz to znajdziesz sporo ciekawych materiałów na ten temat.

   gandylc

   14 grudnia 2017 at 23:16

 14. cała ta szopka z milionami uchodzców którzy zalewają europe to jest misterny plan USA. Dlaczego jak była wojna w Afganistanie czy Libii to ci biedni ludzie nie uciekali do Europy tylko dopiero teraz nagle przy konflikcie w Syrii na nasz kontynent napływa setki tysięcy uchodzców z Bliskiego Wschodu i Afryki. Taki zbieg okoliczności że nagle wszyscy biedni ludzie się zmówili żeby uciekać do Europy czy ktoś to może zorganizował ? Moim zdaniem cel jest jeden. Zdestabilizować Europe, do tego zamachy terrorystyczne które też nie dzieją się bez przypadku i to kiedy będzie jakiś zamach i na jaką skale też decydują żydzi zza oceanu. My w Polsce nie widzimy co się dzieje na zachodzie ale znajomy będąc niedawno w Rzymie był przerażony.
  A co z tego będzie mieć USA ? „America great again”

  stach00

  14 grudnia 2017 at 21:42

 15. Zresztą u Niemców to teraz robi się ciekawie. Wybory wygrała partia Merkelowej ale nie ma większości i musi tworzyć koalicje. Mijają już 3 miesiące i nie mogą utworzyć rządu czyli Merkelowa coś nie może się dogadać i podobno jak nic sie nie zmieni to może się ulotnić do Brukseli i podmieni się na stanowisko Tuska

  stach00

  14 grudnia 2017 at 21:50

 16. Jeśli chodzi o sp500 to teraz zrobiło się naprawdę interesująco. Mały expanding triangle który bardziej pasował mi jako część kombinacji obecnie wydaje się,że był falą a większego expanding triangle co prowadzi do coraz bliższego końca. Do zakończenia fali y niebieskiej według mnie inaczej nie można sytuacji opisać więc to powinno być prawidłowe. Z kolei ostatnią strukturą musi być trójkąt zwężający się – w linku jedna z możliwości jego tworzenia – nie będzie łatwo wyłapać jego koniec.Jeżeli z klinem mamy do czynienia to po zakończeniu 5 fali będzie ostry zjazd.Według mojej oceny w takiej sytuacji ta 5 fala jeszcze nie jest w pełni zakończona i pewnie jeszcze ze dwa dni pobuja zanim łupnie.

  http://www.bankfotek.pl/view/2105161

  gandylc

  15 grudnia 2017 at 22:54

 17. gandy nie znudzilo ci sie tyle czasu strzelać w szczyt? pomyśl który to już raz i myślisz ze za tym xxx razem trafisz ? z tego małego sorta wyszedłes ? wiesz że prognozy Bank of America na sp 500 to 2900?

  stach00

  16 grudnia 2017 at 01:23

  • Wyszedłem – widziałem już tego dnia gdy otworzyłem pozycję,że spadanie nie jest takie jak powinno być więc na koniec dnia zamknąłem pozycję- akurat się trafiło,że praktycznie po minimalnej cenie. Nie było jasnej struktury gdy wchodziłem tylko techniczne wskazanie na krótkoterminowego shorta(zagłębianie się w poprzedni szczyt – krótkoterminowe wejście z małym ryzykiem). Prognozy Bank of America nie interesują mnie zupełnie jeśli chodzi o sp500. Dla mnie to jest nierealne.

   gandylc

   16 grudnia 2017 at 18:28

 18. jak ty myślisz że trafisz w koniec hossy to będziesz jeszcze strzelał z 2 lata 🙂 korekta to i owszem ale nie myśl że to już zaraz koniec wzrostów…. niby co może to zatrzymać ? nic…. korporacje kupują na potęgę swoje akcje i nic tego teraz nie zmieni kolego. Ile byś zarobił grając na wzrosty przez te co najmniej 2 lata jak wróżysz non stop wielkie spadki ? Powiedz może ty tu jesteś właśnie od tego żeby na te spadki naganiać ? bo troche tego nie rozumiem

  stach00

  16 grudnia 2017 at 01:29

  • Według mnie dużo łatwiej obecnie zarobić na krótkich pozycjach niż na długich – poza tym przyznam ci,że obecnie bardzo ostrożnie podchodzę do longów. Załączam w linku to co się rozgrywa w bardziej długim terminie. Drobiazgi w tej całości mogą ulec zmianie, ale nie struktura – tu nie widzę innej możliwości, a ta mówi mi jasno – trzy razy się zastanów zanim odpalisz longa. Ten wykres jest z okolic 20 listopada 2017, ale aktualizacja dotyczy wyłącznie struktur krótkoterminowych i tu nie ma miejsca na takie prognozy jakie wystawia Bank of America. Zastanów się nad tym jak długo korporacje mogą kupować swoje akcje i po co to mogą robić – z punktu widzenia longów to nie ma sensu – żeby brać longi rynek musi być zdrowy – zdecydowana większość akcji musi porządnie rosnąć, a nie wybrane kilka sztuk. To jest moment kiedy naprawdę należy uważać – zrobisz co chcesz. Co do tego co może ten wzrost zatrzymać? Najpierw przyjrzyj się w dłuższym terminie jaki jest sposób tego rośnięcia. Praktycznie każde drobne wydarzenie, które spowoduje zmianę postrzegania może zmienić wzrosty na spadki i to potężne- nawet nie zamierzam zastanawiać się jakie to może być wydarzenie.Patrzę na strukturę i tyle. W trójkącie właśnie takich zmyłek oczekuję.

   http://www.bankfotek.pl/view/2105224

   gandylc

   16 grudnia 2017 at 18:54

 19. Rynek musi być zdrowy na longi ? Kolego rynek kuleje od kilku lat a co widzimy na giełdzie amerykańskiej ? To są kompletnie dwie różne rzeczywistości i takie pisanie to troche tobie nie przystoi 🙂

  stach00

  16 grudnia 2017 at 19:42

  • Masz rację,że tak jest od kilku lat i przez ten cały czas ja wyszukuję niemal wyłącznie okazji po krótkiej stronie – z jednym małym wyjątkiem – ale to była w tamtym czasie kwestia pewności,że jeszcze pociągnie w górę. Teraz struktury są już prawie wyczerpane i jeśli liczysz na jakieś większe ruchy do góry to się przeliczysz. Natomiast 1987 może się powtórzyć i to w znacznie mocniejszym wydaniu. Poczytaj sobie o o otoczeniu tamtego krachu. Rzeczywista przyczyna krachów jest widoczna w strukturze, a informacje które napływają do mediów tak naprawdę mają niewielkie znaczenie. Krótko – niewiele miejsca do góry zostało natomiast do dołu bardzo sporo.( okolice dołka z 2009 roku)

   gandylc

   16 grudnia 2017 at 21:33

 20. To mogę ciebie poinformować że w okolice dołka z 2009 roku to oni nigdy nie zejdą 🙂

  stach00

  16 grudnia 2017 at 21:49

  • W 1929 również nieliczni zdawali sobie sprawę z nadchodzących problemów.Indeks DJ stracił w ciągu 3 lat ponad 80 procent swojej wartości.

   gandylc

   17 grudnia 2017 at 15:17

   • skąd ty możesz to wiedzieć jak ciebie na świecie nie było 🙂

    stach00

    17 grudnia 2017 at 16:11

    • Literatura historyczna – powszechnie dostępna.

     gandylc

     17 grudnia 2017 at 20:50

   • co najwyżej można liczyć na korekte małą i dalej jazda do góry. Prędzej będzie 3300 jak dołek z 2009 ;]

    stach00

    17 grudnia 2017 at 16:15

 21. Czy autor w ramach wolnej chwili mógłby, napisać swoje trzy grosze na temat bitcoina i kryptowalut?
  Pozdrawiam

  Rodrigo Cáceresa

  16 grudnia 2017 at 21:56

 22. Na początek prawdziwej bessy przyjdzie nam poczekać do ostatniego kwartału 2020 roku. Do tego czasu tylko korekty. Ale w nagrodę dla „wytrwałych” będzie to koniec świata, jaki znaliśmy. Choć nagroda ta może mało cieszyć…

  Mon_73 -

  17 grudnia 2017 at 20:20

  • Co do czasu to się nie zgadzam. Co do skutków to dokładnie to mam na myśli.

   gandylc

   17 grudnia 2017 at 21:24

  • Na ten moment ja to widzę inaczej. Marzec koniec rynku byka, z podwójnym szczytem we wrześniu i spadki do wyborów prezydenckich w USA w 2020. Ta hossa jest wyłącznie polityczną, a więc – przegrane wybory do kongresu przez GOP w listopadzie 2018, impeachment Trumpa w 2019 i przegrane wybory prezydenckie w 2020 przez republikanów, ustawiają rynek. Wbrew pozorom gospodarka w tym okresie będzie sobie radziła nieźle. Druga połowa 2018 i 2019 to znowu wojenna zawierucha z Rosją w tle – wysokie ceny ropy doprowadzą do wzrostu inflacji i ostatniej fazy korekty. Po 2020 – po wygranych przez demokratów wyborach – rynki wrócą do trendu wzrostowego, który – oczywiście nie bez korekt tak naprawdę zakończy się w 2042.

   carolllllll

   17 grudnia 2017 at 22:06

   • Życie zweryfikuje nasze wróżby…
    Rok 2021 nie ma prawa być rokiem hossy.
    A bessa 2018-19 i zaraz potem 2021-22? To byłoby dziwne. No chyba, że mówimy o scenariuszu wieloletniej ogromnej formacji podwójnego szczytu.

    Mon_73 -

    17 grudnia 2017 at 23:05

    • ’18-’19 to nie będzie bessa tylko korekta. I nic nie pisałem o latach 2021-22 które moim zdaniem będą b. dobre dla rynków.

     carolllllll

     17 grudnia 2017 at 23:42

 23. widzę mamy tu same wróżki 🙂 każda ze swoją kulą i to przepowiednie nie na tydzien ale kur.. de na lata lecą xD

  stach00

  18 grudnia 2017 at 00:27

 24. Na lata łatwiej 😉 Bo wszyscy zapomną i nikt tego nie wytknie…
  Kuli nie mam, jeszcze chodzę na własnych nogach.

  A tak na serio, co do bessy rozpoczynającej się pod koniec 2020 roku to jestem gotowy na rozliczenie się ze swojej „wróżby”. Jak nie będzie trafna, zamilknę na wieki!

  Mon_73 -

  18 grudnia 2017 at 13:01

  • Dobre. Nikt aż takich wymagań tu nie ma – to nie bankier 😉 . Co do realności jednej lub drugiej analizy – to która jest właściwa, rynki pokażą już w Q1 przyszłego roku. Także długo czekać nie będzie trzeba.

   carolllllll

   18 grudnia 2017 at 15:16

 25. Obecne ruchy na sp500 sugerują,że szczyt już jest za nami, a jedyna niewiadoma to kiedy zaczną się szybkie spadki. Według mnie czas na przymiarkę do dłuższego zajęcia krótkiej pozycji.

  gandylc

  21 grudnia 2017 at 22:54

  • Gandy troliku, przecież to widać gołym okiem ze szczytu jeszcze nie było.

   stach00

   22 grudnia 2017 at 03:10

   • jesteś antywskaznikiem na tym forum kolego

    stach00

    22 grudnia 2017 at 03:40

   • Nie wiem stachu co widzisz gołym okiem.Na pewno nie to co ja. Według mnie ruchy coraz bardziej pasują do 5 fali klina zwężającego się i na dodatek ta 5 fala rozwija się w formie trójkąta- ściślej obecnie to końcówka fali a tej 5 fali, która według mnie zaczęła się w dołku 14-12-2017. Choć nie sądzę żebym się mylił – na razie jeszcze nie wchodzę – tak naprawdę interesować mnie będzie dopiero fala c tego trójkąta. Myślę, że końcówka fali c nastąpi w ciągu jakiś 5-10 dni handlowych i jeżeli z tym mamy do czynienia to w tym przypadku fala c tego trójkąta nie będzie mogła być najdłuższą falą tego trójkąta. Czyli – jeszcze nie jestem całkowicie pewny choć przesłanki są już dosyć mocne – czekam na dodatkowe potwierdzenia. Fala b według mojej oceny powinna dotrzeć gdzieś w okolice 2660.Całość powinna przypominać końcówkę na naszym rodzimym wig20 tuż przed dynamicznym wybiciem w dół jakie mieliśmy około połowy 2011 roku.
    Akurat jak należy zacząć poważniej przygotowywać się do wejścia stachu to ty będziesz w strachu.

    gandylc

    23 grudnia 2017 at 01:15

 26. to co sp 500 wyprawia i dow jones to jest chore i jeżeli mieli spaść to powinni to już zrobić razem z Dax a im ewidentnie daleko do spadania. Uważam że te idneksy amerykańskie są już niegrywalne. Ruchy na sp zaczynają mi przypominać nasz wig 20. Przez te wzrosty sami się wpakowali w bagno moim zdaniem i ludzie przestaną na tym grać

  stach00

  22 grudnia 2017 at 00:39

 27. te co chwile nowe szczyty już sie ludziom znudziły i na nikim to nie robi już żadnego wrażenia

  stach00

  22 grudnia 2017 at 00:41

 28. Tam już strach nawet na krótko grać tak jak i na długo. Sami się teraz wykończą

  stach00

  22 grudnia 2017 at 00:43

 29. normalnie ruchy świec na kasowym jak na naszym wigu.

  stach00

  22 grudnia 2017 at 00:43

 30. @staszek sie nerwuje bo mu się turek zaciął 😉 . A pisałem że ten turas to jełop jest i, że znowu się pomyli. To zwykły naganiacz, a nie żadne cudowne dziecko forexa. Idź w pokoju swoją drogą Stachu i dalej zajdziesz.

  Wesołych Świąt .

  carolllllll

  22 grudnia 2017 at 11:17

 31. ja się nie denerwuje. Nie wiem skąd to wywnioskowałeś tak samo nie wiem skąd tego turka wymyśliłeś ?

  stach00

  22 grudnia 2017 at 14:12

 32. Wszystkiego najlepszego dla Gospodarza i wszystkich czytelników bloga !

  Pozdrawiam Artur

  Artur (@artur150574)

  22 grudnia 2017 at 19:20

 33. duża szansa ze SP zrobił istotny szczyt przed końcem sesji. Szczyt z perspektywą na dużą korekte

  stach00

  4 stycznia 2018 at 00:15

  • Możliwe, ale niedokładnie.Jeżeli to będzie istotny szczyt to w takiej sytuacji to byłby końcowy szczyt trendu długoterminowego i bez poważnego zniesienia(rzędu 70%) indeksu sp500 się nie obejdzie. Klin jakiego oczekiwałem odpadł więc wolę poczekać na dokończenie i wyjaśnienie struktury. Może być np tak jak w linku – w takiej sytuacji jeszcze jeden drobny szczyt powinien się pojawić.

   http://www.bankfotek.pl/view/2106863

   gandylc

   4 stycznia 2018 at 07:42

   • 70 % ? to jest nierealne…….

    stach00

    4 stycznia 2018 at 08:25

    • Tak się tylko wydaje.

     gandylc

     4 stycznia 2018 at 19:36

 34. max 2446 min. 2548-2590

  stach00

  4 stycznia 2018 at 00:18

 35. dax teraz idzie w dół na co najmniej 12 300

  stach00

  4 stycznia 2018 at 00:20

 36. prawdopodobnie niedługo czekają nas jakieś zamachy w europie

  stach00

  4 stycznia 2018 at 00:22

 37. zamachy to są w waszych głowach może dorzucić trzeba więcej S i lądowanie obcych z korei północnej 🙂 normalnie pękam jak czytam ten blog nawet nie trzeba komentować a siedzieć cały czas na pozostałych elkach. Dopóki się przepychają z S rynek tylko markuje w dół i to towarzyszy na demo rachunkach. So L my friend.

  3boista

  4 stycznia 2018 at 08:33

 38. http://www.bankfotek.pl/view/2106937

  W linku struktura jaką sp500 może zrealizować. W takiej sytuacji sp500 powinno spokojnie dojść nawet do 2800. Z kolei 2900( wartość którą podawał stachu jako prognozę bodajże GS) wydaje mi się już trochę za wysoko. Pożyjemy, zobaczymy.

  gandylc

  4 stycznia 2018 at 20:16

  • Gandy Ty to jesteś jednak gość 🙂 Dzięki za fachową analizę. Wygląda na to, że 2018 tak jak ostatnie lata będzie rokiem „sukcesu”.

   stach00

   4 stycznia 2018 at 21:49

   • świeczki w linku obejmują okres 6 miesięcy. Nie sądzę by sp500 mógł dłużej niż do maja realizować strukturę wzrostową.

    gandylc

    5 stycznia 2018 at 18:42

 39. Bank of America ….. GS to oszuści którzy tylko robią w chu..a ludzi

  stach00

  4 stycznia 2018 at 21:24

 40. Pewne drobne niuanse w ruchu sp500 skłaniają mnie do tego by znacznie szybciej niż początek kalendarzowej wiosny( bo pogodowa tak jakby już do nas zawitała) oczekiwać zakończenia struktury wzrostowej.Lekko zmodyfikowałbym( po obejrzeniu ostatnich dni na niższym interwale) strukturę, którą ostatnio zamieszczałem, a ściślej końcówkę tej struktury. Czerwonej fali a ostatniego trójkąta nie narysowałem żeby nie zaciemniać rysunku w linku. Wygląda więc na to,że już w styczniu zakończy się czas byka i zacznie czas niedźwiedzia.

  http://www.bankfotek.pl/view/2107062

  gandylc

  6 stycznia 2018 at 18:18

 41. http://www.bankfotek.pl/view/2107309

  Co prawda kombinacja z linka niebieski expanding triangle + niebieski contracting triangle mogą okazać się podfalą a większego expanding triangle( strukturalnie jest to możliwe) jednak według mnie bardziej prawdopodobne jest, że będzie to podfala a większej struktury contracting triangle.Jeżeli tak to długoterminowy szczyt sp500 powinien utworzyć się w bliskich okolicach 2750 w przyszłym tygodniu(raczej w pierwszej jego części)

  gandylc

  7 stycznia 2018 at 23:00

 42. raczej 2850

  stach00

  10 stycznia 2018 at 20:53

 43. ja to ogólnie pasuje na tym sp 500 i tego nie ruszam. Zbyt nieobliczalne to się robi. Waluty jednak są bardziej przewidywalne na ten moment. Sp idzie jak pojebane z minimalnymi korektami i wchodzić w prawo czy w lewo to nie ma sensu. Dax- liczyłem na odbicie na poziomie 12700-12750 ale myślałem że to będzie odbicie korekcyjne do mas 13200 i potem dół na 12300 co najmniej a tu taki numer zrobili że sobie poszli dalej górą. Widać jest ostre dymanie ulicy i ja indeksy sobie odpuszczam bo to już teraz to wróżenie z fusów po wczorajszej herbacie 🙂

  stach00

  11 stycznia 2018 at 01:33

  • http://www.bankfotek.pl/view/2107657
   http://www.bankfotek.pl/view/2107658

   Drugi – krótkoterminowy obraz – możliwe,że ten drugi trójkąt już się kończy – nie potrafię stwierdzić. Średnioterminowo – fale c w trójkątach bywają najdłuższe i niestety nie da się tego obejść – trzeba patrzeć co i jak się dzieje. Generalnie spodziewam się jeszcze jakiegoś rodzaju strząśnięć zanim sp500 na dobre i długo zanurkuje. Czy strząśnięcia przybiorą charakter zbliżeń do szczytu czy jego lekkich przekroczeń – okaże się w praniu. 2850 ? – wydaje mi się za dużo jak na strukturę w której sp500 się porusza. 10-20 punktów ponad obecny szczyt – to jeszcze by było ok. Patrzeć trzeba jednak uważnie – początek dużego ruchu w dół jest już bliski, a może nawet już się zaczął.

   gandylc

   11 stycznia 2018 at 07:06

 44. Wygląda na to,że jeszcze z tydzień czekania na długoterminowy szczyt sp500 – może jednak będzie 2800 dla sp500. Ostatni dwudniowy ruch to prawdopodobnie rozwijająca się 1 fala klina kończącego(przynajmniej nic innego mi nie pasuje), która pewnie się zakończy ciut poniżej 2800( 5-10 punktów niżej wydaje się akurat). Przebicie(bardzo delikatne) 2800 chyba dopiero w fali 3 tego klina. Potem 4 i 5 i prawda zacznie przecierać sobie ścieżki do umysłów ludzi. Skończy się oszukiwanie, a zaczną rozróby. Niestety ani jedno ani drugie dobre nie jest, ale za jakieś 500 lat to może coś z tego będzie.

  gandylc

  14 stycznia 2018 at 13:01

 45. Ciekawie się złożyło – praktycznie w samej końcówce trendu wzrostowego w USA dochodzi do zawieszenia działalności rządu federalnego – analitycy rynków będą mogli w przyszłości mieli o czym pisać szukając przyczyn nadchodzącej fali spadkowej.

  gandylc

  21 stycznia 2018 at 11:01

 46. sorki – nie wyciąłem paru słów w komentarzu – stąd takie masło maślane.

  gandylc

  21 stycznia 2018 at 11:02


Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: